Trends

Vianoce s knihou v ruke sú vždy dobrý nápad

Či už hľadáš niečo pre seba, alebo potrebuješ inšpiráciu na vianočný darček na poslednú chvíľu, my ťa nenecháme v štichu. Prinášame ti 6 kníh prepletených LGBTI+ témami. Každá je z iného žánrového súdka a určite poteší nielen kvír čitateľstvo.

Gender queer – Maia Kobabe 

Komiksový memoár od amerického autorstva je výnimočným knižným počinom. Vďaka nemu totiž môžeme nahliadnuť do myšlienok mladého človeka, ktorý skúma svoju identitu. Cieľom Kobabe je uľahčiť toto náročné obdobie dospievania ostatným, a tak napriek svojej introvertnej povahe s nami zdieľa svoj príbeh. Gender queer je unikátna kniha, ako po grafickej, tak po obsahovej stránke, a odporúčame ju všetkým bez ohľadu na rodovú identitu alebo sexuálnu orientáciu. Okrem originálnej anglickej verzie ju môžete nájsť už aj v českom preklade.

Toto je môj coming out – kolektív autorstva 

Za týmto krásnym projektom stojí editorstvo – Atrin Matuštík a Aleš Kauer, ktoré pohotovo oslovilo česko-slovenskú básnickú komunitu a vybralo 30 textov. Tie sú priamou reakciou na tragické udalosti pred Teplárňou. 2. decembra tak vychádza originálna zbierka básní Toto je môj coming out. Zážitok z poézie umocňujú ilustrácie od známeho slovenského umelca Andreja Dúbravského. Celý výťažok z predaja knihy putuje na podporu združenia Jsme fér, ktoré v Česku bojuje za manželstvá pre všetkých. 

Niekto sa nájde – Dušo Martinčok

V debutovom románe Duša Martinčoka prepojí životy 10 ľudí z jednej bratislavskej bytovky mladý kvír chlapec Oliver. Rád posedáva na schodisku a číta si. V prvom príbehu ho spoznávame ako 7-ročného a v každom ďalšom má o rok viac. V niektorých príbehoch sa len mihne, v iných je zas ústrednou postavou. Z knihy vyžaruje ohromná ľudskosť, túžba nájsť cestu von z osamelosti. Autor sa netají tým, že postavy sú inšpirované ľuďmi z jeho okolia. V niektorej z nich sa isto nájdete. A ak nie sami*é seba, tak určite niekoho z vášho susedstva.

Na Zemi jsme na okamžik nádherní – Ocean Vuong

Vysoko oceňovaná románová prvotina poeta s vietnamskými koreňmi Oceana Vounga. Kniha je písaná formou listov hlavného hrdinu prezývaného „Pejsek“ (z angl. Little Dog) matke, ktorá nevie čítať. „Mami, píšem ti, aby som ti bol nablízku – hoci s každým slovom, ktoré napíšem, sa ti vzdiaľujem.“ Takto začína jeden zo svojich listov, v ktorých nám rozpovie históriu svojej rodiny poznačenú vojnou vo Vietname. Román je zároveň svedectvom komplikovanej, no nepopierateľnej lásky medzi slobodnou matkou a jej synom. Otvára otázky rasy, sexuálnej orientácie a mužnosti. To všetko na pozadí závislosti, násilia a traumy.

Rozprávková krajina pre všetkých – Boldizsár Nagy 

Mocné princezné, ktoré zabíjajú obrov, transrodový jelenček, či krásni princovia, ktorí nájdu pravú lásku. Rozprávková krajina pre všetkých je oslavou rozmanitosti. Či už tej etnickej, alebo týkajúcej sa sexuálnej orientácie či rodovej identity, ba dokonca aj sociálneho statusu. Vďaka tejto knižke sa môžete vrátiť do detských čias čítania rozprávok na dobrú noc. Kniha prináša fantazijné koncepty, ale väčšina príbehov je zasadená do dnešnej doby. Zbierka rozprávok bola pôvodne vydaná v Maďarsku, kde zahrnutie LGBTI+ postáv vyvolalo politickú kontroverziu. Masívna antikampaň však knihu skvele spropagovala a tá sa stala bestsellerom a symbolom v boji za rovnoprávnosť a proti diskriminácii. 

Príbehy o coming-oute – kolektív autorstva

17. decembra bola pokrstená najnovšia slovenská kvír kniha – Príbehy o coming oute. Zbierku trinástich príbehov od autorstiev časopisu QYS vydalo Divadlo Nomantinels. Táto kniha prináša intímny pohľad do života ľudí rôznych dúhových identít, vyrovnávanie sa s vlastnou orientáciou a s predsudkami okolia, ako aj komplikované vzťahy s rodinou, vierou či milencami. Ako kvír ľudia sa počas sviatkov občas cítime osamelo. Pri čítaní tejto knihy človek nadobudne pocit, že sa mu práve zdôveruje najbližší človek.

Pripravili: Alexis Santay, Manu Kosciuszko a Petra Kmecová