Trends

Spríjemni si čakanie na Vianoce dávkou kvír romantiky. Týchto 6 filmov obmäkčí každého Grincha

Pre vianočné romantické komédie bola láska medzi LGBTI+ ľuďmi dlho tabu. Je to len pár rokov, čo vianočný filmový biznis dopraje aj nám, kvírstvu, rovnako (ne)kvalitné príbehy lásky, ktorú nečakane objavíme pod vianočným stromčekom. 

Zabudni na chvíľu na sviatočný zhon v nákupných centrách alebo doma pri rozohriatej rúre. Zober si šálku kakaa či punču, pohodlne sa usaď a nalaď sa na vlnu pokoja a radosti vďaka týmto romantickým komédiám.

Happiest season (2020)

Abby (Kristen Stewart) plánuje počas Vianoc požiadať svoju priateľku Harper (Mackenzie Davis) o ruku. Na ceste k budúcim svokrovcom ju však Harper prekvapí jej rodina zatiaľ nevie, že je lesba. Abby musí predstierať, že je len jej spolubývajúca. Ústrednou zápletkou filmu sú strasti coming-outu konzervatívnej rodine, v tomto prípade znásobené predvolebnou kampaňou Harperinho otca (Victor Garber) a sesterskou rivalitou o titul najdokonalejšej dcéry. 

Film je z autorského pera queer režisérky a herečky Cley DuVall. Malé cameo si vo filme strihli aj drag queens Jinkx Monsoon a BenDeLaCreme. Potešili náš vianočným číslom v miestnom kvír bare. K srdcu dúhového fanúšičstva prirástol John – najlepší gej kamoš Abby – roly ktorého sa skvostne zhostil herec Dan Levy. O titulnú pieseň k filmu „Make you mine this season” sa postarali Tegan a Sara. 

Happiest Season – Trailer (Official) • A Hulu Original

Zdroj fotografie: Netflix

Single All the Way (2021)

Aby sa večne nezadaný Peter tieto Vianoce vyhol nemiestnym narážkam svojej rodiny na jeho „staromládenectvo“, presvedčí svojho kamaráta Nicka, nech na Vianoce predstiera, že je jeho frajer. Kým stihnú rodine oznámiť falošnú novinu, Petrova mama mu dohodne rande naslepo s jej pohľadným trénerom Jamesom. Peter neochotne súhlasí. Zvyšok rodiny má však iný plán. Chcú dať Petra a Nicka naozaj dokopy. Čo myslíte, koho si Peter nakoniec vyberie?   

Single All the Way je prvým inkluzívnym vianočným počinom z dielne Netflixu. Bohužiaľ, nestretol sa s pozitívnymi ohlasmi z LGBTI+ komunity. Redaktor magazínu The Guardian hodnotí, že podľa chémie na plátne Nickovi a Petrovi ťažko uveriť, že sú najlepší kamaráti, nie to ešte osudoví partneri. 

Single All The Way | Official Trailer | Netflix

Zdroj fotografie: Netflix

Kvírstvo zachraňuje ranče

Vo filme Christmas at the Ranch (2021) sa hlavná hrdinka Haley po rokoch vracia na ranč, kde vyrastala. Jej rodina dlhuje banke nemalé peniaze, ranč sotva držia pri živote. Haley ho chce predať a vrátiť sa do mesta, kde má rozbehnutú kariéru. Karty však zamieša pomocníčka na ranči Kate. 

Christmas at the Ranch Trailer (2022) 

Zdroj fotografie: Tello

V Dashing in December (2020) sa na rodný ranč po dlhom čase vracia newyorský finančník Wyatt. Ranč je v strate, Wyatt ho už roky financuje zo svojho vrecka, preto chce svoju mamu presvedčiť, aby ho predala. Nečaká však, že s pomocníkom na farme Heathom si padnú do oka. 

Dashing In December Official Trailer | Paramount Network 

Dokážu Kate a Heath prebudiť v Haley a Wyattovi ducha Vianoc a presvedčiť ich, že rodinné ranče sa oplatí zachrániť? 

Chémia medzi párikmi v oboch filmoch je neprehliadnuteľná a po pár minútach filmu sa neviete dočkať, kedy sa dajú dokopy. Coming-out a akceptácia nie sú v centre pozornosti, i keď skrz rozhovory sa tvorcovstvo filmu Dashing in December dotklo aj náročnejších tém. Wyatt a Heath si spomínajú, aké ťažké bolo pre nich dospievanie v malom konzervatívnom meste a ako ešte stále nedokážu byť úplne sami sebou na verejnosti. 

Zdroj fotografie: Paramount Network

The Bitch Who Stole Christmas (2021)

V tomto najdragovejšom vianočnom filme na svete sa zanietená módna žurnalistka Olivia (Krysta Rodriguez) vydá do malého mesta Tuckahoe, ktoré je posadnuté Vianocami, aby spravila reportáž z miestneho Zimného bálu. V mestečku sa spriatelí so štyrmi miestnymi outsiderkami ruskou sexpracovníčkou Kitty (Brooke Lynn Hytes), taxikárkou Bea Eeep (Peppermint), majiteľkou hotela Hazel (Ginger Minj) a poštárkou Jane (Jan). Spolu sa dokonca zapoja do Zimného bálu, aby zachránili hotel pochybných mravov Tuck Inn. 

V jednej z hlavných úloh sa samozrejme predstaví Mama Ru ako majiteľka módneho magazínu. Šancu objaviť sa vo filme dostalo ďalších viac ako 20 drag queens z rôznych sérií šou RuPaul’s Drag Race. Roly rozprávačky sa zhostila Michelle Visage a nesmú chýbať ani Carson Kressley a Ross Mathews. Ak ste fanúšikom súťaže RuPaul’s Drag Race určite si prídete na svoje. Tento film je 90 minútová „overacting challenge“. 

The Bitch Who Stole Christmas – Trailer

Zdroj fotografie: World of wonder

The Holiday Sitter (2022)

Ako poslednú vám predstavíme tohtoročnú novinku rodinnej televízie Hallmark. Oficiálna zápletka znie: Sam stráži pred Vianocami svoju neter a synovca. Potom, čo si na pomoc zavolá príťažlivého suseda Jasona, ocitá sa v nečakanom romániku. Obaja však majú od života rozdielne očakávania. Sam si nevie predstaviť vychovávať vlastné deti, zatiaľ čo Jason zvažuje adopciu hoc aj bez partnera. Má takýto vzťah vôbec budúcnosť?   

Vianočný kvír rom-com sľúbil Hallmark už v roku 2020. Skončilo však len pri prázdnych slovách a dočkali sme sa len gejského páru vo vedľajších úlohách vo filme The Christmas House. Tohto roku, zdá sa, svoje sľuby splnili. 

The Holiday Sitter – Official Trailer 

Zdroj fotografie: Hallmark

Pripravila Petra Kmecová