Teplé správy

Tegan a Saru si v seriáli inšpirovanom ich coming-outom zahrajú queer tiktokerky  

lesby

Hoci je dúhová komunita rôznorodá, jedna vec nás všetkých spája. Coming-out. Či už máme ten svoj za sebou, alebo nás ešte len čaká, skúsenosť niekoho iného si vždy radi*y vypočujeme. Veď kto by nemal rád coming-out príbehy? 

Kanadské hudobníčky Tegan a Sara sa do čias toho svojho vrátili pri písaní memoárov High School, ktoré vyšli na jeseň roku 2019. Na stránkach knihy si znova prežili búrlivé roky puberty a v kapitolách písaných nastriedačku nám živo opísali časy, keď ich obe začalo ťahať ku gitare a k dievčatám. 

Sara a Tegan / Zdroj: Facebook

O seriálovej adaptácii memoárov sa šepkalo už v čase ich vydania. O rok neskôr Amazon Studios potvrdili, že v spolupráci s produkčnou spoločnosťou Brada Pitta započali proces výroby seriálu. Scenáru a réžie sa chopila queer režisérka Clea Duvall, dlhoročná kamarátka Tegan a Sary, ktorá má na konte napríklad romantickú vianočnú komédiu Šťastné a veselé (Happiest Season; 2020). 

TikTok bol na niečo dobrý

Najtvrdším orieškom bolo nájsť perfektnú Tegan a Saru – dvojičky, ktoré vedia nielen hrať, ale aj  spievať a zabrnkať niečo na gitare. Spoluautorka seriálu Laura Kittrell v rozhovore pre magazín Collider priblížila, že hoci sa do konkurzu prihlásilo veľa výborných herečiek, obsadenie dvojičiek bolo nakoniec výsledkom tiktokového algoritmu a tvrdých hláv Tegan a Sary. 

„Pred rokom som len tak zabíjala čas pozeraním videí na TikToku, veď to určite poznáte, a vyskočilo na mňa video identických dvojčiat Railey a Seazynn, ktoré sú tam veľmi populárne. Ich videá ma hneď zaujali; pripomínali mi Saru a mňa počas strednej školy. Poslala som ich Sare a obe sme boli priam posadnuté myšlienkou, že Seazynn a Railey nás musia hrať v seriáli pripravovanom na motívy našich memoárov High School,“ spomína si vo videu na TikToku Tegan. Jedným dychom zároveň dodáva: „Ten seriál vychádza 14. októbra, trailer mal už premiéru a Seazynn a Railey… tie sú jeho hviezdy! Vďaka ti, TikTok.“

Slovami Amazonu, v seriáli sa na pozadí grunge a rave kultúry 90. rokov mixujú občas paralelné, no občas protichodné spomienky dvoch sestier vyrastajúcich na jednej chodbe. Je to príbeh o hľadaní vlastnej identity – o ceste, ktorú ešte viac skomplikuje, že máte dvojča zvádzajúce tie isté boje. 

Okrem Railey a Seazynn Gilliland, pre ktoré je High School prvá herecká skúsenosť, si v seriáli zahrajú aj Cobie Smulders (Ako som spoznal vašu mamu) a Kyle Bornheimer (Brooklyn 99). Seriál uvedie bezplatná streamovacia služba Amazon Freevee. 

Cobie Smulders, Railey a Seazynn Gilliland, Kyle Bornheimer / Zdroj: Amazon

Tip na záver: ak náhodou rozmýšľate, že si prečítate memoáre, máme pre vás odporúčanie – siahnite po audioknihe. Načítali ju Tegan a Sara osobne a nostalgickú atmosféru dopĺňajú demá prvých skladieb a rozhovory z rôznych videozáznamov, ktoré po rokoch objavili ukryté v garáži. 

Text: Petra Kmecová

Úvodné foto: Amazon Freevee