LGBTI+ identity

Všetko, čo potrebujete vedieť o aromantizme

aromantizmus

Čo je aromantizmus? Aký je rozdiel medzi asexualitou a aromantizmom? Aké identity spadajú pod strešný pojem aromantizmus? To všetko a ešte viac sa dočítate v tomto článku.

Aromantici a aromantičky sú ľudia, ktorí nepociťujú romantickú príťažlivosť alebo ju cítia len veľmi málo. Spoločným znakom ľudí na aromantickom spektre (v skratke „ARO ľudí“) je to, že nepociťujú romantickú príťažlivosť v takej intenzite alebo takým spôsobom, ako sú bežné spoločenské očakávania.

Aromantizmus ≠ asexualita

Aromantizmus je často zamieňaný s asexualitou — sexuálnou orientáciou, pre ktorú je charateristická žiadna alebo len veľmi malá sexuálna príťažlivosť. Romantická a sexuálna príťažlivosť nie sú totožné, preto skutočnosť, že je niekto na aromantickom spektre, ešte neznamená, že je automaticky aj asexuál/ka.

Ktoré iné identity patria pod aromantické spektrum?

Greyromantizmus
Greyromantici a greyromantičky zažívajú pocity medzi alloromantizmom (opak aromantizmu) a aromantizmom. Môžu napríklad zažívať iba veľmi slabú romantickú príťažlivosť alebo len za určitých okolností.

Demiromantizmus
Demiromantičky a demiromantici sú ľudia, ktorí sú schopní zažiť romantickú príťažlivosť len vtedy, keď si k danej osobe vytvoria hlboké emočné puto.

Arospike
Termínom „arospike“ sa v aromantickom spektre označujú ľudia, ktorí obvykle nepociťujú žiadnu romantickú príťažlivosť, ale občas zažívajú náhle intenzívne romantické pocity na určité časové obdobie.

Aroflux
Aroflux je termín na označenie ľudí, ktorých romantická orientácia kolíše, spravidla však zostáva v aromantickom spektre.

Zelená ako protipól červenej — farby romantiky

Aromantickú vlajku (viď obrázok vyššie) navrhol Cameron Whimsy v roku 2014. Skladá sa z piatich pruhov – tmavozeleného, svetlozeleného, bieleho, sivého a čierneho. Tmavozelený vyjadruje aromantizmus, svetlozelený zas aromantické spektrum. Biely pruh reprezentuje platonickú a estetickú príťažlivosť. Šedá je farbou greyromantizmu a demiromantizmu a čierna vyjadruje sexuálne spektrum.

Aromantickí ľudia nie sú chladní

ARO ľudia sú schopní lásky, náklonnosti a ďalšej širokej škály emócií, ktoré možno prirovnať k romantickým vlastnostiam. Okrem toho, romantická príťažlivosť je len jednou z typov príťažlivostí a je úplne v poriadku, keď niektoré z nich pociťujeme menej, viac alebo vôbec. Nezabúdajme, že romantická príťažlivosť nie je kľúčom ku šťastiu či k plnohodnotnému životu.

Týždeň povedomia o aromantizme

„Aromantic Spectrum Awareness Week“ je týždeň určený na:
– šírenie povedomia a akceptácie identít na aromantickom spektre
– poukazovanie na problémy, s ktorými sa ARO komunita stretáva,
– oslavu skúsenosti a jedinečnosti členov ARO komunity.

Po prvýkrát si ARO komunita tento týždeň pripomenula od 10. do 17. novembra 2014. Od roku 2015 sa Týždeň povedomia o aromantizme koná prvý celý týždeň po Valentínovi (a keďže má svoj pôvod v USA, začína v nedeľu). Jeho presunutie bolo reakciou na všetku tú romantiku a vyznania lásky okolo dňa zamilovaných. Aromantici a aromantičky chceli spoločnosti pripomenúť, že sú tu aj ľudia, ktorí to majú inak.

Známe tváre aromantizmu

Známych osobností, ktoré sa otvorene identifikujú v rámci aromantického spektra alebo sa aromantizmu venujú, je zatiaľ pomerne málo.

Na instagrame sa oplatí sledovať tieto účty:

@theyasminbenoit
Yasmin Benoit je modelka a aktivistka, ktorá pravidelne prednáša na univerzitách s cieľom zvýšenia viditeľnosti asexuálnych a aromantických ľudí. O jej názoroch a skúsenostiach ako človeka z aro a ace spektra si môžete prečítať v článkoch, ktoré boli vydané v British Vogue, GQ, Gay Times, Cosmopolitan a iných magazínoch. V českom jazyku je dostupný jej krátky rozhovor na stránkach Prague Pride.

@aliceoseman
Alice Oseman je autorka komiksovej série Heartstopper. Téme aromantizmu sa venuje aj v románe Bez lásky a o vlastnej aro-ace identite rozpráva vo videu na Youtube Debunking Asexual and Aromantic Myths!“.

@cpikoart
Christopher Ikonomou je aromantický trans človek so zdravotným znevýhodnením, ktorý na svojom instagramovom účte a cez TikTokové videá zdieľa svoje životné skúsenosti a svojmu obecenstvu ponúka unikátny intersekcionálny pohľad na časti svojej identity.

@acedadadvice
Cody Daigle Orians je autorom knihy „I Am Ace: Advice on Living Your Best Asexual Life,“ ktorý sa v rámci svojho instagramového účtu zároveň jednoduchou formou venuje vzdelávaniu o aromantizme.

@aroandaces
„Aro and Aces“ je instagramový účet, ktorý sa pomocou milých komixov venuje aromantizmu a asexualite. Nájdete tam taktiež tipy na filmy, knihy a iné média, ktoré sa týmito témami zaoberajú.

Aromantizmus na televíznych obrazovkách

S láskou a partnerskými vzťahmi je to vo väčšine médií čierno-biele – buď stoja v popredí príbehu, alebo sa neriešia vôbec. Šedá zóna zostáva neprebádaná. Pri nedostatku priamej reprezentácie nezostáva členstvu aromantickej komunity nič iné, len si „zobrať za svoje“ postavy, ktoré nemajú a nehľadajú romantický vzťah. Vždy však s rizikom, že v ďalšej sérii postava precitne a niekoho si nájde, napr. Sheldon Cooper zo seriálu Teória veľkého tresku.

Elsa a Merida
Ľudia na aromantickom spektre sa našli napríklad v dvoch odvážnych a nebojácnych Disney princeznách. Merida z rozprávky Neskrotná dáva svoj nezáujem o vzťah veľmi hlasno najavo a pre Elsu z Ľadového kráľovstva je zatiaľ dôležitejšie jej puto so sestrou a priateľmi ako hľadanie princa.

Todd Chavez
Okrajovo sa aromantizmu venujú v animovanom seriáli pre dospelých BoJack Horseman. Todd Chavez, najlepší BoJackov kamarát, je asexuál. Sám je síce alloromantik, ale v rámci jeho cesty k objaveniu vlastnej identity nám tvorcovstvo seriálu ponúklo aj cenné informácie o aromantizme.

Lilith Clawthorne
Lilith Clawthorne z animovaného seriálu The Owl House je jedna z mála vyoutovaných aro a ace postáv v súčasných médiách. „Nemám záujem. Myslím, že nikdy som nemala,“ hovorí Lilith o romantike. Jej coming-out sa odohral mimo seriálu – na charitatívnom on-line vysielaní, ktoré organizovala autorka seriálu Dana Terrace. Jej aro a ace identitu neskôr potvrdila aj na Instagrame.

Isaac Henderson
Po prvej sérii Hearstoppera oznámila autorka komiksov a seriálu Alice Oseman, že v ďalšej sérii sa do centra pozornosti dostane aj Isaac – tichý, večne čítajúci kamarát Nicka Charlieho. Ako aromantika a asexuála ho vyoutovala už v Tweete, čakalo sa len na to, ako sa v druhej sérii jeho identita pretaví na TV obrazovky. Myslíme, že sa podarilo. Spolu s Isaacom sme si prešli úprimnou cestou hľadania sa, pochopenia samého seba a aj coming-outu.

Ak by ste si chceli o aromantizme niečo prečítať

Aj napriek tomu, že aromantizmus sa čoraz viac dostáva do povedomia spoločnosti, kníh, ktoré sa venujú tejto téme je stále pomerne málo. Odporúčame napríklad: 

ACE VOICES: WHAT IT MEANS TO BE ASEXUAL, AROMANTIC, DEMI OR GREY-ACE – Eris Young 
Ako prežívate príťažlivosť k inej osobe? Čo pre vás vlastne znamená láska? Kedy ste si uvedomili, že ste aromantickí?“, tak znejú jedny z mnohých otázok, s ktorými sa ľudia naprieč aromantickým a asexuálnym spektrom často stretávajú. No ako by svoje vnútorné prežívanie, identitu, vzťahy opísali oni sami? Eris Young im ponúka priestor v pôsobivej knihe, ktorá sa na knižnom trhu objavila len nedávno. Nájdete v nej mnoho inšpiratívnych príbehov a osobných skúseností aromantických a asexuálnych osôb z rôznych etnických menšín, kvír ľudí aj osôb v polyamorných vzťahoch. 

ACE AND ARO JOURNEYS: A GUIDE TO EMBRACING YOUR ASEXUAL OR AROMANTIC IDENTITY – Ace and aro advocacy project
Knižný sprievodca asexualitou a aromantizmom od organizácie „The ace and aro advocacy project“ je skutočne jedinečným počinom. Objasňuje proces hľadania a prijatia samého seba, ponúka tipy, ako nájsť a vytvoriť podporné siete, a v neposlednom rade skúma rôzne druhy partnerstiev. Ace and Aro Journeys je rozsiahly inkluzívny elaborát, v ktorom nájdete všetko – od vysvetlenia základných pojmov cez slovník termínov až po osobné svedectvá.

LOVELESS – Alice Oseman
Štvrtý román z pera dobre známej autorky kníh pre kvír mládež, ktorá sa preslávila komiksovou sériou Heartstopper (v slovenskom preklade Motýliky), sa zaoberá témou aromantizmu. Georgia, hlavná hrdinka príbehu, nikoho nikdy neľúbila, nepobozkala, dokonca nebola ani zamilovaná. No je si istá, že ten deň raz príde. Po príchode na vysokú školu sa prvýkrát stretáva s termínmi aromantizmus a asexualita a cíti zmätok. Čo to pre ňu znamená? Je predurčená k tomu, aby ostala navždy sama? Loveless je dôvtipným príbehom o hľadaní a prijímaní vlastnej identity a je dôkazom toho, že skutočná láska nemusí byť výlučne romantická. 

Páčia sa vám takéto informatívne články a chceli by ste ich na našom magazíne vidieť viac? Pridajte sa k nášmu pravidelnému darcovstvu a podporte naše aktivity, ktoré sú zamerané aj na vzdelávanie o LGBTI+ témach. Spoločne totiž dokážeme viac!