Tipy na LGBT+ podujatia

Oslávte pestrosť queer komunity aj poriadnou nádielkou teplého humoru

LGBT komunita

Postaviť sa pred publikum a obrátiť svoju orientáciu na zábavu chce špeciálnu dávku hrdosti.   

Nálož teplého humoru nám v úvode júna doprial Netflix. V špeciáli Stand Out: Oslava LGBTQ+ sa na jednom pódiu stretla najväčšia plejáda queer komikov a komičiek, akú stand-up scéna zažila. Prostredníctvom vtipov si posvietili na vlnu homofóbnych zákonov a transfóbiu na komediálnej scéne, na ohrozenie reprodukčných práv žien, ale aj na bežné radosti a starosti teplého života. 

Špeciálom nás sprevádzajú komik a scenárista Billy Eichner, ktorého na jeseň uvidíme v gay romantickej komédii Bros, a Bob the Drag Queen, víťazka 8. série RuPaul’s Drag Race. 

Čo sa týka účinkujúcich, producentke Page Hurwitz sa podarilo dať dokopy vskutku rozmanitú zostavu. Legendy LGBTI+ stand-up scény na pódiu striedajú vychádzajúce hviezdy a každá z nich ponúka iný druh humoru. Mikrofón si podávajú Margaret Cho, Mae Martin, Trixie Mattel, Joel Kim Booster, Sam Jay, Tig Notaro, Scott Thompson, Gina Yashere, Matteo Lane, Eddie Izzard, Marsha Warfield, Patti Harrison, Guy Branum, Solomon Georgio, Judy Gold, Wanda Sykes či Sandra Bernhard. 

Hosťami šou sú aj queer ikony Ani DiFranco, Lena Waithe, Sarah Paulson, Lily Tomlin a prostredníctvom videozáznamu aj herci Stephen Fry a Billy Porter.

Špeciál je zároveň predzvesťou dokumentu o histórii queer stand-upu, ktorý Netflix uvedie ešte tento rok. Režisérka Page Hurwitz sľubuje, že v ňom uvidíme rôzne archívne materiály a vystúpenia, ktoré sa nedostali do finálneho zostrihu špeciálu. V rozhovoroch s komičkami a komikmi rozoberú témy ako queer kultúra, inklúzia na komediálnej scéne a aj to, akú úlohu zohral stand-up v LGBTI+ aktivizme. 

Text: Petra Kmecová

Zdroj titulného obrázka: Netflix