Novinky PRIDE Košice

Známe tváre si pripli dúhovú stužku, aby podporili LGBTI+ komunitu

duhova stuzka

Desiatky známych ľudí z kultúry či politiky, obľúbení influenceri a influencerky, ale aj mnohé inštitúcie, združenia a firmy ukázali počas kampane Dúhová stužka, že im záleží na bezpečí queer komunity.

Každá jedna viditeľne pripnutá dúhová stužka či verejná podpora má veľký zmysel. Je dôležitým posolstvom solidarity s LGBTI+ ľudmi. Takéto gestá prispievajú k dôležitej zmene.

Spomedzi známych tvárí podporili kampaň komička Evelyn, kapely Para a Modré hory, speváčka Katka Koščová, herec Ivan Martinka či tanečníčka Monika Prikkelová. „Čím viac ľudí sa na Slovensku bude cítiť bezpečne a čím viac posilníme spravodlivosť, tým lepšie sa nám tu bude žiť všetkým. Bez rozdielu. Vedeli ste napríklad o tom, že takmer 60 % LGBTI+ ľudí žije v neustálom strese z prípadnej diskriminácie?! Ukážme im spoločne, že pri nás sa nemusia cítiť nepríjemne, pretože sú súčasťou našej spoločnosti,“ píše na svojom Faceboooku kapela Para.

Kapela Para

Zapojili sa aj Fero Joke, Milan WTF, dievčatá z Venereslife aj zo Sexuálnej výchovy. Hrdo si pripol dúhovú stužku aj Jakub Pružinský, Troška Troska, Jakub Petraník, Eva Vajsová z Farmy či Denis Kendy. Stužkou sa pýšila aj Miss Petty, Lotta Love, Lady Vivian, Do Sto Slov, Pierre, Erik Žigmund a mnohé ďalšie osobnosti z obrazovky či sociálnych sietí.

Veľmi nás teší aj podpora mnohých osôb z politiky či spoločenského života. Na Medzinárodný deň boja proti LGBTI-fóbii upozornila aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Často si to neuvedomujeme, ale sú súčasťou našich rodín a pracovísk. Sú našimi dobrými susedmi či zákazníkmi. Mnoho lesieb, gejov a transrodových ľudí sa naučilo pred nami skrývať, kým skutočne sú. Od detstva sa mnohí z nich stretávajú s výsmechom, vylučovaním, diskrimináciou a niektorí aj s násilím. Zvyknú byť aj terčom pre politikov, ktorí inakosť zneužívajú pre vlastné politické ciele. Takéto prejavy nenávisti či odsudzovania zanechávajú stopy na dušiach a životoch gejov, lesieb či transrodových ľudí a rovnako aj ich blízkych a rodičoch,“ vyjadrila sa počas Dňa dúhovej stužky prezidentka.

Podporu LGBTI+ komunite v teň deň oficiálne vyjadrilo aj ministerstvo spravodlivosti, verejná ochrankyňa práv, primátor Bratislavy či Slovenské národné strediko pre ľudské práva. „Všeobecná deklarácia ľudských práv v 1. článku hovorí: Všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti aj právach. Sú obdarení rozumom a svedomím a majú sa k sebe správať v duchu bratstva. Aj v dnešný Medzinárodný deň boja proti LGBTI-fóbii je dôležité mať na pamäti túto základnú myšlienku. V nej je obsiahnutý jednoduchý návod, ako by sme mali v našej spoločnosti pristupovať k akejkoľvek menšine,“ napísalo vo verejnom vyhlásení ministerstvo spravodlivosti.

Dúhovú stužku si pripla aj poslankyňa NR SR Vladimíra Marcinková, europoslanci Michal Wiezik, Martin Hojsík a Michal Šimečka či viaceré tváre z Progresívneho Slovenska. Zástupcov a zástupkyne LGBTI+ organizácii pozvalo v ten deň na stretnutie holandské veľvyslanectvo, ktoré vyjadrilo podporu aj na sociálnych sieťach. Rovnako aj francúzske veľvyslanectvo.

Lucia Plaváková a Michal Šimečka

Spomedzi občianskych iniciatív a združení to boli napríklad Pontis, Kto pomôže Ukrajine, Znepokojené matky, Liga za duševné zdravie, Post Bellum a mnohé ďalšie. Nemlčali ani viaceré značky z biznisu, ktoré dali jasne najavo, že si vážia aj ľudí z LGBTI+ komunity. Dúhovú vlajku vyvesili firmy ako IKEA, Curaprox, Reinoo či Absolut.

Firma Reinoo v Žiline