Novinky PRIDE Košice

Bez servítky s dúhovou stužkou

V máji sme mali veľmi úspešnú kampaň s názvom Deň dúhovej stužky. Jej cieľom bolo zvýšiť povedomie o LGBT+ ľuďoch ako o plnohodnotných členoch a členkách spoločnosti a vyjadriť im aspoň symbolickú podporu pripnutím si dúhovej stužky. Do kampane sa zapojilo viacero známych osobností z oblasti aktivizmu, politiky, kultúry či šoubiznisu. Jedným z nich bol aj Pierre Cédrick Klimeczek, ktorý sa nedávno objavil v relácii Bez servítky.

Pierre je gej a veľmi otvorený človek, ktorý o svojej sexuálnej orientácii nemá problém hovoriť verejne. Je kaderníkom a vášnivým kuchárom. Môžete ho poznať hlavne z Instagramu. Je tiež jedným z ľudí, ktorí sa zapojili do spomínanej kampane. Pri tej príležitosti nám poskytol aj rozhovor. Okrem toho má aj vlastný podcast, kde sa so zaujímavými ľuďmi rozpráva o rôznych témach. V jednom z nich viedol inšpiratívny rozhovor aj s riaditeľom PRIDE Košice, Róbertom Furielom.  

Cudzie mu nie sú ani televízne obrazovky, kde sa v minulosti už viackrát objavil. Naposledy to bolo v rámci relácie s názvom Bez servítky pre televíziu JOJ. Tam sa každý týždeň prezentuje iná pätica súťažiacich, z ktorých sa vždy jeden súťažiaci či súťažiaca v daný deň predstaví vo svojom domácom prostredí ako kuchár*ka a hostiteľ*ka. Ostatní jeho či jej večeru hodnotia a bodujú. Na konci sa zvolí víťaz*ka. 

Queer ľudia na slovenských obrazovkách

Pierre pri tejto príležitosti otvoril tému LGBT+ v jednej z najsledovanejších televízií na Slovensku. Formát Bez servítky patrí zároveň k najobľúbenejším reláciám televízie. Počas uplynulej sezóny ho sledovalo vyše 200 tisíc divákov a diváčok. Téma queer ľudí ako plnohodnotných členov a členiek spoločnosti, ktorí*é majú čo ponúknuť našej krajine sa tak prostredníctvom televíznych obrazoviek dostala do mnohých domácností na Slovensku.     

My sa z Pierrovej odvahy veľmi tešíme a želáme si, aby vo verejnom priestore častejšie vystupovali šikovní ľudia z LGBT+ komunity, nebáli sa ukázať, že LGBT+ rodina je pestrá nielen svojou rôznorodosťou, ale aj kvalitami či talentom.

My už síce vieme, že Pierre túto súťaž tentokrát nevyhral, no celý čas mal hrdo pripnutú dúhovú stužku. K jej noseniu inšpiroval aj ostatných súťažiacich, ktorí ju mali na sebe počas celej kuchárskej šou. Pre LGBT+ komunitu je to skvelé gesto, kedy má aj majoritná spoločnosť príležitosť spoznať mnohé queer talenty, ktorými LGBT+ ľudia nepochybne disponujú.  

Dúhová stužka

Kampaň s názvom Deň dúhovej stužky mala nečakaný úspech. Ešte aj dnes, po vyše troch mesiacoch, si veľa ľudí dúhové stužky kupuje, hrdo ich nosí a zdieľa svoje dúhové príbehy. 

Celý výťažok z kampane putoval na podporu komunitného a poradenského centra PRIZMA v Košiciach, ktoré LGBT+ ľuďom a ich príbuzným poskytuje bezplatné psychologické, právne a sociálne poradenstvo. Pre PRIZMU sa nám podarilo vyzbierať neuveriteľných viac ako 17 600 €. Všetkým tým, ktorí sa do kampane zapojili, ďakujeme.

Text: Soňa Keresztesová