Teplé správy

Ako dobre poznáte teplú históriu?

gay protest

Prinášame vám dôležité momenty v histórii, ktoré mali výrazný vplyv na to, v akej situácií sa dnes nachádza naša spoločnosť.

To, či sa vedome snažíme pamätať (alebo naopak zabúdať) na okolnosti, ktoré viedli k zrušeniu otroctva či prijatiu volebného práva pre ženy, môže mať veľký vplyv na to, ako dnes vnímame situáciu žien či Američanov čiernej farby pleti. S historickými míľnikmi v LGBT+ hnutí to nie je inak. Pripomeňte si spolu s nami niekoľko udalostí, o ktorých vás možno v škole neučili, ale rozhodne by ste na ne nemali zabúdať.

Odtrestnenie homosexuálnej intimity

Jednou z prvých európskych krajín, ktoré oficiálne dekriminalizovali homosexualitu, bolo Taliansko v roku 1889. Napriek tomu, že trestný zákonník (tzv. Zanardelliho kódex) považoval homosexualitu aj naďalej za „hriech proti náboženstvu a súkromiu“, súkromné styky viac neboli trestne stíhané. Toto opatrenie však malo slúžiť skôr na potlačenie homosexuálnych vzťahov do súkromia domovov. K plnej legalizácií homosexuality došlo v Taliansku až o mnoho dekád neskôr. 

Skutočná dekriminalizácia sexuálneho styku s osobou rovnakého pohlavia prišla do Európy až začiatkom 40-tych rokov a jej priekopníkom bolo Švajčiarsko. Homosexualita je v krajine legálna od roku 1942, právna veková hranica pre homosexuálny styk však bola až do roku 1990 stanovená na 20 rokov (na rozdiel od 16 rokov pre heterosexuálny styk).

Prvá chirurgická zmena pohlavia

Jednou z prvých Európaniek, ktorá podstúpila chirurgickú zmenu pohlavia, bola Dánka Lili Ilse Elvenes. Lili, ktorej pri narodení pridelili mužský rod, bola pred tranzíciou známa ako maliar Einar Magnus Andreas Wegener. Lili zomrela v roku 1931 v dôsledku pooperačných komplikácií. Po smrti vyšla aj jej autobiografia Man into Woman: An Authentic Record of a Change of Sex (Z muža na ženu: autentický záznam zmeny pohlavia). Mnohí a mnohé z vás možno o Lili počuli prvý krát pred pár rokmi, keď režisér Tom Hooper natočil film Dánske dievča, inšpirovaný Liliným bohatým životom. 

Lili Ilse Elvenes

Lilin príbeh zasiahol mnohých a nie je náhodou, že Dánsko sa v roku 2017 stalo prvou krajinou na svete, ktorá transrodovosť vyňala zo zoznamu porúch duševného zdravia. V roku 2019 ju vyňala zo zoznamu diagnóz aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Stonewall

V roku 1969 vypukli v americkom bare Stonewall nepokoje proti pravidelným policajným raziám, ktorými šikanovali LGBT+ ľudí. 

Historik Nicholas Edsall napísal, že Stonewall bol prirovnávaný k mnohým radikálnym protestom v americkej histórií, Boston Tea Party počnúc, až po deň, keď Rosa Parks odmietla uvoľniť miesto na sedenie v autobuse bielemu mužovi. Práve posledná analógia je podľa Edsalla najvhodnejšia, nakoľko obe udalosti (Stonewall aj protest v autobuse v Alabame) boli spúšťacími mechanizmami pre moderné hnutie za občianske práva. 

Stonewall protesty

V priebehu niekoľkých mesiacov po Stonewalle sa objavili skupiny bojujúce za obranu práv gejov a informačné vestníky v mestách aj na univerzitných kampusoch po celej Amerike. Počas nasledujúcich dvoch rokov vznikli naprieč USA, Kanadou, Austráliou aj západnou Európou aktivistické organizácie žiadajúce rovnosť práv a príležitostí pre LGBT+ komunitu a pripomienka udalostí v Stonewall viedla aj k organizácií prvého PRIDE pochodu v histórii.

Homosexualita už nie je klasifikovaná ako duševná choroba

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 1992 po dlhom naliehaní aktivistickej aj odbornej obce vyňala príťažlivosť k osobám rovnakého pohlavia zo zoznamu duševných chorôb. Táto zmena viedla k zmene zákonov v mnohých krajinách, na úplnú rovnosť si však musia LGBT+ ľudia stále počkať.

Iba 16 európskych krajín dnes umožňuje ľuďom rovnakého pohlavia vstúpiť do manželstva a 14 ďalších umožňuje ľuďom vstúpiť do tzv. registrovaného partnerstva. Slovensko zatiaľ nepatrí ani do jednej z vyššie uvedených skupín.

Všetci a všetky chceme, aby bola naša identita, vzťahy a práva rešpektované a chránené. A aj keď k rovnosti práv a príležitostí vedie ešte dlhá cesta, poznanie histórie a udalostí, ktoré predchádzali súčasnému stavu, je pre našu budúcnosť a pozitívnu zmenu kľúčové.

Daniela Mužíková

Ak by ste nás chceli podporiť pri tvorbe teplého magazínu, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!