Dobrá rada

Lesba alebo lesbička? Vysvetlíme vám pojmy zo skratky LGBTI

Slová sú veľmi dôležitým a mocným nástrojom. Vedia povzbudiť, umožňujú nám pocítiť blízkosť iných, alebo pomenovať to, čo cítime a kým sme. Sú mimoriadne dôležité. Vedia však aj zraniť. Mali by sme im preto každá a každý z nás venovať omnoho väčšiu pozornosť. 

Mám pocit, že slovenská spoločnosť sa veľmi hanbí, bojí alebo nevie používať korektné pojmy a často ani nevie, čo znamenajú. Rozhodla som sa preto malú časť z nich popísať. 

LGBTI – na Slovensku najčastejšie používaná skratka, ktorú mnohé a mnohí z nás veľmi dobre poznáme. Málo ľudí si však uvedomuje, že sa za ňou skrývajú životy a príbehy ľudí. Živých ľudí, našich priateliek, sestier, bratov, známych, kolegýň a kolegov, rodičov či susedov.

Lesba – žena (cis alebo trans), ktorá cíti romantickú či sexuálnu príťažlivosť k iným ženám (cis alebo trans). Ak hovoríme o týchto ženách hovoríme o lesbách, lesbickom páre. Nehovorme o lesbičkách, lebo ani gejov nenazývame gejíčkami. Používanie pojmu “lesbička” má naznačiť, že ženy sú tie “slabšie”, tie “jemnejšie”. A všetky a všetci vieme, že to tak nie je, lebo aj muži dokážu byť jemní a citliví, no zároveň na nich zdrobneniny nepoužívame. Nerobme to ani v tomto prípade.

Gej – muž (cis alebo trans), ktorý cíti romantickú či sexuálnu príťažlivosť k iným mužom (cis alebo trans). Ak chceme hovoriť o páre dvoch mužov, myslím si, že je omnoho lepšie hovoriť o gejskom páre ako o “homosexuálnom” páre. Slovo homosexuál zbytočne a často vzbudzuje u ľudí pocit, že život gejov sa točí iba okolo sexu. Nie je to pravda. Veľmi často vídam, že v slovenskom jazyku používame slovo “gay”. Nie je to nič zlé, no máme i slovenské slovo. Ním je gej. Za uznanie tohto slova ako spisovného vďačíme teplému aktivistovi Ivanovi Požgaiovi. Nezabúdajme na ľudí, ktorí tu boli pred nami.

Bisexuál*ka – človek (trans alebo cis), ktorý cíti romantickú či sexuálnu príťažlivosť rovnako k ženám (trans alebo cis), ako aj k mužom (trans,alebo cis), či nebinárnym ľuďom. Bisexuálni ľudia čelia zneviditeľňovaniu jednak zo strany hetero ľudí, no často k tomuto dochádza aj zo strany niektorých ľudí z LGBTI+ komunity. Bisexualita nie je prechodný stav, ani nie je pravdou, že sa bisexuálni ľudia “nevedia rozhodnúť”. Sú bisexuálni, rešpektujme to.

Transrodoví ľudia – transrodový človek alebo trans človek je človek, ktorého rodová identita je iná, aká jej*mu bola pripísaná pri narodení. Trans žena je žena, ktorej bol pri narodení pripísaný mužský rod. Trans muž je muž, ktorému bol pri narodení pripísaný ženský rod. Nebinárny človek je transrodový človek, ktorý sa neidetifikuje binárne. Rodová identita nebinárnych ľudí nie je výlučne feminínna alebo maskulínna, pohybuje sa na spektre, prípadne môže byť fluidná.

Ak chceme hovoriť či písať o trans ľuďoch korektne a neubližujúco, nehovoríme a nepíšeme o “transsexuáloch”. Tento pojem je zastaralý, patologizujúci, neodrážajúci realitu a najmä zraňujúci. Vyvarujme sa tiež používaniu slova “transka”. Toto slovo dehonestuje dôstojnosť a bytie trans ľudí, najmä trans žien. Slovo trans je prídavné meno a používa sa oddelene teda trans muž, trans človek, trans žena, nie transžena, transmuž, transľudia.

Intersex ľudia – sú ľudia, ktorí môžu mať rôzne variácie chromózomov, hormonálnych hladín, telesných znakov atď. Niektoré intersex organizácie hovoria o intersex ľuďoch alebo o intersex variáciách alebo intersex vlastnostiach. Veľmi často sa o týchto ľuďoch píše zraňujúco a necitlivo. Vyvarujme sa preto necitlivému jazyku.

Týmto slovami však pestrosť našej komunity nekončí. Nabudúce si povieme niečo viac o slovách, ktoré na Slovensku používame menej často, no nie sú o nič menej dôležité, ako tie, ktoré som popísala v krátkosti dnes.

Nezabúdajme na to, že najdôležitejšie je pýtať sa ľudí a rešpektovať sebaidentifikáciu a jedinečnosť každej a každého.

Zara Kromková, komunitná pracovníčka PRIZMA prizma-kosice.sk
Zara Kromková, komunitná pracovníčka PRIZMA

___

Páčil sa vám tento príspevok? Prečítajte si aj ďalšie dobré rady.  Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!