Teplé správy

LGBT+ hrdinovia v komikse: Od Captain America po slovenskú Smutnú krajinu

gay postava

Štúdio Marvel tento rok oslavuje 80. výročie prvého Avengera novou limitovanou sériou komiksu. V ňom sa spoja štyria Captain America, aby získali svoj ukradnutý štít. Steve Rogers sa stretne so Samom Wilsonom, Bucky Barnesom a Johnom Walkerom. Spolu sa vydávajú na výlet po krajine. Na ich ceste narazia na hrdinu menom Captain America of the Railways.

Táto komiksová postava má vlastnosť, ktorú žiaden z predošlých kapitánov nemal. Je to gej. Vlastným menom Aaron Fischer je uvedený v bonusovom príbehu nového komiksu, ktorý napísal spisovateľ Josh Trujillo a ilustrovala Jan Bazaldua.

Tá je vďačná za príležitosť pomôcť pri vytváraní postavy. Hovorí, že ju práca veľmi bavila. Ako transrodová osoba bola rada, že môže predstaviť otvorene homosexuálneho človeka, ktorý obdivuje Captain Americu a bojuje proti zlu. Chce tak pomôcť tým, ktorí sú pre spoločnosť takmer neviditeľní.

„Keď som ho kreslila, myslela som si, no, Captain bojuje proti zlým bytostiam a zachraňuje celý svet, ale Aaron pomáha tým, ktorých bežne stretávame na ulici a majú každodenné problémy. Dúfam, že sa výsledok bude všetkým páčiť!“ vyjadrila sa ilustrátorka pre portál Marvelousnews.

Rovnako aj tvorca príbehu, spisovateľ Trujillo dúfa, že si jeho nový počin nájde srdcia čitateľov a pomôže inšpirovať ďalšiu generáciu komiksových postáv. „Aaron vychádza z hrdinov queer komunity: aktivistov, vodcov a bežných ľudí, ktorí sa usilujú o lepší život, zastávajú sa utláčaných a prehliadaných,” objasnil Trujillo pre Marvelousnews.

Každé vydanie limitovanej edície predstaví nového miestneho Captain America, ktorý priblíži rozmanitosť krajiny a aj ľudí, čo sa stanú hrdinami. Vydanie s Aaronom Fischerom vyjde 2. júna tohto roku.

Aj títo hrdinovia a hrdinky sú LGBT+

Harley Quinn a Joker sú známe duo od vydavateľstva DC Comics. Ich komiksy boli tvorené tak, aby stredobodom pozornosti bol ich vzťah. Na čo sa však príbeh nesústredil, bolo iskrenie medzi Harley Quinn a Poison Ivy. V komiksoch sú len náznaky, že tieto hrdinky majú spoločné niečo viac.

Autori príbehu v roku 2015 potvrdil, že Harley a Ivy boli nemonogamné priateľky, čo spravilo z Harley jednu z najobľúbenejších postáv DC.

Napriek prvotným pochybnostiam fanúšikov sa aj Wonder Woman zaradila medzi queer hrdinky. Dlhé roky sa autori snažili túto úžasnú ženu vykresľovať tak, aby bolo jasné, že nie je práve hetero. Jej vzťahy so Stevom Trevorom, Batmanom a Supermanom otvárali mnohé otázky.

Bývalý spisovateľ Wonder Woman Greg Rucka nakoniec ukončil všetky nejanosti. „Odpoveď je zjavne áno,“ týmito slovami reagoval, keď sa ho pýtali na jej sexualitu. Potvrdil, že Wonder Woman bola celý čas a stále je queer postavou. 

LGBT+ postavami sú aj Wiccan a Hulkling, ktorých vytvoril gej spisovateľ Allan Heinberg. Premiéru mal tento pár v roku 2005 v komikse Young Avengers 1. Touto dvojicou Marvel ukázal čitateľom, že chce prinášať nielen heterosexuálne lásky. Tento teplý pár mal nedávno dokonca v komikse aj svadbu.

Wiccan a Hulkling inšpirovali iných autorov, aby realistickejšie zachytávali sexualitu vo svojich komiksoch. Dôkazom toho je vydanie Young Avengers od Kierona Gillena a Jamieho McKelvieho, ktoré obsahovalo aj queer motív v príbehoch s Miss America, Prodigy a Lokim.

Wiccan a Hulkling od Marvelu

Teplota rastie aj v slovenskom komikse

V slovenskej komiksovej literatúre sa tiež objavujú LGBT+ postavy. Nájsť ich možno v sci-fi s názvom Smutná krajina, ktorého autorom je Eduard Klena. Vo svojom diele ukazuje tú najhoršiu možnú realitu Slovenska okolo roku 2050.

V časti názvanej Futuro-romanca vykresľuje mladého geja, ktorý uteká pred tajnou políciou. Chystá sa s rodinou emigrovať do zahraničia. V Kanade ho čaká partner, ktorý sa tam predtým odsťahoval.

Obrázok z komiksu Smutná krajina

Snahou autora je poukázať, že LGBT+ komunita môže byť v alternatívnej realite obeťou perzekúcií a čistiek. Vychádza pritom zo súčasných nálad v slovenskej spoločnosti.

„Všetky príbehy fakticky pracujú s udalosťami z minulosti, či už nedávnej alebo vzdialenej. Všetky sme si prežili a nijako sme sa z nich nepoučili, alebo ich efektívne prehliadame v rámci vlastnej pohodlnosti. Tým myslím aj situáciu menšín,“ vysvetlil Eduard pre Queer Slovakia

Text: Daniel Džula

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!