Trends

Queershop: Dúhový merch a podpora LGBTI+ komunity na jednom mieste

Nový internetový obchod Queershop je projektom kvír ľudí pre kvír ľudí a všetkých, ktorí chcú podporiť LGBTI+ ľudí na Slovensku. Zastrešuje ho občianske združenie Saplinq, ktoré sa už viac ako 10 rokov venuje podpore a rozvoju LGBTI+ komunity. 100 % zisku z predaja v Queershope poputuje práve na jeho aktivity. 

Pojazdný Queershop stánok ste doteraz mohli stretnúť len párkrát do roka na vybraných akciách – na PRIDE-och, Pohode či iných festivaloch. Myšlienka preniesť Queershop aj do online priestoru vznikla z dvoch dôvodov. Jednak preto, že záujem o dúhové predmety či jedinečný merch festivalu PRIDE Košice pretrváva celý rok. No zároveň aj preto, že na slovenskom trhu chýbal dúhový e-shop, ktorý by zisky vracal späť do LGBTI+ komunity.

Čo všetko nájdete v Queershope?

V Queershope nájdete okrem klasických dúhových predmetov – vlajok, ponožiek či odnakov, aj tričká, tašky a iné doplnky s originálnym autorským dizajnom rôznych ročníkov PRIDE Košice. Tie nezoženiete nikde inde.  

Nestihli ste sa v lete zapojiť do kampane na podporu PRIDE Košice 2023 a ušla vám jedinečná mikina „Naše životy sa počítajú“? Nevadí, spolu s tričkom a plátenou taškou ju nájdete v Queershope. 

Pamätáte si na skvelé východniarske heslo PRIDE-u 2020 „Buli sme, sme i budzeme“ či nezabudnuteľné, Matrixom inšpirované tričká a tielka „SOM KTO SOM“? Aj tie ponúka Queershop. 

Či už ste kvír človek, ktorý chce hrdo ukázať svoju identitu, chcete ako spojenec či spojenkyňa vyjadriť svoju solidaritu, alebo chcete vo svojom podniku či organizácii ukázať, že LGBTI+ ľudia sa u vás môžu cítiť bezpečne, (progressive) dúhová vlajka by nemala chýbať vo vašej „výbave“.

V Queershope nájdete okrem klasickej dúhovej vlajky aj vlajky iných LGBTI+ identít — transrodovú, bisexuálnu, pansexuálnu, nebinárnu, lesbickú atď. Nesmú chýbať odznaky za symbolickú cenu, dúhové ponožky od firmy Fusakle, postery s nápaditými grafikami či valentínske pohľadnice s kresbami a maľbami, ktoré znázorňujú najrôznejšie formy a kombinácie lásky.

Hodnoty Queershopu stoja na troch základných pilieroch

Prvým je ETICKOSŤ, preto sú všetky produkty vyrábané čo najšetrnejšie k prírode, z materiálov, ktoré spĺňajú najprísnejšie ekologické normy a v podmienkach, ktoré sú vyhovujúce pre ľudí podieľajúcich sa na výrobe.

Druhým je LOKÁLNOSŤ a z tohto dôvodu berú v Queershope pri výbere dodávateľov do úvahy aj to, či sú produkty vyrábané lokálne. V záujme znížiť uhlíkovú stopu produktov a podporiť domácu ekonomiku a zamestnanosť, preferujú slovenských a českých výrobcov. 

Tretím pilierom je KOMUNITA, preto 100 % zisku putuje na LGBTI+ aktivizmus a aktivity zamerané na rozvoj a podporu kvír komunity, ktorým sa venuje občianske združenie Saplinq. 

Ostatné roky nám ukazujú, že zmena sa v našej krajine neudeje, ak má aktivizmus fungovať len na dobrovoľnej báze. Aj dobrovoľníctvo má svoje limity. Na dlhodobý a systematický boj za rovné práva pre všetkých treba finančné prostriedky. 

Queershop je jednou z foriem, ako podporiť živý aktivizmus na Slovensku. 

Tak hurá na nákupy!