Tipy na LGBT+ podujatia

Život teplej komunity pred 100 rokmi a dnes

Loading love

LGBT+ ľudia sú súčasťou spoločnosti od samého počiatku ľudstva. Históriou slovenskej queer komunity sa rozhodlo zaoberať OZ Nomantinels. Pustili sa do projektu, v rámci ktorého skúmajú, ako sa vyvíjalo postavenie LGBT+ ľudí od začiatku 20. storočia až po súčasnosť. Výsledky historického výskumu si budete môcť pozrieť aj vy. V pláne je putovná výstava, divadelná inscenácia a na webe budú zverejnené príbehy pamätníkov a pamätníčok. Projekt dostal príznačný názov – Loadig: love.

„Loading: love je vyvrcholením našich snáh a práce na zachovávaní komunitnej pamäte LGBT ľudí. Cieľom je nezabudnúť na hodnoty a osudy ľudí, ktorí tu boli dávno pred nami. Lesby a gejovia stále chceli žiť slobodne, bezpečne a šťastne svoje životy a my ako aktivisti a aktivistky nadväzujeme na ich zodpovednú a koľkokrát aj riskantnú prácu,“ vysvetľuje jeden z organizátorov Róbert Pakan.

https://www.instagram.com/p/CAuyZsTnaEg/

Okrem slovenskej teplej histórie mapuje projekt aj situáciu v Česku, Maďarsku a dokonca aj v Srbsku. V súčasnosti sa snaží historička Jana Jablonická Zezulová spracovať zozbierané údaje. „V prípade ľudí z LGBT komunity platí, že ak nepoznajú svoju minulosť, ako môžu veriť, že nastane pre nich v našej spoločnosti lepšia doba? A to je hlavný odkaz tejto výstavy pre všetkých: láska a pokrok sú nezastaviteľné a spoločnosť sa napriek všetkým neduhom mení k lepšiemu.“  

Výstavu by chceli otvoriť na konci leta. Má ukázať, ako väčšinová spoločnosť vnímala LGBT+ ľudí, nahliadneme aj do života komunity a spoznáte aj dojímavé osobné príbehy. Aby vám nič neuniklo, prihláste sa do newslettera na Queer Memory alebo sledujte Facebook či Instagram Dúhového roku.

___

Zaujal vás článok? Pozrite si aj ďalšie Tipy na LGBT+ podujatia. Ak by ste nás chceli podporiť pri tvorbe teplého magazínu, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!