Thajsko je dlhodobou baštou LGBT+ ľudí v juhovýchodnej Ázii. Táto krajina sa už onedlho stane aj miestom, kde si budú môcť páry rovnakého pohlavia povedať svoje áno. 

Thajská vláda schválila zákon, ktorý párom rovnakého pohlavia poskytne rovnaké výhody, aké majú heterosexuálne manželstvá. Zákon sa síce vyhýba pojmu manželstvo, ale queer páry budú môcť vlastniť spoločný majetok, adoptovať si deti a dediť. Ľudia, ktorý do takéhoto zväzku vstúpia, musia mať najmenej 17 rokov a minimálne jeden z nich musí byť thajský občan alebo občianka. 

Dúhoví priekopníci

V Thajsku prevláda budhistická kultúra, ktorá so sebou prináša mnoho konzervatívnych noriem. Napriek tomu nájdete na svete iba málo krajín, ktoré sú ku gejom, lesbám, bisexuálom*kam a transrodovým ľuďom priateľskejšie a otvorenejšie ako práve Thajské kráľovstvo.

Thajskí lekári a lekárky patria k priekopníkom chirurgickej zmeny pohlavia a školy na vidieku poskytujú transrodovým študentom a študentkám samostatné toalety. Seriály venujúce sa teplým vzťahom patria k národným hitom a minulý rok boli do parlamentu zvolení až štyria transrodoví poslanci a poslankyne.

Nádej pre LGBT+ ľudí v Ázii

Napriek tomu v krajine pretrváva diskriminácia a LGBT+ ľudia sú často nabádaní, aby sa pracovne venovali skôr zábavnému priemyslu či móde. Aktivisti a aktivistky za ľudské práva tiež upozorňujú, že LGBT+ Thajčania a Thajčanky sa často nestretávajú s rovnakou mierou prijatia ako queer turisti a turistky.

Ak by po vláde aj thajský parlament odobril zákon o životných partnerstvách ľudí rovnakého pohlavia, mohlo by to znamenať krok vpred pre Thajsko aj celý región. Jedinou krajinou v juhovýchodnej Ázii, ktorá zatiaľ umožňuje legálne uzatvoriť homosexuálne partnerstvo, je Taiwan.

Foto: Thai Law Forum

___

Páčil sa vám tento príspevok? Prečítajte si aj ďalšie Teplé správy zo sveta.  Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!