LGBTI+ identity

31. marec – Deň viditeľnosti transrodových ľudí: Prinášame tipy na články, rozhovory či dokumenty o transrodovosti

Deň viditeľnosti transrodových ľudí

Koniec marca sa v Saplinqu nesie v znamení Medzinárodného dňa viditeľnosti transrodových ľudí, ktorý pripadá na 31. marec. Odberatelia a odberateľky nášho newslettra už majú v schránkach ten najnovší, plný tipov na články, rozhovory či dokumenty, z ktorých sa o transrodovosti môžu dozvedieť viac. Výnimočne sme sa rozhodli, že newsletter sprístupníme aj vo forme článku.

O Medzinárodnom dni viditeľnosti transrodových ľudí

Jeho vznik iniciovala pred pätnástimi rokmi transrodová aktivistka Rachel Crandall a má za cieľ zviditeľňovať životy transrodových ľudí, ich skúsenosti, radosti, ale aj problémy, ktorým musia kvôli svojmu trans statusu čeliť. Práve počas tohto dňa dávame do popredia jedinečnosť, rozmanitosť a odvahu transrodových ľudí žiť svoj život autenticky.

⁠V tomto článku nájdete rôzne zdroje, z ktorých sa o transrodovosti (a aj o nebinarite) dozviete viac. Niektoré sú z archívu nášho magazínu PRIDE Košice či vzdelávacích príspevkov na sociálnych sieťach, iné z médií, ktoré mali ochotu venovať sa téme bez predsudkov.

Vyvraciame mýty o transrodových ľuďoch 

V médiách, v domácnostiach či dokonca na pôde parlamentu, väčšina diskusií o životoch transrodových a nebinárnych ľudí je plná poloprávd a miestami až klamstiev, ktoré často pramenia z nepoznania. My v Saplinqu tieto mýty už roky vytrvalo vyvraciame najmä tým, že sa snažíme posilňovať trans a nebinárnych ľudí a ich životy a skúsenosti zviditeľňovať.

V článku Transrodovosť: Mýty vs. fakty sme uviedli na pravú mieru 6 najčastejších mýtov, ktoré o transrodových a nebinárnych ľuďoch v spoločnosti kolujú.

Uvedomujeme si, že keď ide o transrodovosť či nebinaritu, často sa venujeme ich negatívnym aspektom – nedostupnosti zdravotnej starostlivosti, snahe o obmedzenie práv, atď. 

Zo skúsenosti z podporných skupín pre transrodových a nebinárnych ľudí v Prizme však vieme, že aj oni žijú kvalitné a šťastné životy. Najmä vtedy, ak majú okolo seba podporujúcich ľudí a bezpečné prostredie, ktoré im umožňujú žiť autenticky. Aj náročnejšie životné obdobia tak dokážu zvládnuť lepšie. 

Zmes pocitov spokojnosti, pohodlia, istoty, radosti a sebadôvery, ktoré prichádzajú s prijatím a prežívaním rodovej identity sa označuje ako „rodová eufória a v snahe vniesť do debát o transrodovosti a nebinarite rovnováhu sme sa jej venovali v tomto článku.

Transrodových ľudí zviditeľňujeme celý rok, nielen počas významných dní

Okrem boja proti dezinformáciám chceme v Saplinqu zviditeľňovať príbehy transrodových a nebinárnych ľudí, ktoré prerozprávali oni sami.

Prečítajte si napríklad rozhovor s mladým transrodovým Košičanom Lukášom, ktorý pre magazín Interez prezradil, akým prekážkam čelil pri tranzícii a ako vidí vývoj ľudských práv transrodových ľudí na Slovensku v najbližších rokoch⁠. 

Aktivistka Charlotte Srnčík sa v rozhovore pre denník SME podelila o svoj coming-out a aj o to, ako ho prijali jej najbližší a širšia rodina.

Zaujať by Vás mohol aj pohľad rodičov na práva transrodových ľudí. Ten v článku denníka SME ponúkli manželia Zaklaiovci – rodičia transrodového syna.

Knihy o životoch transrodových ľudí

Keď už sme pri príbehoch transrodových ľudí, tak dávame do pozornosti článok nášho knižného klubu Kvír Výr – odporúčali sme v ňom 4 memoáre, ktoré vtiahnu čitateľstvo do prežívania transrodového človeka. Úprimne a bez servítky píšu o všetkom tom zlom, no zároveň o všetkom tom nádhernom, čo im transrodovosť a hlavne jej prijatie do života priniesli.

Ak máte cestu okolo nášho komunitného a poradenského centra Prizma, v knižnici máme pár ďalších kníh (aj v slovenčine a češtine), ktoré sa rozprávajú príbehy transrodových a nebinárnych ľudí. Za prečítanie rozhodne stoja Kôstka od Lee Lai – grafický román o rozchode, identite a komplikovaných vzťahoch v rodinách a Felix až navěky od Kacen Callender – úprimný príbeh transrodového Felixa o identite a zamilovaní sa, ktorý nám pripomína, že všetci sme hodní lásky

Transrodoví ľudia na televíznych obrazovkách a filmových plátnach

Reprezentácia transrodových ľudí v médiách je dôležitá pre zviditeľňovanie komunity a scitlivovanie spoločnosti. Prvé transrodové postavy boli väčšinou zobrazené v negatívnom svetle a radostný či naplnený život dlho nebol ich osudom. Ako to ovplyvnilo transrodových ľudí, ale aj to kde a kedy nastal obrat si môžete pozrieť v dokumente Disclosure: Trans Lives on Screen (V září reflektorů; 2020).

Pozitívnym smerom sa uberá aj obsadzovanie transrodových postáv. Čím ďalej, tým viac sa kladie dôraz na sprostredkovanie nefalšovanej skúsenosti transrodových ľudí. To sa dá dosiahnuť len výberom herca alebo herečky, ktorí ju zažili na vlastnej koži. 

Ak máte chuť ponoriť sa rovno do seriálov, odporúčame napr. Sense8 (Osmý smysl; 2015-2018) z režisérského repertoáru transrodových sestier Wachowských alebo seriál Pose (2018–2021) z prostredia tzv. „ballroom culture“ (kultúry bálov) v New Yorku v 80. a 90. rokoch, ktorý obsahuje najväčší ansámbel transrodových herečiek v histórii televíznej tvorby. 

Na HBO MAX nájdete slovenský dokumentárny film Šťastný človek – neobyčajný príbeh Marvina, ktorý v snahe žiť pravdivo a autenticky riskuje stratu toho najcennejšieho. „Dúfam, že pomôžeme ľuďom pochopiť, že život, rodina a vzťahy majú mnoho podôb,“ povedala o filme režisérka Soňa G. Lutherová. 

3 účty na sociálnych sieťach, ktoré sa oplatí sledovať

V Tranzu – talkshow Lenky Králové o živote transrodových ľudí s transrodovými ľuďmi. Nájdete na Facebooku a Youtube.
TGEU (Transgender Europe) – nezisková organizácia, ktorá sa venuje právam transrodových a nebinárnych ľudí vo viac ako 50 krajinách Európy a strednej Ázie. Sledujte na Facebooku a Instagrame.
Trans*parent – česká iniciativa pre podporu a presadzovanie práv transrodových, nebinárnych a intersex ľudí. Nájdete na Instagrame a Facebooku.

Ako podporiť transrodových a nebinárnych ľudí na Slovensku?

Pomôžte nám šíriť osvetu a zlepšiť informovanosť verejnosti o transrodovosti. Zdieľajte náš článok, v ktorom sme vyvrátili 6 najčastejších mýtov, alebo naše vzdelávacie príspevky na Instagrame.

Taktiež nám môžete darovať 2 % z Vašich daní alebo sa pridať medzi našich pravidelných darcov a darkyne. Aj vďaka Vám budeme môcť naďalej poskytovať transrodovým a nebinárnym ľuďom bezpečný priestor a poradenstvo v Prizme a hájiť ich práva v rámci našej advokačnej činnosti. 


⁠Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettra a každý mesiac dostanete dávku zaujímavých informácií zo života LGBTI+ komunity priamo do vašej e-mailovej schránky.