Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

PRIDE Košice 2023: Naše životy sa počítajú

PRIDE Košice sa v druhom najväčšom slovenskom meste koná už od roku 2013 a ani tento rok nebude výnimkou – Košice sa vyfarbia na dúhovo už po jedenástykrát! Tešiť sa môžete na deväť dní bohatého festivalového programu. Festival sa začína 19. augusta a bude trvať do 27. augusta. Podujatia sa uskutočnia prevažne vo vyhľadávaných kultúrnych centrách Tabačka Kulturfabrik a Kasárne Kulturpark. Oslava rozmanistosti, lásky a ľudskosti vyvrcholí PRIDE sprievodom v sobotu 26. augusta, v ktorom budeme spoločne a hrdo kráčať ulicami Košíc.

Jedenásty ročník PRIDE Košice reaguje na pocity ohrozenia, bezradnosti, neviditeľnosti a vymazávania našich životov a identít. Môže za to bezprecedentný a nenávisťou poháňaný teroristický útok v Teplárni, pri ktorom zahynuli dvaja z nás – Juraj a Matúš – ale aj to, že ani takmer rok po ňom nevidíme reálne zlepšenie v našich životoch, či už na úrovni celospoločenskej debaty, alebo legislatívy.

Práve naopak, naďalej sme terčom výsmechu a nenávistných prejavov mnohých verejne činných osôb, ktoré využívajú LGBTI+ ľudí a našu rozmanitosť na šírenie nenávisti a vytĺkanie lacných politických bodov.  

Naša komunita má za sebou desaťročia snáh ľudskoprávnych organizácií a boja jednotlivkýň a jednotlivcov o zrovnoprávnenie, no napriek tomu pretrváva dlhodobá neochota a neschopnosť prijímať pozitívne zmeny v prospech práv LGBTI+ ľudí na legislatívnej a celospoločenskej úrovni. Následkom toho sa mnoho LGBTI+ ľudí na Slovensku necíti prijato ani bezpečne. Mnohí a mnohé z nás čoraz častejšie zvažujú odchod z krajiny. Z krajiny, v ktorej sme prínosom, obohatením, zveľaďujeme a zlepšujeme ju, pritom sme často prehliadané a prehliadaní. Z krajiny, v ktorej máme právo žiť bezpečne, dôstojne, bez násilia.

PRIDE Košice 2023 chce poukázať na to, že životy LGBTI+ ľudí sa počítajú. Nebojme sa preto spoločne hrdo vykročiť do ulíc!

Aký program nás tento rok čaká? 

Festivalový program jedenásteho ročníka PRIDE Košice prináša viaceré obľúbené podujatia, ktoré mali po minulé roky úspech v komunite aj u verejnosti. Zároveň pribudne aj niekoľko noviniek. Tešiť sa môžete  na objavovanie talentov v rámci Open Mic Night a populárny karaoke večer, tento rok  tematicky ladený ako Make it MEME Karaoke. Dobré jedlo, fajnové drinky a úžasná šou? To všetko vás čaká na Bottomless Brunch s Mish Mash Revue

Pripravili sme pre vás aj viacero workshopov, kde budete môcť rozvíjať svoje zručnosti a vedomosti. Tanečný Workshop sebalásky s Lotta Love poskytne bezpečný priestor pre sebapoznávanie a prácu s telom. Ak máte v obľube tanec, tak nemôžete chýbať ani na už tradičnom Vogue Intensive so známou vogue ikonou Monikou Prikkelovou.  

Intímnym vzťahom konsenzuálnemu a bezpečnému sexu sa bude venovať workshop Bezpečnejší sex, pod vedením členstva Slovenskej asociácie študentov medicíny (SloMSA).

Spôsoby ako bezpečne zvládnuť nepríjemné situácie a ubrániť seba aj iných pri slovných či fyzických útokoch, sa budete môcť naučiť na workshope sebaobrany Postav sa ZA SEBA.

Ublížiť však môžu aj dezinformácie a hoaxy, preto sme pre vás pripravili workshop, kde sa budete môcť inšpirovať, ako sa proti nim účinne brániť a komunikovať s ľuďmi, ktorí im uverili. Nenechajte si preto ujsť workshop Fake news, real queers pod vedením Kristíny Blažekovej a Jany Fúskovej, 

Aj tento rok PRIDE Košice prinesie niekoľko diskusií o celospoločenských témach v kontexte životov LGBTI+ ľudí, ich osobné príbehy a prežívanie. Rozhodne nevynechajte diskusiu Kde domov můj, keď nad Tatrou sa blýska, v ktorej budú poradkyňa z Prizmy a aktivistka Zara Kromková a česká transrodová ikona a podcasterka Lenka Králová diskutovať o životoch a právach transrodových a nebinárnych ľudí na Slovensku a v Českej republike. 

O eufórii, dysfórii a neurodiverzite sa budú rozprávať psychologička Viera Hincová a Riley Crawford v diskusii Telo a rod, a zastúpenie aktivistických platforiem z krajín V4 sa stretne v diskusii V4 Youth for Pride. Viac o nebinárnych identitách sa môžete dozvedieť na workshope s Victory – autorstvom Nebinárnej príručky. 

Ak sledujete knižný klub v online magazíne Pride Košice, isto vás poteší diskusia Kvír Výr naživo, do ktorej prijal pozvanie autor nedávno vydanej detektívky Andrej Kuruc. Nadobudnuté vedomosti budete môcť hneď využiť a súťažiť o ceny v tematickom Kvír Kvíze.  

Kultúrne sa vyžiť a nakŕmiť svoju dušu umením budete mať príležitosť na výstave fotografií, módnej prehliadke spojenej s diskusiou, Slam poetry šou a ani tento rok nebude chýbať filmový večer s kvír tematikou! 

PRIDE Košice myslí aj na udržateľnosť, preto ak máte doma veľa oblečenia a potrebujete si vytvoriť funkčný šatník, alebo máte pocit, že ho potrebujete oživiť originálnymi kúskami, tak si rozhodne nenechajte ujsť komunitný výmenný bazár Swap oblečenia.

Väčšina podujatí PRIDE festivalu je otvorená verejnosti bezplatne, no viaceré akcie si vyžadujú registráciu vopred. 

V sobotu 26. augusta festival vyvrcholí PRIDE dňom. Okrem dúhového sprievodu ulicami Košíc máme pre vás pripravený bohatý kultúrny program v Kasárňach a koncerty, ktoré musíte vidieť a počuť! Na pódiu vystúpia: Vojtik, Lash & Grey, oscarsneez, Small Town Life a mnohí ďalší. Koncerty sa začnú o13:00 a v tanečnom rytme DJs budeme pokračovať až do skorého rána.

Na sprievod sa budete už tradične môcť pripraviť spoločne s nami priamo na mieste v Kasárňach – či už pri tvorbe vlastných transparentov, alebo sa necháte dúhovo skrášliť počas workshopu Get ready with us. Do dúhového dňa sa budete môcť rozbehnúť so športovým klubom Lotosové kvety na druhom ročníku Behu na vysokých opätkoch, a bude sa aj diskutovať – O kvír budúcnosti na Slovensku. Večer nebude chýbať nezabudnuteľná drag show Queertime!, ktorá prinesie bohatú zostavu začínajúceho i etablovaného drag umenia.  

Ani po hlavnom PRIDE dni však ešte nekončíme. Posledný deň festivalu v nedeľu odštartujú Lotosové kvety spoločným ranným behom a opäť tak prinesú dúhu do košických ulíc. Bez obáv, ranný beh s “Lotoskami” vezmeme zľahka, ako sa na nedeľné ráno patrí, takže bude vhodný aj pre tých, ktorí si pri behu nepotrpia na čas a výkon. Po dúhovom behu festival zavŕšime festival Ekumenickým PRIDE programom pod taktovkou Signum – Dúhových kresťanov, v rámci ktorého si budete môcť vychutnať brunch a zúčastniť sa na workshope, panelovej diskusii a PRIDE bohoslužbe.

Viac detailov o pripravovaných podujatiach nájdete na webe pridekosice.sk/program. Čerstvé aktuality spolu s užitočnými informáciami a odporúčaniami pre účastníctvo a prípadnými zmenami v programe nájdete na našich profiloch na Instagrame a Facebooku.

Vidíme sa už čoskoro v Košiciach!


Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.