Tipy na LGBT+ podujatia

Oslava pestrosti a lásky, 17. máj prinesie množstvo LGBTI+ podujatí

lgbt

Kampaň Dúhová stužka bude nielen možnosťou vyjadriť spolupatričnosť s dúhovou komunitou, bude aj skvelou príležitosťou, ako lepšie spoznať životy a kultúru LGBTI+ ľudí. V pláne je totiž viacero zaujímavých podujatí.

V utorok 17. mája je Medzinárodný deň boja proti homo, bi, trans a intersexfóbii. Určite si hrdo pripnite dúhovú stužku, ale odporúčame aj navštíviť či sledovať niektoré z podujatí, ktoré sú súčasťou kampane. Rôzne kultúrne a spoločenské akcie budú vo viacerých mestách Slovenska. Ide o spoločné úsilie a spoluprácu ôsmich dúhových iniciatív, kampaň podporila aj Amnesty International Slovensko. Čo všetko vás čaká? Program odštartuje už piatok 13. mája kabaretom.

Bratislava

Piatok 13. 5.

Divadlo Nomantinels: show PiNKBUS – o 20:00 v Kultúrnom centre PAKT na Pionierskej 17

Drag ako skutočné umenie prináša projekt PiNKBUS, ktorý nadväzuje na tradíciu kabaretov a varieté a spája underqroundovú queer scénu s profesionálnymi etablovanými umelcami a umelkyňami všetkých odborov. Show pri ktorej nesmiete chýbať!

Nedeľa 15. 5.

CZ ECAV Bratislava Staré mesto: ekumenické Služby Božie pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homo, bi, trans a intersexfóbii o 18:00 vo Veľkom kostole. Kázeň bude mať Mikuláš Vymětal, farár pre menšiny Českobratrskej cirkvi evanjelickej.

Pondelok 16. 5.

Amnesty International Slovensko: debata vo Foajé na Štefánikovej o 18:00 na tému „Ako zo spoločnosti odstrániť transfóbiu a priniesť viac ľudskosti“

Odborník a odborníčka pôsobiaci v poradenskej praxi budú analyzovať spolu s transrodovým aktivistom a mamou transrodového človeka, ako nenávistné prejavy a systémové útoky ovplyvňujú životy transrodových ľudí. Spoločne budú hľadať aj nástroje, ako môžeme všetci a všetky zmierňovať vplyv transfóbnych prejavov na transrodových ľudí a budovať inkluzívnejšiu spoločnosť rešpektujúcu ľudské práva všetkých z nás.

Utorok 17. 5.

Amnesty International Slovensko: zhromaždenie a pochod IDAHOBIT 2022: Spoločne proti transfóbii a nenávisti o 18:00 na Hviezdoslavovom námestí

„Transrodoví ľudia, obzvlášť transrodové ženy, sú veľmi častým terčom útokov, násilia, diskriminácie a šikany. V Amnesty hovoríme NIE násiliu, nenávisti, transfóbii a predsudkom. Pridajte sa k nám 17. mája aj vy a prejavme spoločne podporu všetkým transrodovým ľuďom, žiadajme ochranu ich ľudských práv a dôstojnosti,“ vyzýva Amnesty.

Nomantinels: Deň boja proti homo, bi a transfóbii – Diskusia s heteráčkami, ktoré nás podporujú + Srdcové záležitosti + diskotéka o 19:00 v Manifest Bohéma

Aký je vzťah hetero väčšiny a queer komunity? Stojíme proti sebe na opačných stranách brehu? Vieme sa navzájom obohatiť? V Manifeste sa tieto témy budú reflektovať cez diskusiu a autorské vystúpenia a následne sa všetci queer, straight a nonbinary môžu zabaviť na afterke. 

CZ ECAV Bratislava Staré mesto: prednáška a diskusia o postoji kresťanov na Slovensku k LGBTI+ otázkom o 18:00 na Konventnej 11

Vysokoškolský pedagóg a teológ Jozef Žuffa predstaví reprezentatívny prieskum: Postoj kresťanov na Slovensku k LGBTI+ téme. Po prednáške bude diskusia aj o spôsoboch, ako v kresťanskej spoločnosti predchádzať diskriminácii na základe sexuálnej orientácie či rodovej identity.

Štvrtok 19. 5.

Saplinq v spolupráci s Film Europe: premietanie filmu s názvom Utiecť a debata na tému práv LGBTI+ ľudí na úteku v Kine Film Europe na Štefánikovej o 19:00

Snímka Uiecť rozpráva mimoriadny a skutočný príbeh muža Amina, ktorého blížiace sa uzavretie manželstva prinúti po prvýkrát odhaliť jeho skrytú minulosť.

Počas celej kampane Dúhová stužka

Športový klub Lotosové kvety: športové tréningy vo volejbale, florbale, behu, bedmintone a power joga, pre presné termíny kontaktujte športový klub

Banská Bystrica

Utorok 17. 5.

Amnesty International Slovensko: zhromaždenie a pochod IDAHOBIT 2022: Spoločne proti transfóbii a nenávisti o 18:00 na Dolnej ulici (pri Allianz)

OZ Presahy: diskusia Počúvam ťa“ o 19:00 v Záhrada – centrum nezávislej kultúry

Rozprávať sa o pálčivých témach bez toho, aby sa diskutujúci „nepohrýzli“, môže byť v dnešnej dobe náročné. Aj keď téma môže byť zaujímavá, bulvár ani sociálne siete príliš nepomáhajú kultivovať spôsob, akým sa diskutuje. Rešpektujúca diskusia je formát, kde akákoľvek agresia, nadávky či urážky sú zakázané. Tento raz združenie pripravilo diskusiu na tému občianskych a ľudských práv LGBTI+ ľudí, o ktorých identite vo verejnom priestore kolujú rôzne informácie, ale aj dezinformácie a polopravdy.

Košice

Utorok 17. 5.

Amnesty International Slovensko: zhromaždenie a pochod IDAHOBIT 2022: Spoločne proti transfóbii a nenávisti o 18:00 pri Dolnej bráne

Saplinq: premietanie filmu s queer tematikou v Tabačke o 19:00 

Premietať sa bude nórsky film Ninjababy o kresličke komiksov Rakel, ktorá mala v pláne ešte vymetať žúry a zabávať sa, no nečakane zistí, že je tehotná.

Online

Utorok 17. 5.

Iniciatíva Inakosť: diskusia „Nahrádzajú firmy štát v osvetových kampaniach o LGBTI+ téme?“ o 14:30 na FB/Youtube

Dôležitým podporným hlasom LGBTI+ komunity na Slovensku sa po minulé roky stali viaceré značky a spoločnosti. Popri práci občianskych združení to boli práve ony, ktoré vo verejnom priestore otvorili túto tému a jednoznačne si zastali LGBTI+ ľudí. Vyslali tak do spoločnosti dôležité gesto a pri osvete o queer téme prevzali iniciatívu, ktorá by mala prichádzať najmä zo strany štátu.

Titulné foto: PiNKBUS