Kultúra

Knižný klub Kvír Výr: Máme nové členky!

Knižný klub Kvír Výr: Máme nové členky!

Do knižného klubu Kvír Výr sa pridali nové členky – Domi a Zuzka, ktoré sme objavili vďaka dobrovoľníckému programu Saplinqu. Dnes vám prezradia niečo o sebe a svojej obľúbenej kvír knihe a Maňu s Peťou napíšu niečo o knihách, ktoré ich chytili za srdce v poslednej dobe.

Volám sa Domi …

… som zanietená introvertka, a preto sú knihy či kvalitné príbehy častokrát mojou najobľúbenejšou spoločnosťou. V minulosti, ale aj teraz mi pomáhajú utiecť z reality, zabudnúť aspoň na chvíľu na problémy a sústrediť sa na príbehy postáv z kníh. Najradšej mám romány, neodmietnem žiaden zaujímavý dej, no najviac vyhľadávam knihy s lesbickou tematikou, ktorých dostupnosť bola počas môjho dospievania nedostatočná. Chýbali mi postavy, s ktorými by som sa vedela identifikovať, ktoré by mi pomohli lepšie pochopiť to, čím som si prechádzala.

Kniha, ktorú dnes odporúčam, je od americkej spisovateľky Taylor Jenkins Reid a nesie názov Sedem manželov Evelyn Hugovej. Síce názov ani popis vo mne nevyvolávali dojem, že by mohla obsahovať kvír tematiku, opak je pravdou. Dej sa odohráva prevažne v druhej polovici 20. storočia, kedy bola téma homosexuality tabu, hlavne v prostredí Hollywoodu. Aj to bolo dôvodom vysokého počtu Evelyniných manželstiev väčšina z nich slúžila len na to, aby zakryli tajomstvo, ktoré strážila pred celým svetom.

Evelyn Hugo bola bisexuálna žena, ktorá väčšinu svojho života milovala svoju hereckú kolegyňu. Autorka komplexne, ale zároveň citlivo a autenticky zobrazuje vzťah dvoch žien, ktorým doba nepriala. Je komplikovaný nielen kvôli spoločenským normám ich doby, ale aj kvôli vnútorným konfliktom. Zobrazuje ich zraniteľnosť, keď sa navzájom opierajú jedna o druhú v čase krízy, ale aj ich silu, keď musia čeliť tlaku a odmietaniu okolia.

Kniha je písaná jednoducho, jej čítanie je rýchle. Prejdete si rôznymi fázami emócií, od radosti cez smútok, pocit nespravodlivosti, až po hnev. Hnev z toho, ako spoločnosť a jej predsudky dokážu ovplyvniť a poškodiť vzťah dvoch ľudí rovnakého pohlavia len preto, že to pokladá za zvrátené a choré.


Volám sa Zuzka …

… a knihami som posadnutá od detstva. Aj to je dôvod, prečo študujem anglickú literatúru v Brne. Čo sa štúdia týka, najradšej mám knihy s feministickou, kvír alebo post-koloniálnou tematikou. Prednedávnom som si z knižnice kvôli diplomovke vypožičala sedem kníh, ktoré sa venujú sexualite v staroveku a performativite rodu. Dúfam, že sa k nim dostanem čoskoro, lebo sa na ne veľmi teším. 

Medzi moje neakademické obľúbené žánre patria najmä fantasy a science fiction, ale nepohrdnem hocičím, čo má aspoň kúsok LGBTI+ reprezentácie. Taktiež som vždy milovala grécku mytológiu, takže feministické a kvír prepisy starovekých mýtov sú pre mňa vždy ako malé Vianoce. Do tejto kategórie patrí aj moja najobľúbenejšia kvír knižka – Spev o Achillovi od Madeline Miller. Myslím, že som ju čítala už asi sedemkrát, a som si celkom istá, že s ňou chcem byť raz pochovaná.

Spev o Achillovi je dojímavý príbeh o láske dvoch mladých mužov, ktorí spolu vyrastali, odohrávajúci sa na pozadí trójskej vojny. Staršie klasicistvo často odmieta výklad vzťahu medzi Achillom a Patroklom ako romantický, ale to nezastavilo Miller (ktorá je tiež klasicistka) v tom, aby ho zvečnila v knižnej podobe. Dej sledujeme z pohľadu Patrokla, čo sa mi osobne neskutočne páčilo, pretože v Homérovej Iliade ide viac-menej iba o Achillovu perspektívu. Patroklova láska k Achillovi je v Speve vyobrazená naozaj nádherne a srdcervúco a som si istá, že počas čítania sa každý aspoň raz rozplače.

Miller ich koniec tiež podala naozaj krásne a dodala mu dávku nádeje na pokračovanie ich lásky napriek ich tragickému osudu. Najjednoduchších 10/10 aké som kedy čomu dala.


Maňu tentokrát vyberá z osobnej knižnice trochu netradične z poličky svetovej poézie. Ide o zbierku básní od trans-nebinárneho autorstva, ktoré je známe nielen na knižnej, ale aj hudobnej scéne. 

Let Them Eat Chaos – Kae Tempest 

Nenechajte sa zmiasť na prvý pohľad krátkym rozsahom. Táto útla kniha pripomínajúca skôr brožúrku je skutočným majstrovským kúskom. V podstate ide o ucelený príbeh – jednotlivé básne nemajú koniec a rozprávač pokračuje na jeden dych bez toho, aby tematické celky oddelil. To vás nesie plynule na vlne rozprávania a ponúka jedinečný čitateľský zážitok. 

Let Them Eat Chaos má okrem knižnej podoby aj vydanie hudobné – Kae sú totiž okrem literárneho talentu aj obrovským hudobným talentom, ktorý vzišiel z londýnskej slam poetry scény. Takže ak máte v obľube chytľavé beaty v kombinácii s elektronikou, neváhajte si popri čítaní tejto zbierky pustiť ako podmaz tento album a sledovať text zároveň. Je to neopísateľný hudobno-literárny zážitok! 

Pozn.: Knihu nájdete pod “deadname” Kate Tempest – bola totiž vydaná pred coming-outom Kae. 


Peťa v posledných týždňoch trávi svoje čitateľské chvíľky pri grafických románoch. Na odporúčanie od Maňu sa postupne prelúskava tvorbou Alison Bechdel a pre aprílové vydanie odporúča piate pokračovanie Hearstoppera.

Motýliky V – Alice Oseman

O tom, aké úsmevy na tvári mi zvykne vyvolať pohľad na Nicka a Chalieho, či už v televízii, alebo v komikse, som sa rozpísala už minulé leto v tomto článku. Preto vás zrejme neprekvapí, že som nevydržala čakať na slovenký preklad a pokračovanie Motýlikov som si kúpila v angličtine.

V piatom dieli stoja naši obľúbení hrdinovia a hrdinky na prahu dospelosti, s ktorou prichádzajú pálčivé otázky ohľadom budúcnosti. Kam na vysokú školu? Sme pripravení na prvý sex? A čo vlastne študovať? Bude nám vyhovovať vzťah na diaľku?

Oseman nám vo svojom úprimnom rozprávaní a nápaditých ilustráciách odkrýva, ako stredoškolské lásky Nicka a Charlieho, Elle a Taa a Tary a Darcy pomaly prerastajú do stabilných vzťahov. S každou otočenou stranou ich spoznávame bližšie a s každou rozlusknutou otázkou sledujeme ich osobný rast. Aj v „päťke“ zdôrazňuje Oseman dôležitosť sebaprijatia, priateľstva, podpory blízkych a citlivo sa dotýka aj témy duševného zdravia.

Nepochybujem, že aj vás Motýliky V vtiahnu do príbehu natoľko, že román zhltnete na posedenie. Ja som svoju knihu po prečítaní darovala do knižnice v Prizme, tak ak ste z Košíc a okolia, môžete si ju odtiaľ bezplatne požičať.


Páčia sa vám odporúčania knižného klubu Kvír Výr? Zvážte, prosím, pravidelnú podporu občianskeho združenia Saplinq. Aj vďaka vašej pomoci budeme kvír ľudí a ich spojenectvo naďalej zásobovať skvelými knižnými tipmi. Pridať sa k podporovateľstvu môžete na sq.darujme.sk/spolocne-dokazeme-viac/

Pripravili: Manu Kościuszko, Petra Kmecová, Dominika Hrabeková a Zuzka