Nový seriál A League of Their Own z prostredia ženskej bejzbalovej ligy prináša na obrazovky témy, ktoré si rovnomenný film pred tridsiatimi rokmi nedovolil.
Písal sa rok 1943. Ľudstvo mátala vojna, mladí muži bojovali vo všetkých kútoch sveta a ženy gniavila neistota o osude ich manželov či synov. V snahe spríjemniť obyvateľstvu USA tieto neľahké časy (a zarobiť nejaký ten dolár) skrsla v hlavách majiteľov bejzbalových tímov prevratná myšlienka: „Draftujme ženy, udržme bejzbal pri živote a vráťme Amerike jej obľúbený šport!“
P. K. Wrigley, dedič žuvačkového impéria a riaditeľ mužskej bejzbalovej ligy, pozval viac ako 200 žien z celých USA do Chicaga, aby vo výberovom kole ukázali, čo je v nich. Pod lupou boli nielen ich zručnosti s loptou a bejzbalovou pálkou, ale aj ich vystupovanie a výzor. Na ženskosť kládli organizátori ligy obrovský dôraz. Sexizmus doby sa pretavil aj do športu.
Splniť si sen stať sa profesionálnou hráčkou bejzbalu sa podarilo približne 60 z nich, ktoré navzdory prvotným pochybnostiam verejnosti oživili športového ducha Ameriky. Po hrboľatom štarte sa najúspešnejším tímom stali Rockfordské broskyne (Rockford Peaches) z Illinois. O takmer polstoročie neskôr poslúžila ich bojovnosť na ihrisku ako inšpirácia pre film A League of Their Own (Veľké víťazstvo; 1992).
Vo filme sme si museli vystačiť s queer codingom
Táto športová dráma s nádychom komédie o vzniku ligy a prvom roku jej fungovania sa okamžite stala hitom. Pod taktovkou režisérky Penny Marshall svoje herecké umenie v hlavných úlohách predviedli Geena Davis, Madonna, Lori Petty, Rosie O’Donnell a Tom Hanks.
Oku teplého diváctva neušiel queer podtext filmu – športové prostredie, maskulínnejšie vyzerajúce hráčky, nútená feminita a pocit, že konečne niekam zapadáš. Z rozprávania preživších hráčok vieme, že veľa z nich v skutočnosti patrilo do LGBTI+ komunity. Začiatkom 90. rokov však tieto témy v rodinných komédiách nemali miesto.
Seriál je už queer skrz-naskrz
„A League of Their Own je jeden z tých filmov, ktorý je teplý, aj keď teplý nie je,“ povedala pre magazín Gay Times spoluautorka seriálu Abbi Jacobson. Práve queer coding filmu ju spolu s Willom Grahamom prilákal k histórii ženskej bejzbalovej ligy. Jej dúhové zákulisie už dnes nie je žiadnym tajomstvom, preto sa podľa slov Willa Grahama teplé príbehy písali samé.
Hlavnú úlohu – chytačku Carson Shaw – si zahrala samotná Abbi Jacobson. Jej objavovanie vlastnej identity a tajný vzťah so spoluhráčkou Gretou (D’Arcy Carden) je ústrednou, no ani zďaleka nie jedinou queer zápletkou seriálu.
Seriál navyše otvára aj otázky rasovej segregácie vtedajšej doby, ktoré boli vo filme „odpálené do autu“ jednou krátkou scénou. Prostredníctvom márnych snáh mladej Maxine Chapman (Chanté Adams) dostať sa do ligy nám Abbi a Will priblížili život celej černošskej komunity v tejto ére.
Hereckým prepojením medzi filmom a seriálom je komička a moderátorka Rosie O’Donnell. Vo filme si zahrala bejzbalistku Doris, jednu z postáv, pri ktorej sú očividné náznaky, že patrí ku queer komunite. V podcaste Dyking out o nej povedala: „Ľudia sa ma roky pýtajú, či bola moja postava teplá, a ja roky odpovedám ‚áno a bola zaľúbená do Mae‘ (pozn.: jej najlepšej kamošky, ktorú stvárnila Madonna).“ V seriálovom remaku sa s nadšením zhostila úlohy transrodového majiteľa tajného queer baru Vi.
Hlbšie do tém rodovej identity nás vtiahne Maxine a jej transrodový strýko Bert. Pred ním jediným nemusí skrývať, že je lesba, a vďaka nemu aj ona začne experimentovať s rodovým prejavom.
„V seriáli neuvidíte len jednu queer postavu. Je ich tam veľa. Ukážeme vám rôzne formy inakosti. To bolo pre nás naozaj dôležité,“ zhrnula pre Gay Times Abbi Jacobson. Pozrieť si ho môžete na Amazon Prime Video.
Na coming-out nie je nikdy neskoro
Konzultantkou seriálu bola aj jedna posledných žijúcich hráčok ligy Maybelle Blair. Oceňuje, že do popredia seriálu sa dostal rasizmus a životy hráčok mimo ihriska.
„S výsledkom som veľmi spokojná. Sú to veci, o ktorých Penny Marshall nemohla v roku 1992 hovoriť. Ľudia na to vtedy neboli pripravení, ale bolo potrebné o nich konečne prehovoriť, pretože je to pravda,“ povedala pre magazín Los Angeles Times.
Sama Maybelle sa verejne vyautovala až nedávno, vo veku 95 rokov. Povzbudená diskusiou o dôležitosti LGBTI+ reprezentácie v rámci propagácie seriálu, sa už ani ona nechcela ďalej skrývať.
Nie je jediná bývalá členka ligy, ktorá svoju identitu roky-rokúce tajila. Terry Donahue, pôvodom kanadská hráčka tímu Peoria Redwings, o svojej orientácii a vzťahu so „spolubývajúcou“, ktorý v tom čase trval už viac ako 6 dekád, povedala svojim blízkym až po osemdesiatke.
V roku 2020 vyšiel na Netflixe dojímavý dokument A Secret Love (Tajná láska), v ktorom si Terry a jej partnerka Pat na sklonku života pospomínali na roky skrývania sa a na Terrine časy bejzbalovej slávy.
Text: Petra Kmecová
Zdroj titulného obrázka: Amazon Studios