Novinky PRIDE Košice

Mozambik dekriminalizoval homosexualitu

Mozambik dekriminalizoval homosexualitu

29. júna sa homosexualita v africkom štáte stane legálnou. Pôvodný zákon, ktorý homosexualitu trestal ako „neresť proti prírode“ pochádzal ešte z časov, keď bol Mozambik pod nadvládou portugalských kolonistov. V decembri 2014 podpísal bývalý prezident ale nový trestný zákonník, ktorý vstúpi do platnosti po 180 dňoch teraz v júni.

Napriek tomu, že  homosexualitu bolo možné trestať až troma rokmi ťažkou prácou, stávalo sa tak málokedy. Mozambik sa týmto pridá k 20 ďalším africkým krajinám, ktoré povoľujú homosexualitu alebo ju netrestajú. Vo zvyšných 35 krajinách afrického kontinentu ostáva homosexualita mimo zákon. S trestom smrti za ňu sa dokonca môžete stretnúť v Sudáne, Nigérii alebo Mauritánii.

„Novým trestným zákonníkom sa zbavujeme veľkých pozostatkov koloniálneho dedičstva, okrem iného aj ‚nerestí proti prírode‘. Teraz sa už žiaden prekrútený argument nedá použiť na odsúdenie dobrovoľného sexuálneho vzťahu medzi dvoma dospelými ľuďmi ako niečoho ilegálneho.“
— Agencia de Informacao de Mocambique

Lambda, organizácia zastrešujúca právne požiadavky LGBT ľudí v krajine, privítala nový zákon, ale napriek tomu hovorí o tom, že k plnému zrovnoprávneniu LGBT ľudí je ešte dlhá cesta.