Kultúra, Teplá story

Brenda Howard – matka PRIDE-u

Brenda Howard – Matka PRIDE-u

V rámci PRIDE mesiaca vám prinášame krátky článok o historicky dôležitej postave, bez ktorej by PRIDE protesty a pochody neboli tým čím sú. Spoznajte s nami bližšie Brendu Howard

Brenda Howard je dodnes známa ako „matka PRIDE-u“. Bola spoluorganizátorkou vôbec prvých PRIDE pochodov – udalostí, ktoré sa stali kľúčovou súčasťou boja za prijatie a zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí po celom svete.

Howard bola tiež jednou z mála aktivistiek, ktorá sa už v 70. rokoch zamerala na tému bisexuality, polyamórie a práva ľudí, ktorí sa identifikovali ako súčasť týchto komunít.

Divoká a radikálna aktivistka Howard, ktorá sa sama stotožňovala s bisexuálnou identitou, vehementne podporovala a bola taktiež súčasťou protivojnových a feministických hnutí, ako aj Frontu za oslobodenie gejov (Gay Liberation Front – GLF) a Aliancie gej aktivistiek/aktivistov (Gay Activists Alliance – GAA), ktorým niekoľko rokov aj predsedala. Priatelila sa s mnohými účastníčkami a účastníkmi Stonewallských nepokojov, ktoré sa odohrali v júni 1969, a podieľala sa na organizácii výročného zhromaždenia s názvom Stonewall.

Následne, rok po týchto udalostiach naplánovala Brenda, spolu s ostatnými Gay Pride Week a Christopher Street Liberation Day Parade. Tieto dve udalosti sa postupne pretavili do každoročného pochodu New York City Pride a PRIDE pochodov, ktoré sa dnes konajú po celom svete. 

Ak ste potrebovali pomôcť s organizáciou akéhokoľvek protestu alebo čohokoľvek čo súviselo so sociálnou nespravodlivosťou, stačilo zavolať Brende a ona sa len opýtala kedy a kde,” povedal o Brende Howard Larry Nelson, jej partner. 

Od roku 2005 organizácia PFLAG každoročne udeľuje ocenenie pre ľudí, ktorí sa zaslúžili o pokrok v rámci práv LGBTI+ ľudí (konkrétne bisexuálnych ľudí). Toto ocenenie nesie meno práve po Brende –  Brenda Howard Memorial Award. 

Autorstvo: Natália Tóthová, Manu Kościuszko 

Zdroje: 

https://www.certifiedproud.com/icon-brenda-howard
https://www.them.us/story/brenda-howard
https://allindiaqueerassociation.com/brenda-howard-mother-of-pride/


V občianskom združení Saplinq neprestajne pracujeme na tom, aby aj Slovensko konečne vykročilo na ceste za rovnými právami správnym smerom. Cesta je ešte dlhá, no s vašou pomocou sa nám bude kráčať o niečo ľahšie. Pridajte sa k podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq, pretože spoločne dokážeme viac!