Teplé správy

Týmto krajinám by sa mali LGBT+ ľudia radšej vyhnúť

lgbt rebríček

Kam by ste nemali vycestovať, ak ste z dúhovej komunity? Pripravili sme pre vás rebríček krajín, kde je LGBT+ komunita vo veľkom nebezpečí. 

Na webových stránkach o cestovaní Asher & Lyric zverejnili zoznam krajín, v ktorých ide queer ľuďom doslova o život. Štúdia sa zamerala na 8 faktorov: manželstvo osôb rovnakého pohlavia, ochrana zamestnancov, ochrana pred diskrimináciou, trestanie násilia, uznanie adopcií, celková spokojnosť so životom, kriminalizácia vzťahov medzi osobami rovnakého pohlavia a zákon o propagácií/morálke. „Zhromaždili sme údaje z rôznych dôveryhodných medzinárodných zdrojov, aby sme vytvorili index ohrozenia LGBT+ ľudí, ktorý vám pomôže zistiť, ktoré krajiny sú nebezpečné pre LGBT+ turistov a turistky,“ informovali o štúdii Asher & Lyric.

1. Nigéria

Lesby, gejovia, bisexuálne a transrodové osoby v Nigérii čelia právnym a sociálnym hrozbám. Krajina nepovoľuje ani neuznáva žiadne LGBT+ práva. Bo práve naopak, sexuálne aktivity mužov a žien rovnakého pohlavia sú v Nigérii nelegálne. Najvyšším trestom je smrť ukameňovaním (v 12 miestach, ktoré prijali zákon Šaría). Tento zákon sa vzťahuje na všetkých moslimov. V južnej Nigérií je maximálnym trestom za sexuálnu aktivitu osôb rovnakého pohlavia až 14 rokov väzenia. Zákon o zákaze manželstva osôb rovnakého pohlavia kriminalizuje všetky formy zväzkov osôb rovnakého pohlavia po celej krajine. V Nigérii je dokonca kriminalizovaná aj diskusia o LGBT+ právach. Podľa projektu Pew Global Attitudes z roku 2007 je 97% obyvateľov Nigérie presvedčených, že homosexualita je spôsob života, ktorý by spoločnosť nemala akceptovať.

2. Saudská Arábia

Asi nikoho neprekvapuje, že je Saudská Arábia na tomto zozname. Homosexualita a tzv. crossdressing (nosenie šiat typického pre opačný rod) sa tam považujú za amorálne. Praktizovanie je trestané väzením, pokutou, 100 ranami bičom, ale dokonca aj smrťou. Neexistujú žiadne oficálne údaje o tom, koľko ľudí bolo usmrtených, pretože patrili k LGBT+ komunite. Saudská Arábia je však neslávne známa množstvom popráv.

Foto: Fobos 92

3. Malajzia

Malajzia má veľmi prísne antihomosexuálne zákony. Za porušovanie týchto zákonov vám hrozí bičovanie, pokuty alebo až 20 rokov väzenia. Všetky organizácie na podporu LGBT+ komunity sú v krajine zakázané. 

4. Jamajka

Pohlavný styk medzi mužmi je nezákonný a hrozí zaň až desaťročné väzenie a ťažké práce. Pohlavný styk medzi ženami je legálny. V roku 2009 sa niektorí členovia jamajského parlamentu snažili sprísniť tieto tresty. Navrhovali doživotie vo väzení. Pre vysokú mieru útokov voči gejom označujú Jamajku viaceré ľudskoprávne organizácie ako jednu z najhomofobnějších krajín na svete.

5. Jemen

Ak nie ste ženatý a máte homosexuálny styk, môže vám hroziť 100 rán bičom a rok väzenia. Ak ste ženatý a máte homosexuálny styk, potom vás čaká rozsudok smrti. Našťastie, v súčasnosti nie sú žiadne správy o presadzovaní uvedeného zákona. Všetky webové stránky s gej a lesbickou tematikou sú zablokované vládou.

6. Tanzánia

Za akékoľvek homosexuálne správanie vám môže hroziť od 30 rokov vo väzení až po doživotie. Za „neslušné“ správanie sa na verejnosti, ktoré javí známky homosexuality (držanie sa za ruky, zobrazovanie gejských či lesbických párov a podobne) môžete skončiť až na 5 rokov vo väzení.

7. Somálsko

Oficiálnym trestom v Somálsku sú „iba“ 3 roky väzenia, ide teda o miernejší trest v porovnaní s inými krajinami z tohto zoznamu. Somálsko má však aj veľa ozbrojencov, ktorí vládnu v rôznych častiach krajiny. O nich je známe, že homosexuálne činy trestajú smrťou.

8. Mauritánia

Sexuálna aktivita medzi osobami rovnakého pohlavia je v Mauritánii nezákonná. Ak ste homosexuál v Mauretánii, ale nie ste moslim, nemali by ste byť v ohrození. Ak ste však moslim, môžete byť odsúdení na smrť ukameňovaním. Krajina však má moratórium na trest smrti a v tejto súvislosti nebol nikto popravený. Lesby čelia väzeniu. 

9. Irán

Všetka sexuálna aktivita medzi osobami rovnakého pohlavia sa v Iráne trestá väzením, bičovaním alebo v niektorých prípadoch aj smrťou. Zákony proti sodomii sú prísnejšie voči gejom než voči lesbám. Transrodové osoby majú právo na zmenu pohlavia. Iran patrí do skupiny krajín s najväčším počtom vykonaných operácií na zmenu pohlavia. Tá je nutná pre úradnú zmenu. Operácie sú čiastočne hradené vládou. No aj napriek tomu, transrodové osoby v krajine stále čelia netolerancii a nie sú prijaté spoločnosťou. 

Dátmu: 20 July 2006
Autor: Elvert Barnes
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Iran.StopKillingGays.WDC.19jul06.jpg
Foto: Elvert Barnes

 10. Afganistan

Členovia LGBT+ komunity v tejto moslimskej krajine sú nútení tajiť svoju rodovú identitu a sexuálnu orientáciu zo strachu z obťažovania, zastrašovania, prenasledovania a smrti. Afganská ústava zakazuje všetky formy sexuálnej aktivity osôb rovnakého pohlavia. V krajine sa za homosexuálne aktivity platí pokutami, väzením a bohužial aj smrťou. V roku 2004 bol napríklad zatknutý americký poradca afganskej vlády a bol odsúdený na trest odňatia slobody za homosexuálne aktivity s afganským mužom. Presné údaje, koľko ľudí bolo popravených za homosexuálne aktivity, nie sú známe. 

Text: Daniela Stela Mrázová

Úvodné foto: Asher & Lyric