Tipy na LGBT+ podujatia

Dúhová stužka 2024: Spoznajte 12 zapojených organizácií

Kampaň Dúhová stužka

Kampaň Dúhová stužka sa v roku 2024 vracia už po štvrtýkrát! Organizuje ju občianske združenie Saplinq a potrvá od 1. do 31. mája. 

Nosením dúhovej stužky máte šancu vyjadriť podporu LGBTI+ ľuďom – jednoducho a viditeľne. Výťažok z kampane poputuje dvanástim organizáciám, ktoré bojujú za rovnoprávnosť kvír ľudí na Slovensku. V tomto článku vám ich predstavíme a priblížime ich aktivity. 

Od divadla až po šport

Začíname divadlom Nomantinels – jediným kvír divadlom na Slovensku. Ich inscenácie sa venujú témam ako rodová identita, boj proti diskriminácii či potláčanie rodových stereotypov. Okrem toho vydávajú kvír Magazín QYS, podcast Teplá vlna a organizujú festival Drama Queer. 

Záhrada – centrum nezávislej kultúry a združenie Inokraj spoločne organizujú PRIDE Banská Bystrica. Záhrada poskytuje celoročne priestor pre rôzne (aj LGBTI+) podujatia – napr. komunitné stretnutia „Teplá polievka“. 

Súčasťou Dúhovej stužky bude opäť aj športový klub Lotosové kvety, ktorý už vyše 10 rokov vytvára bezpečný priestor pre kvír športovcov a športovkyne. Usporadúvajú pravidelné tréningy a zúčastňujú sa súťaží a turnajov vo volejbale, florbale, behu či bedmintone.

Dúha po celom Slovensku 

PRIDE Košice podporuje a angažuje LGBTI+ komunitu na východe Slovenska už od roku 2013. Každoročne v auguste sa Košice stanú mestom plným kvír diskusií, workshopov a iných podujatí, ktoré vyvrcholia sprievodom cez mesto.

Do kampane sa zapája aj Dúhový PRIDE Bratislava – najstarší slovenský PRIDE. Kvír komunitu zviditeľňuje v hlavnom meste už od roku 2010 a okrem tradičného sprievodu mestom prináša počas mesiaca júl aj rozmanité dúhové podujatia.

Boj za rovnoprávnosť

Iniciatíva Inakosť už viac ako 15 rokov bojuje za práva kvír ľudí na Slovensku – od právneho uznania LGBTI+ párov až po inkluzívny vzdelávací systém. Organizujú Filmový festival inakosti a v ich InPoradni nájdu LGBTI+ ľudia psychologické, právne a sociálne poradenstvo.

V Košiciach poskytuje psychologické a právne poradenstvo, psychoterapiu a poradenstvo v oblasti potrieb LGBTI+ ľudí komunitné a poradenské centrum Prizma. Na pravidelných komunitných stretnutiach vytvára bezpečný priestor, v ktorom sa môžu kvír ľudia stretávať, vzdelávať a tráviť spolu voľný čas.

Združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí spája rodičov kvír detí a priateľov a priateľky LGBTI+ ľudí. Pomáhajú si zdieľaním príbehov a prostredníctvom mediálnych výstupov a účastí v diskusiách búrajú stereotypy a predsudky o LGBTI+ ľuďoch a ich životoch.  

Podporu a poradenstvo LGBTI+ rodinám prinášajú Dúhové rodiny. Usporadúvajú stretnutia rodín a Deň dúhových rodín, ktorý sa koná v júli. 

Bezpečné priestory pre každého 

O vybudovanie univerzity bezpečnej pre všetkých a všetky sa prostredníctvom prednášok, festivalov a stretnutí snaží kvír spolok Light FiF UK na Univerzite Komenského. Svoj aktivizmus prenášajú aj do verejného priestoru, pričom dbajú na intersekcionalitu, solidaritu a udržateľnosť. 

Občianske združenie SIGNUM – Dúhoví kresťania spája LGBTI+ kresťanov a kresťanky.  Pukúšajú sa viesť dialóg s predstaviteľstvom cirkvi a náboženských organizácií, vytvárajú komunitu a vzdelávajú okolie. Riešia problémy, o ktorých členstvo nemôže voľne hovoriť v ich cirkvách, rodine či práci. 

V Trnave sa o rozvoj LGBTI+ komunity stará kolektív Status Queer – organizujú speed-dating, komunitné stretnutia a šíria povedomie o kvír témach na trnavských akciách. 

Toto sú organizácie a iniciatívy, ktoré môžete podporiť v kampani Dúhová stužka! Všetky prispievajú k tomu, aby bolo Slovensko lepším miestom pre kvír ľudí, či už prostredníctvom kultúry, aktivizmu, alebo vytváraním bezpečných miest. 

Pre viac informácií o Dúhovej stužke navštívte www.duhovastuzka.sk


🎗️ Kampaň Dúhová stužka je projektom Saplinq, o. z., v ktorom už viac ako 10 rokov podporujeme a rozvíjame LGBTI+ komunitu. Pridajte sa k našim pravidelným darcom a darkyniam a získajte špeciálnu edíciu dúhovej stužky vo forme kovového odznaku: duhovastuzka.sk/pravidelne⁠

Pripravila: Katarína Chudá