Novinky PRIDE Košice, PRIDE Košice 2023

Na ktoré (nielen) slovenské Pride-y sa môžete tešiť toto leto?

Spoločne s Pride mesiacom začína sezóna Pride-ov a ďalších dúhových podujatí. Ktoré to sú? Prinášame vám prehľadný súhrn tohtoročných Pride-ov, a to nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách.

Brno Pride Week, 2. – 11. jún

V Brne je dúhový už prvý júnový týždeň. Brno Pride Week trvá od 2. do 11. júna a tak ešte stíhate mnohé zo zaujímavých podujatí, ktoré festival ponúka. Určite si pozrite program a vyberte si z bohatej ponuky prednášok, koncertov alebo workshopov.

PRIDE Bardejov, 10. jún

Tento rok sa môžete tešiť na úplne prvý ročník PRIDE Bardejov, ktorý sa koná už túto sobotu 10. júna. Program začína o 15:00 stretnutím pred Pamätníkom Holokaustu pri Suburbiu a bude pokračovať sprievodom smerujúcim na Dlhý rad a Radničné námestie až do parku Emila Korbu. Tam bude nasledovať príhovor, hudobný program a diskusia. Nemôže chýbať ani afterparty, ktorá sa uskutoční v kultúrno-komunitnom centre Bašta.

Parada Równości, Varšava, 17. jún (1. – 25. jún)

PRIDE mesiac si pripomínajú od roku 2001 aj vo Varšave a to podujatiami, ktoré sa v rámci neho konajú počas júna. Samotný sprievod však začína v sobotu 17. júna o 14:00. Viac informácií o programe nájdete na ich sociálnych sieťach.

Vienna Pride, 17. jún (1. – 18. jún)

Tento rok sa Pride vo Viedni koná už od 1. do 18. júna. Hlavným bodom je samozrejme sprievod mestom, ktorý sa uskutoční v sobotu 17. júna. Festival je však bohatý na mnoho ďalších sprievodných podujatí, ktoré sa organizujú na mieste, ale aj online. Pre viac informácií o programe určite sledujte sociálne siete Vienna Pride.

PRIDE Banská Bystrica, 24. jún

Medzi slovenskými dúhovými podujatiami nemôže chýbať ani PRIDE Banská Bystrica, ktorý sa koná v sobotu 24. júna a to už tradične v Záhrade. Podujatie, ktoré tento rok nesie názov #PRIDE_BB 2023 / LOVE OR FEAR? POLYQUEER!, je zamerané na tému lásky v rôznych podobách. Pre viac informácii o programe určite sledujte ich sociálne siete!

Poznań Pride, 1. júl (24. jún – 2. júl)

Poznań Pride Week sa tento rok bude konať od 24. júna do 2. júla. V rámci neho sa v sobotu 1. júla sa v uliciach mesta uskutoční už 19. ročník Pochodu Rovnosti. Informácie o podujatí budú priebežne pribúdať na sociálnych sieťach združenia Grupa Stonewall, organizátorstva festivalu, a v popise udalosti na Facebooku.

Budapest Pride, 15. júl (16. jún – 15. júl)

Ďalší zo zahraničných Pridov, ktoré vás toto leto čakajú, sa bude konať 15. júla v Budapešti. Okrem hlavného dňa a sprievodu sa môžete tešiť aj na množstvo sprievodných podujatí, ktoré začínajú už 16. júna, preto sa určite oplatí sledovať webovú stránku či sociálne siete Pride Budapest.

Dúhový PRIDE Bratislava, 22. júl

Toto leto sa uskutoční 13. ročník Dúhového PRIDE Bratislava. Hlavné mesto bude vo farbách dúhy v sobotu 22. júla, no tešiť sa môžete aj na celý mesiac sprievodných podujatí. Aby ste o nič neprišli, sledujte ich sociálne siete, kde budú postupne pribúdať informácie o programe. 

Kyiv Pride, 29. júl

Pridy nie sú len festivalmi či oslavami pestrosti. Netreba zabúdať, že ich cieľom je šírenie povedomia, poukazovanie na diskrimináciu a stav ľudských práv a boj za tieto práva. Práve kvôli agresii zo strany Ruska sú ľudské práva na Ukrajine porušované a skupiny ľudí, ktoré boli zraniteľné už predtým, ako napríklad aj LGBTI+ ľudia, sa tak stali ešte zraniteľnejšími.

Aj napriek vojne sa však tento rok Kyiv Pride konať bude, aj keď nie vo svojom meste. V rámci solidarity s LGBTI+ ľuďmi z Ukrajiny sa uskutoční v Liverpoole 29. júla

„Bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzate, LGBTI+ ľudia požadujú právo žiť slobodne a šťastne. Je to posolstvo solidarity, jednoty a nádeje pre ľudí tu v Liverpoole a v Kyjeve.“

  • Andi Herring, výkonný riaditeľ LCR (Liverpool City Region) Pride Foundation pre Pink News

Prague Pride, 12. august (7. – 13. august)

Zo zahraničných kvír podujatí sa toto leto môžete opäť tešiť aj na Prague Pride, ktorý sa bude konať v týždni od 7. do 13. augusta. Sprievod preto vychádza na sobotu 12. augusta. Viac informácií o programe, ktorý vás v Prahe čaká, priebežne nájdete na ich sociálnych sieťach.

PRIDE Košice, 26. august (19. – 27. august)

Dátum, ktorý si určite nezabudnite zapísať do kalendárov, je 26. august, kedy sa sa uvidíme na 11. ročníku PRIDE Košice! Ako každý rok, aj tentokrát bude samotnému sprievodu predchádzať týždeň plný rôznorodých sprievodných podujatí, o ktorých vás budeme priebežne informovať. 

Tešíme sa na vás!

Text: Alex Michelčík