Trends

Knižný klub Kvír Výr: Poďte si s nami prečítať niečo o asexualite 

Posledný celý októbrový týždeň je v LGBTI+ komunite venovaný povedomiu o asexualite a asexuálnom spektre. Aj v knižnom klube Kvír Výr sa pridávame k šíreniu osvety o tejto, často prehliadanej, orientácii. Ako inak, než skvelými knižnými tipmi.


Za inšpiráciu na tohtomesačné knižné tipy vďačí Peťa seriálu Heartstopper. Román Bez lásky napísala autorka Alice Oseman, ktorá stojí za jeho komiksovou predlohou. Druhý titul – Ace: What Asexuality Reveals about Desire, Society, and the Meaning of Sex – zachytila v jednej zo scén seriálu, ktorý sa v druhej sérii venoval aj asexualite.

Bez lásky Alice Oseman

Román Bez lásky od autorky Alice Oseman je príbehom osemnásťročnej Georgie Warr, ktorá práve nastúpila do prvého ročníka na Durhamskej univerzite. Je posadnutá romantikou, zbožňuje fanfiction, svadby a príbehy, ktoré končia replikou „a žili spolu šťastne, až kým nepomreli“. Sama však nebola nikdy zamilovaná, nikto jej nepobláznil hlavu. 

Po príchode na univerzitu sa chce konečne zamilovať a nájsť toho pravého. Namiesto toho sa však vydá na cestu skúmania svojej identity, na ktorej sa stretne s pojmami asexualita a aromantizmus. Zrazu si svojimi pocitmi a túžbami nie je vôbec istá. 

Príbeh Georgie je inšpirovaný skúsenosťou samotnej autorky – Alice Oseman sa tiež identifikuje ako asexuálka a aromantička. Román Bez lásky sa rozhodla napísať aj preto, že v žiadnej knihe nenašla prerozprávaný svoj príbeh. Vlastnej komunite chcela poskytnúť viac reprezentácie, lebo pokiaľ ide o sex, romantiku a intimitu, ľudia na asexualánom a aromantickom spektre môžu mať najrôznejšie skúsenosti a pocity.

Úprimný príbeh Georgie uisťuje čitateľstvo, že je úplne v poriadku cítiť v súvislosti so svojou sexualitou zmätok a neistotu a venovať hľadaniu sa toľko času, koľko potrebuje. 

Ace: What Asexuality Reveals about Desire, Society, and the Meaning of Sex Angela Chen

Oficiálna anotácia knihy ACE: Čo nám o túžbe, spoločnosti a zmysle sexu odhaľuje asexualita (pozn.: náš preklad) od autorky Angely Chen znie: Pútavý prieskum toho, čo znamená byť asexuálnym človekom vo svete posadnutom sexuálnou príťažlivosťou a čo nás všetkých môže o túžbe a identite naučiť pohľad na svet z asexuálnej perspektívy. Po prečítaní knihy môžeme potvrdiť, že nesklamala. Našli sme v nej presne to, čo sľubovala. 

Angela Chen nám v nej neponúka len vysvetlenie pojmov týkajúcich sa sexuálnej príťažlivosti či túžby a vyvracanie mýtov, ktoré o asexualite kolujú v spoločnosti, i keď v nej samozrejme nájdeme aj to. Ponúka nám predovšetkým vhľad do fungovania našej spoločnosti ako takej a využíva na to históriu (a)sexuality.

Zamýšľa sa nad tým, ako povinná sexualita zmenila komunikáciu medzi ľuďmi a ako ovplyvňuje nielen naše vzťahy, ale aj jazyk, ktorý používame. Uvedomili ste si niekedy, že slovo intimita používame prevažne v spojení s partnerským vzťahom, pri ktorom predpokladáme sexuálny rozmer? Slovo intimita má pritom oveľa širší význam. 

Asexualitu rozoberá intersekcionálne – venuje sa aj tomu, ako sa sex spolitizoval, akú úlohu zohráva v otázkach sexuality človeka náboženstvo, ako vnímajú asexualitu iné marginalizované skupiny, aký vplyv má na asexualitu feminizmus a skúma aj vzťah medzi lekárskou obcou a asexualitou. 

Kniha je nabitá informáciami natoľko, že sa nebojíme nazvať ju „učebnicou asexuality“.

Maňu tentokrát vybral dva pôsobivé romány (nielen) pre mladšie publikum. Spája ich nestereotypná prezentácia asexuálnych ľudí a postavy, ktoré vám okamžite prirastú k srdcu.

Summer Bird Blue – Akemi Dawn Bowman 

Rumi odchádza žiť k tete na Havaj, aby dopriala svojej matke priestor a čas na smútenie nad stratou mladšej dcéry Lei. Sama sa so stratou sestry vyrovnáva ťažko, kedysi spoločne skladali hudbu, no dnes nemá silu pokračovať. S podporou a láskou tety, chlapca zo susedstva a suseda – pána Watanabeho, Rumi nachádza postupne cestu späť k sebe. 

Summer Bird Blue je kniha o spracovávaní smútku, ale aj o inšpirácii, nachádzaní sily ako ísť ďalej. Tému asexuality zobrazuje nenútene a autenticky. 

Simply an Enigma – Brittany Evans, Chelsea Lauren 

Julian je atletický typ, ktorý priťahuje pozornosť dievčat, no napriek tomu ho vzťahy akosi nelákajú a kamoši si ho neustále doberajú, že ešte stále nemal sex. No Julian vôbec nerozumie, prečo je okolo toho toľko rozruchu a nátlak od okolia ho začína unavovať. 

Quinn – druhá hlavná postava je úplným opakom Juliana. Je kapitánkou futbalového tímu, má samé jednotky a netají sa tým, že sex patrí medzi jej obľúbené aktivity. Chalani o tom môžu otvorene hovoriť, tak prečo by nemohli aj baby? Jej kamošky a kamoši si myslia, že nie je schopná mať dlhodobý vzťah, no ona sa rozhodla, že im dokáže, že sa mýlia. 

Ako sa dokážu tieto dva svety preťať a čo z toho vzíde sa dozviete v tejto originálnej knihe, ktorá otvára (okrem iného) aj tému asexuality. 


Páčia sa vám odporúčania knižného klubu Kvír Výr? Zvážte, prosím, pravidelnú podporu občianskeho združenia Saplinq. Aj vďaka vašej pomoci budeme kvír ľudí a ich spojenectvo naďalej zásobovať skvelými knižnými tipmi. Pridať sa k podporovateľstvu môžete na sq.darujme.sk/spolocne-dokazeme-viac/