Tipy na LGBT+ podujatia

Všetci žijeme v Jednom svete. Festival dokumentárneho filmu prináša na plátna aj životy queer ľudí

Včera začal medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Do 11. novembra nám ponúkne viac ako 50 dokumentov s ľudskoprávnou tematikou, niektoré priamo v bratislavských kinách a väčšinu z nich aj online.

V pestrom programe sú aj 3 dokumenty o životoch LGBTI+ ľudí. Ako a kedy si ich môžete pozrieť, sme pre vás zhrnuli v tomto článku. 

Nelly a Nadine

Už dnes 6.11. o 17.00 si v bratislavskom Kine Mladosť môžete pozrieť film švédskeho režiséra Magnusa Gerttena Nelly a Nadine o nepravdepodobnom príbehu lásky dvoch žien, ktoré sa do seba zamilovali na Štedrý večer v roku 1944 v koncentračnom tábore Ravensbrück.

Nelly a Nadine je pozoruhodný príbeh o vojnovom utrpení, láske napriek všetkému, liečivej sile hudby, dobre strážených tajomstvách a komplikovaných rodinných príbehoch ľudí, ktorí prežili koncentračný tábor a stále sa snažia vyrovnať s duchmi minulosti.

Návod na prežitie

Od nedele 6.11. od 12.00 do pondelka 7. 11. do 12.00 bude online dostupný dokumentárny film Návod na prežitie o príbehu lásky medzi transrodovým mužom Alexandrom a jeho priateľkou Marie. Jeho režisérkou je Yana Ugrekhelidze, Gruzínka žijúca v Nemecku. Ľuďom ako Alexander hrozí v Gruzínsku prenasledovanie a smrť. 

V snahe uniknúť z beznádejnej situácie sa Marie rozhodne stať náhradnou matkou a zabezpečiť si tak financie na útek do Európy. Ich plán však skrachuje, pretože sa obaja zamilujú do dieťaťa, ktoré Marie čaká.

Terapia

Témou konverznej terapie sa zaoberá film izraelského režiséra Zvi Landsmana Terapia, ktorý si môžete pozrieť online od utorka 8.11. od 12.00 do stredy 9.11 do 12.00. Lev je 54-ročný rozvedený ortodoxný žid, ktorý navštevuje konverznú terapiu v nádeji, že opäť uzavrie manželstvo so ženou a že jeho nežiaduca náklonnosť k rovnakému pohlaviu zmizne.

Pochybnosti však začne pociťovať 23-ročný študent sociálnej starostlivosti Ben, ktorý absolvoval konverznú terapiu počas siedmich rokov. Pri štúdiu na univerzite ho prekvapilo, že konverznú terapiu považujú za škodlivú a nebezpečnú. Ben sa pustí do výskumu, aby objavil pravdu o konverznej terapii, a pritom zistí, že cesta von je ťažšia, ako si myslel.

Zo sprievodných podujatí vyberáme

Dnes (6. 11.) od 20.00 prebehne v Bratislave v A4–priestore súčasnej kultúry diskusia Kapitalks na Jednom svete: Ľudské práva až pod kožu s holandským umelcom Sanderom van Busselom. Ten na tohtoročnom Jednom svete vytetuje 70 ľuďom na kožu text Deklarácie ľudských práv. V diskusii so Zuzanou Števulovou, riaditeľkou Ligy za ľudské práva, bude Sander hovoriť o svojom projekte a o prepájaní umenia s otázkou ľudských práv. Diskusiu si budete môcť pozrieť aj online na webe a Facebooku Jedného sveta.


Jeden svet nekončí ani po zotmení. V bare a v kaviarni A4 – priestoru súčasnej kultúry vám do tanca zahrajú jedineční dídžeji a didžejky. V piatok 11. 11. od 22.00 ťa na parket pozýva DJ Vesnu.

DJ Vesnu

Bližšie informácie o celom programe festivalu a možnosti zakúpenia vstupeniek nájdete na www.jedensvet.sk.

Text: Petra Kmecová