Polovica septembra patrí v kvír komunite už tradične bisexuálnym ľuďom. V našom knižnom klube sme sa preto rozhodli zviditeľniť práve knihy od bisexuálnych autorstiev, respektíve s bisexuálnymi postavami. Pripravili sme pre vás pestrý výber, v ktorom si každý príde na svoje.
Peťa vám odporúča dve knihy, ku ktorým sa dostala vďaka seriálom. Jednou je zbierka esejí od ženy, ktorá stojí za seriálom o ženskej bejzbalovej lige A League of Their Own (2022). Na výbere druhej knihy sa podpísala jej bisexuálna priateľka, ktorá seriál a komiksy The Legend of Korra zbožňuje natoľko, že jej parapetu zdobí funkopop postavička Korry.
I Might Regret This: Essays, Drawings, Vulnerabilities, and Other Stuff – Abbi Jacobson
Abbi Jacobson je americká komička, herečka, spisovateľka a spoluautorka komediálneho seriálu Broad City (2014–2019) a nedávnej seriálovej reedície filmu Veľké víťazstvo (A League of Their Own; 1992), v ktorom si aj zahrala hlavnú úlohu.
Jej zbierka esejí, kresieb, zraniteľností a iných záležitostí s názvom „Možno to oľutujem“ sa do tohtomesačného výberu knižného klubu Kvír Výr dostala preto, že nám v nej Abbi odhaľuje časy, kedy si začala uvedomovať svoju kvír identitu.
Táto jej životná etapa je úzko spätá s jej prvou láskou, ktorou bola žena a vďaka ktorej si po tridsiatke začala uvedomovať nielen svoju bisexualitu, ale aj to, že láska je predsa len možno aj pre ňu. O to zdrvujúcejší bol ich rozchod, ktorý sa Abbi rozhodla „rozdýchať“ na sólo výlete autom naprieč USA.
Zápisky z jej trojtýždňovej cesty z New Yorku do Los Angeles poprepletané anekdotami, úvahami či postrehmi, to všetko vyrozprávané ostrým humorom a niekedy až prílišnou úprimnosťou, vyvolajú v čitateľstve dojem, že sedí na sedadle spolujazdca. Tak sa pripútajte, lebo s Abbi zažijete hrboľatú jazdu plnú sebareflexie a redefinovania samej seba.
Mňa ako ženu, ktorá si svoju orientáciu uvedomila tiež až po tridsiatke, veľmi oslovila táto myšlienka z úvodu knihy:
„Hlbokozakorenená myšlienka, že jedného dňa budem mať heteronormatívnu rodinu, nebolo niečo, čo vo mne vyvolávalo odpor alebo mi prekážalo. Bolo to niečo, čo som brala neutrálne, ako fakt, taký jasný ako to, že vyrastieš a nájdeš si prácu.“
The Legend of Korra – Michael Dante DiMartino a Bryan Konietzko
Komiksy The Legend of Korra začínajú tam, kde končí rovnomenný animovaný seriál – na prahu lásky Korry a Asami Sato. V seriáli (2012–2014) sme mali možnosť sledovať prerod vzťahu Korry a Asami zo sokýň bojujúcich o priazeň rovnakého muža na priateľstvo a z najlepších priateliek na lásku. Zobrazenú však veľmi opatrne, nakoľko seriál bol vytvorený pre detský televízny kanál Nickelodeon.
Vo finále seriálu odchádzajú Korra a Asami ruka v ruke na zaslúženú dovolenku. Pár dní po premiére epizódy Di Martino a Konietzko všetkým „neverníkom“ potvrdili, že Korra a Asami tvoria pár. Zmena média zo seriálu na televíznej stanici pre deti na grafický román dovolila autorom príbehu rozvinúť romantický vzťah Korry a Asami so všetkým, čo k tomu patrí.
V knihe The Legend of Korra: Turf Wars (1-3, 2017-2018) si prejdeme napríklad ich coming-outami, ktoré neboli vždy bezproblémové. Rozhodnutie ukázať v sérii aj homofóbiu okomentovala ilustrátorka Irene Koh pre magazín Entertainment weekly takto:
„Uvedomila som si, aký obrovský potenciál má vidieť obľúbené a silné postavy ako Korra a Asami vyrovnávať sa s rovnakými problémami, ktorým ja (a iní kvír ľudia) čelím.“
Séria ďalej pokračuje grafickými románmi The Legend of Korra: Ruins of the Empire (1-3, 2019-2020) a The Legend of Korra: Patterns of Time (2022).
Maňu siahol po knihe pre mládež s bisexuálnou reprezentáciou, ktorá zahreje pri srdci aj staršie ročníky. Poslednou zaradenou knihou je pôsobivý memoár od americkej spisovateľky, feministky a akademičky Roxane Gay (upozorňujeme, že kniha rozoberá tému sexuálneho násilia).
Ophelia je už taká – Racquel Marie
Ophelia je stredoškoláčka, ktorá chce zmaturovať, baviť sa s kamarátmi a starať sa o svoj záhon ruží. Vždy ju priťahovali chlapci – v tom mala jasno, no túto istotu náhle narušilo stretnutie s Taliou. Cesta objavovania a prijatia vlastnej sexuality je tŕnistá. Sprevádza ju vlastná internalizovaná homofóbia/bifóbia, strach a obavy. Mládež, ktorej je táto kniha primárne určená a ktorá si možno tiež prechádza niečim obdobným, sa tak môže uistiť, že tento proces môže byť zdĺhavý a je úplne v poriadku, ak ešte stále nie ste v cieli.
Príbeh je taktiež pekným príkladom toho, že stotožnením sa so svojou bisexuálnou orientáciou sa človek nemusí vzdať niektorých častí vlastnej identity, ktoré by nemuseli celkom zapadať do stereotypnej predstavy o bisexualite. Ďalšou silnou stránkou knihy je úžasný okruh priateľstiev, ktoré Opheliu obkopujú. Sú pre seba oporou v dobrom a zlom, bez ohľadu na to, čo sa v ich životoch deje.
Ophelia je už taká, je fantastický knižný debut pre dospievajúcu kvír mládež, tápajúcu v neistote, ktorá k dospievaniu neoddeliteľne patrí. Je emotívna, no nie temná alebo depresívna. Ak hľadáte knihu pre stredoškoláctvo, ktoré „sa hľadá“, Ophelia je skvelá voľba.
Hlad – Paměti mého těla – Roxane Gay
Tento silný memoár mapuje postupný vývoj autorkinho vzťahu k vlastnému telu – od detstva cez dospievanie až po dospelosť. Postupne otvára témy ako sexuálne násilie, vnímanie vlastnej ženskosti, boj s nadváhou, skúmanie vlastnej sexuality. Roxane Gay píše obzvlášť bolestivo úprimne (hlavne o svojich pochybnostiach a neistotách), čo pôsobí oslobodzujúco na ňu ako aj na čitateľstvo. No Hlad nie je len o vyššie spomenutých témach. Ponúka hĺbkový pohľad na postupné budovanie vlastného života, partnerských vzťahov, hľadania šťastia.
Roxane Gay je bisexuálna autorka a jej cesta k uvedomeniu a prijatiu jej sexuálnej orientácie je jedinečná. Z toho dôvodu som sa ju rozhodol zaradiť aj do tohto tematického výberu. Nebudem hovoriť viac, nechajte sa prekvapiť pri čítaní tejto famóznej knihy sami.
Hlad je nadčasová kniha, a dovolím si povedať, že bez ohľadu na vašu sexualitu, rodovú identitu alebo etnicitu má čo ponúknuť. Témy môžu znieť ťaživo, avšak autorka neprosí čitateľstvo o súcit ani nezanecháva trpký pocit – skôr naopak, cez vlastné telo sa snaží pochopiť slabé miesta iných ľudí. Tým zároveň zdôrazňuje, že jej odmietavý prístup k vlastnému telu žiaľ nie je v spoločnosti ojedinelý. Roxane sa však rozhodla neostávať v rovine obete, ale dáva všetkým preživším rôzneho druhu násilia nádej, pocit súdržnosti, sily a ponúka pomoc pri uzdravovaní.
Pridajte sa k podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq a aj vďaka vašej pomoci vás budeme naďalej zásobovať skvelými knižnými tipmi s LGBTI+ tematikou. V talóne ich máme ešte nespočetné množstvo a nevieme sa dočkať, kým vám ich predstavíme.
Podporiť nás môžete na sq.darujme.sk/spolocne-dokazeme-viac
Pripravili: Manu Kościuszko a Petra Kmecová