Tipy na LGBT+ podujatia

Socializmus s teplou tvárou: repríza hry už túto stredu!

Ako sa žilo queer ľuďom počas socializmu? Práve o tom rozpráva hra s názvom Socializmus s teplou tvárou. Pozývame ťa na jedinečnú reprízu tejto inscenácie, ktorá sa bude konať v stredu 15. septembra o 20:00 v nových priestoroch divadla vo Zváračáku na Pionierskej 17 v Bratislave. Kapacita je obmedzená, tak neváhaj so vstupenkami.

Hru napísal Andrej Kuruc a režíroval Marián Amsler. Odohráva sa počas obdobia normalizácie a jej dej zobrazuje životy ľudí z vtedy takmer neviditeľnej LGBT+ komunity: mladého muža, ktorý sa chce vyliečiť z homosexuality, Alex a jej milenku Zlaticu a Básnika, ktorí spolu žijú. Divák či diváčka sa počas deja zoznámi so spôsobmi, ako queer ľudia v tej dobe žili, alebo s miestami, kde sa mohli stretávať. 

Na tvorbe a zrealizovaní inscenácie sa podieľalo divadlo NOMANTINELS spolu s divadlom DPM. Vďaka však patrí hlavne pamätníkom a pamätníčkam z LGBT+ komunity, kvôli ktorým mohla hra vzniknúť. 

Socializmus s teplou tvárou je súčasťou medzinárodného projektu o dejinách queer ľudí s názvom Removal of Queer Curtain, ktorý sleduje teplé dejiny okrem Slovenska aj v Českej republike, Maďarsku a Srbsku.

Účasť na predstavení bude v režime OTP. Všetci návštevníci a návštevníčky sa budú musieť preukázať potvrdením o očkovaní, o prekonaní COVID-19 alebo negatívnym výsledkom testu. Pri antigénovom teste ide o negatívny výsledok nie starší ako 48 hodín od odberu. Pri PCR alebo LAMP teste sa jedná o 72 hodín. Potvrdenia alebo výsledky testov môžu byť v elektronickej alebo papierovej forme.

Text: Alex Michelčíková