Kultúra

Odvaha, láska, hnev aj nádej. Knižný klub Kvír Výr prináša príbehy 3 inšpiratívnych žien

Knižný klub Kvír Výr: feministické knihy, deň žien

V marcovom vydaní knižného klubu Kvír Výr vám prinášame 3 odvahou a nádejou nabité príbehy žien, ktoré vám prerozprávajú ony samy. Medzinárodný deň žien sme síce nestihli, no veríme, že príbehy žien si zaslúžia miesto na piedestáli kedykoľvek. 

Sister Outsider – Audre Lorde

Kniha Sister Outsider je jedno z najvýznamnejších diel americkej poetky, spisovateľky a feministky Audre Lorde. Ide o zbierku 15 prelomových esejí a prejavov, ktoré autorka napísala v rokoch 1976 až 1984, a patrí k najdôležitejším dielam feministického kritického myslenia 20. storočia. 

Zaoberá sa v nej širokou škálou tém, s ktorými sa ako Černoška a lesba stretávala – rasizmus, sexizmus, homo negativita, socioekonomický status a mnohé ďalšie formy diskriminácie. V textoch opakovane vyzýva, aby sme boli empatické/í voči skúsenostiam iných ľudí a bojovali za spravodlivejšiu spoločnosť pre všetkých a všetky. Jej myšlienky nás učia o komplexnosti intersekcionality.

Knižný klub Kvír Výr: feministické knihy, deň žien, Audre Lorde, Sister Outsider

Audre Lorde je známa ostrým a provokatívnym štýlom prejavu. Používa síce básnický jazyk, ale jasne komunikuje svoje myšlienky. Jej slová majú silný emocionálny náboj, cítiť z nich frustráciu z nespravodlivosti v spoločnosti, no nakoniec prináša aj posolstvo nádeje.

Vášnivé eseje a prejavy v zbierke Sister Outsider rezonujú aj po viac ako tridsiatich rokoch od svojho vydania a preto ju možno považovať za povinné čítanie pre všetkých ľudí, ktorí sa zaujímajú o sociálnu spravodlivosť a aktivizmus.

Ten Steps to Nanette: A Memoir Situation – Hannah Gadsby

Hannah Gadsby je tasmánska stand-up komička, ktorá sa do povedomia širšej verejnosti dostala vďaka stand-up špeciálu Nanette (2018) na Netflixe. Nanette je surovou spoveďou o jej živote v konzervatívnom austrálskom štáte, otvára v ňom témy ako toxická maskulinita, patriarchát či mizogýnia. 

Knižný klub Kvír Výr: feministické knihy, deň žien, Hannah Gadsby, Nanette

Viac o svojom detstve, coming-oute, o autizme, ktorý jej bol diagnostikovaný po tridsiatke, a o kariére v stand-upe sa rozpísala v memoároch Ten Steps to Nanette: A Memoir Situation (Desať krokov k Nanette: Niečo ako memoár). Skrz vlastné spomienky zároveň ponúka prehľad míľnikov LGBTI+ hnutia v Tasmánii a v Austrálii.  

Hannah Gadsby píše veľmi osobne, s empatiou a humorom jej vlastným. Hoci sa kniha číta jednoducho, z jej písania cítiť hĺbku a silu prežitej emócie. Spôsob, akým spája humor s ťažkými témami ako sú homo negativita, sexualizované násilie či diskriminácia, je vskutku autentický. Zdá sa, že Hannah dokázala spojiť nespojiteľné.

Man Enough To Be A Woman: The Autobiography – Jayne County

Jayne County je transrodová ikona undergroundovej hudobnej scény 70. rokov minulého storočia. Publikum si získala provokatívnymi textami a extravagantným vystupovaním na pódiu. V New Yorku žiarila v umelecký kruhoch Andyho Warhola a koncom júna 1969 bojovala za rovnosť LGBTI+ ľudí priamo pred barom Stonewall Inn. 

V autobiografii Man Enough To Be A Woman nás Jayne County prevedie svojim nespútaným životom od detstva až po dospelosť. Jej punk-rocková duša vyšla na povrch aj pri písaní – o svojich skúsenostiach hovorí s obrovskou dávkou úprimnosti a miestami až drsne. 

Knižný klub Kvír Výr: feministické knihy, deň žien, Jayne County

Spomína si na prvé pocity rodového nesúladu, na chvíle experimentovania s rodovým prejavom aj na svoj coming-out. Nevynecháva ani skúsenosti so sexizmom, homo či trans negativitou, ktorej, žiaľ, zažila viac než dosť. Cez anekdoty z kariéry v hudobnom aj filmovom priemysle nám dovolí nahliadnuť do zákulisia kultúrnej scény 70.-80. rokov.

Autobiografia Man Enough To Be A Woman, rovnako ako život Jayne County, je dobrodružstvo plné hrdosti a odhodlania byť sám sebou aj napriek spoločenským prekážkam.


Páčia sa vám odporúčania knižného klubu Kvír Výr? Zvážte, prosím, pravidelnú podporu občianskeho združenia Saplinq. Aj vďaka vašej pomoci budeme kvír ľudí a ich spojenectvo naďalej zásobovať skvelými knižnými tipmi. Pridať sa k podporovateľstvu môžete na sq.darujme.sk/spolocne-dokazeme-viac/

Pripravila: Petra Kmecová