Tipy na LGBT+ podujatia

Divadelný festival Drama Queer začína už túto sobotu

Festival Drama Queer sa zaoberá LGBT+ témami a návštevníkom a návštevníčkam ponúkne niekoľko inscenácií, ktoré zobrazujú životy queer ľudí. Deviaty ročník festivalu sa začína už túto sobotu 23. 10. v Bratislave.

Cieľom festivalu je priniesť LGBT+ témy širšej verejnosti, zviditeľniť teplú komunitu a životy jej členov a členiek v našej spoločnosti, ale aj poukázať na problémy, ktorým táto pestrá komunita čelí, ako je homofóbia, bifóbia a transfóbia, ale aj pocit neviditeľnosti. Záštitu nad festivalom prebrali prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a primátor Hlavného mesta SR Matúš Vallo.

Priestor pre queer divadlo

Na čo sa môžu návštevníci a návštevníčky festivalu tešiť? V sobotu 23. 10. festival odštartuje sólové predstavenie Jozefa Vaľa s názvom Coming-out, v ktorom hovorí o homofóbii a coming-oute vo svete futbalu. V nedeľu program pokračuje inscenáciou Alban, v ktorej režisér a dramatik Patrick Bonté a choreografka a tanečnica Nicole Mossoux kombinujú divadlo a tanec.

V pondelok 25. 10. bude venovaný téme toxickej maskulinity, na ktorú sa kriticky pozerá inscenácia Bromance. Rieši otázku rôznych foriem maskulinity, konfrontuje stereotypnú predstavu “skutočného muža” a snaží sa na mužnosť pozerať zo širšieho pohľadu. Ešte pred predstavením sa bude konať diskusia pod názvom Ako toxická maskulinita kazí priateľstvá.

V utorok 26. 10. sa návštevníci a návštevníčky môžu tešiť na performance queer umelcov zo skupiny PiNKBUS. Ich predstavenia kombinujú viacero umení, ako je kabaret, varieté či drag. Zároveň sa v nich zaoberajú témami nahody, sexuality či krásy. 

Medzi ďalšie inscenácie, ktoré budú súčasťou festivalu, patrí DOM, ktorú predstaví Divadlo Andreja Bagara, a Transky, body, vteřiny v podaní divadelného súboru Divadlo Petra Bezruče. Taktiež sa môžete tešiť na divadelné hry Otcovrah a MEDEA_is_missing, performance s názvom F64.2, ktoré poukazuje na situáciu transrodových ľudí v našej spoločnosti, či predstavenie ANIMALINSIDE.

Posledný deň festivalu bude utorok 2. 11. Divadlo NOMANTINELS predstaví inscenáciu Socializmus s teplou tvárou. Hra hovorí o situácii ľudí z LGBT+ komunity v socialistickom Československu. 

Celý program je zverejnený na webe festivalu, vstupenky si môžete kúpiť cez portál Tootoot.

Text: Alex Michelčíková

Titulná fotografia: Divadlo Andreja Bagara – DOM