Tipy na LGBT+ podujatia, Trends

„Čo je lepšie ako Jeden svet? Dva svety!“

.

…pozýva na filmový festival zameraný na ľudské práva jeho koordinátorka Natália Centková. Jeden svet Košice sa v roku 2022 kvôli minuloročným covidovým obmedzeniam koná už druhýkrát, a to v termíne od 8. do 11. decembra. Nezabudni si priniesť rodinu, kamošov, či kohokoľvek, s kým ťa už nebaví viesť politické rozhovory. Jeden svet je odhodlaný búrať bariéry.

Teroristický útok v bratislavskom bare Tepláreň opäť rozprúdil celospoločenské debaty o postojoch slovenskej spoločnosti ku queer ľuďom. Festival sa snaží tento moment uchopiť a poskytnúť ľuďom príležitosť priblížiť sa žitej realite queer ľudí na Slovensku prostredníctvom filmu, diskusie či ďalších sprievodných podujatí.

Queer program odštartuje v sobotu 10. decembra, symbolicky na Medzinárodný deň ľudských práv. Tento deň sa bude niesť v duchu oslavy a komunity, z vďaky ľuďom, ktorí dedikujú boju za ľudské práva značnú časť svojho života. O 18:00 sa bude konať komunitná večera, ktorá má za cieľ ľudí z ľudskoprávnych neziskových organizácií, občianskych združení či aktivistických kolektívov sieťovať a prebrať budúce možnosti spolupráce. Vítaný je však každý, kto sa o tému ľudských práv zaujíma a chcel by sa prísť neformálne porozprávať pri dobrom jedle.

Párty, film, diskusia aj módna prehliadka

Sobotňajší program pokračuje párty v Tabačke Kulturfabrik o 21:00. Zahrá vám DJ Vesnu, matka legendárnej párty Tepláreň, z ktorej sa neskôr stal aj kultový bratislavský bar. Odporúčame prísť na miesto o 10 minút skôr, aby ste stihli aj módnu prehliadku ukazujúcu pestrosť osobnosti, sexuality a rodového prejavu.

V nedeľu sa naladí festival späť na vážnejšiu nôtu. O 19:00 sa môžete prísť pozrieť do Kina Úsmev na dokumentárny film Nelly & Nadine (2022) o nepravdepodobnej láske francúzskej opernej speváčky a dcéry čínskeho diplomata, ktoré sa spoznali v koncentračnom tábore. Hneď po filme bude nasledovať diskusia so Zarou Kromkovou, Róbertom Furielom a Romanom Samotným o tom, prečo sa queer ľudia na Slovensku stále nemôžu cítiť bezpečne.

Pokiaľ by ste chceli aj finančne podporiť LGBTI+ organizáciu Saplinq, budete si môcť počas celého nedeľného večera kúpiť dúhové predmety či merch Prideu Košice z Queer shopu, ktorý nájdete vo foyeri kina. Dúhové stužky si dokonca budete môcť zakúpiť počas celého trvania festivalu.

Text: Karin Spišáková