Novinky PRIDE Košice, Trends

Buď aj ty súčasťou PRIDE Košice! Zapoj sa do Laboratória Snov a podieľaj sa na príprave PRIDE Košice 2023.

Poď nielen snívať o lepšej budúcnosti, ale ju spolu s nami pretaviť do reality! 


Aj tento rok otvárame ďalší ročník obľúbeného vzdelávacieho a stážistického programu Laboratórium snov 2023. Je to úžasný spôsob, ako sa môžeš spoznať nových ľudí, priložiť ruku k dielu a naučiť sa niečo o LGBTI+ aktivizme! Popri tom získaš teoretické i praktické skúsenosti, vybuduješ si sieť známych i profesionálnych kontaktov a pomôžeš zlepšovať situáciu LGBTI+ ľudí na Slovensku.

V čase od konca februára do septembra 2023 zažiješ jedinečné dobrodružstvo vzdelávania, diskusií, osobného a profesného rastu, plánovania, a práce na príprave PRIDE Košice 2023 pod vedením skúsených lektorov a lektoriek z tímu PRIDE Košice a Saplinq, o.z. 

Spoznáš nových ľudí, naučíš sa nové veci a spoločne s nami prinesieš dúhu do srdca východu. PRIDE Košice má jedinečnú komunitnú atmosféru, každý rok prináša stovkám účastníčok a účastníkov radosť a posilnenie do celého roka. A ty môžeš byť toho súčasťou bez ohľadu na to, či žiješ v Banskej Bystrici, Kráľovskom Chlmci alebo v Londýne.

Program Laboratórium snov je bezplatný, je pre každého a každú, kto sa chce niečo naučiť a uviesť to aj do praxe. Program, ktorý bude prebiehať v slovenčine, je určený aj pre úplných začiatočníkov a začiatočníčky, bez vekového obmedzenia. 

Program Laboratórium snov ponúka každému, kto chce vstúpiť do sveta LGBTI+ aktivizmu, reálnu pracovnú príležitosť na príprave PRIDE Košice 2023, kombinovanú s intenzívnym vzdelávaním a podporou od skúsených mentorov a mentoriek nielen z tímu PRIDE Košice. 

Jedinou podmienkou je počítač, funkčné pripojenie na internet a záväzok zúčastniť sa na úvodných online školeniach a pokračovať ako súčasť tímu PRIDE Košice 2023.

Naša snaha každoročne vyvrcholí skvelým PRIDE Košice

Ako program Laboratórium snov funguje?

  1. Prihlásiš sa do utorka 28.2. vrátane.
  2. V prihláške uvedieš svoju motiváciu, oblasť, ktorej sa chceš venovať (ktorá ťa zaujíma) a prípadne aj oblasť, s ktorou máš skúsenosti (marketing, produkcia, sociálne siete)
  3. Absolvuješ krátky pohovor o tvojej motivácii, situácii a zámeroch
  4. Ak ťa vyberieme, tak si prejdeš sériou úvodných školení, kde sa zoznámiš s inými účastníkmi a účastníčkami a získaš základné zručnosti pre prácu v tíme
  5. Staneš sa dôležitou súčasťou tímu, kde spoločne pripravíme plán PRIDE Košice 2023 a pustíme sa do jeho plnenia
  6. Počas realizácie sa pravidelne stretávaš, vzdelávaš, komunikuješ s ostatnými členmi a členkami programu a dostávaš podporu od celého tímu
  7. V auguste naša snaha vyvrcholí skvelým PRIDE Košice 2023
  8. V septembri si celý program vyhodnotíme
Účastníctvo Laboratória Snov 2022

V akých termínoch bude Laboratórium snov bežať?

Začíname povinnými školeniami a stretnutiami, nakoľko na nich prebieha veľmi podstatná časť vzdelávacieho procesu – spoznávanie sa navzájom, nastavovanie si spolupráce a komunikácie, objavovanie hodnôt PRIDE Košice. Stretnutia / školenia sú zadarmo a sú potrebné, aby sa človek stal LGBTI+ aktivistom/aktivistkou a súčasťou tímu PRIDE Košice,

1. úvodné online stretnutie – 2.3.2023 (štvrtok) v čase od 18:00 do 20:00

2. úvodné online stretnutie – 9.3.2023 (štvrtok) v čase od 18:00 do 20:00

Úvodné offline stretnutie – 17. 3. – 19. 3. (piatok – nedeľa, začiatok večerou o 18:00, koniec obedom o 13:00) – (miesto bude upresnené)

Pravidelné stretnutia – každý štvrtok od 23.3. v čase 17:00 – 19:00

Využi túto jedinečnú príležitosť stáže kombinovanú s bezplatným vzdelávaním a získavaním reálnych zručností.

CHCEM SA PRIHLÁSIŤ!

Prihlasovanie otvorené do 28.2. vrátane.

V prípade otázok mi napíš na robert.furiel@pridekosice.sk alebo na našej FB stránke.

Kto bude školiť?

Školenia povedú Júlia Sirotiaková a Julián Vrábel (kvír spolok Light* a Saplinq) spolu s Alex Michelčík a Róbertom Furielom (PRIDE Košice a Saplinq).

Časté otázky a odpovede

Musím v čase prihlásenia vedieť, čo v rámci PRIDE Košice 2023 budem robiť?

Nemusíš, nápad na aktivitu či zapojenie môže prísť neskôr. Určite bude priestor aj pre podporné aktivity.

Je program určený len pre LGBTI+ ľudí?

Nie je, vítaní a vítané sú všetci a všetky, každý človek, ktorý sa chce niečo naučiť, priložiť ruku k dielu a je ochotný rešpektovať hodnoty PRIDE Košice a programu Laboratórium snov.

Chcem veľmi pomôcť ale žijem v Lendaku / Malackách / Brne. Neviem tiež, či budem môcť byť v auguste v Košiciach. Mám sa prihlásiť?

Určite. Okolo PRIDE festivalu je veľa práce, ktorá sa dá robiť z domu, odkiaľkoľvek na svete. 

Čo ak situácia neumožní konanie PRIDE festivalu fyzicky?

Bude nás to mrzieť, ale súčasťou plánovania bude aj príprava na túto možnosť. V takom prípade (ktorý dúfam nenastane) prebehne PRIDE opäť online.

Chcem sa zapojiť, ale nie som ešte celkom out.

To je v poriadku, rešpektujeme súkromie každého a každej. Bude nás tešiť, ak budeme môcť zverejňovať príbehy účastníkov a účastníčok programu, bude to však na dobrovoľnej báze. Zoznam účastníčok a účastníkov je interný a neverejný.

Program „Laboratórium snov 2023“ je súčasťou projektu InQubátor občianskej participácie, ktorý je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Program realizuje Dúha na východe, o.z. v spolupráci so Saplinq, o.z. Tento projekt je podporený projektom Košice 2.0, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom iniciatívy Mestské inovačné opatrenia.