Novinky PRIDE Košice

Dúhové nové médiá 2022

Zaujímajú ťa sociálne siete? Chceš rozvíjať svoju kreativitu a zlepšiť si prácu s textom? Chceš prispieť k spravodlivejšej spoločnosti a dôstojnému životu pre LGBT+ ľudí?

Poď rásť v práci s informáciami, textom a príbehmi! Pridaj sa medzi redaktorov a redaktorky magazínu PRIDE Košice alebo sa staň súčasťou tímu, ktorý tvorí obsah sociálnych sietí nášho občianskeho združenia Saplinq! Získaj dôležité zručnosti pod odborným vedením a pomôž láske prekonať nenávisť!

Program „Dúhové nové médiá 2022” pozostáva zo vzdelávacej a stážistickej časti: najskôr absolvuješ úvod a teóriu, následne si pod skúseným vedením vyskúšaš rôzne prístupy k vytváraniu obsahu (príspevky na sociálne siete, blogy, články). 

Pre koho je program určený? Čo vyžadujeme?

  • Máš chuť učiť sa novým veciam a profesne rásť.
  • Dokážeš sa venovať programu počas celého roka 2022. 
  • Zaujímaš sa o práva LGBT+ ľudí.
  • K dúhovej komunite pristupuješ s rešpektom.
  • Máš pozitívny vzťah k spisovnému jazyku a gramatike.

Program nie je vekovo ohraničený, práve naopak – v rôznorodosti je sila. Znalosť angličtiny, ako aj predchádzajúce skúsenosti s písaním, copywritingom či tvorbou obsahu pre sociálne siete sú vítané, nie sú však nutné. Takisto sa nevyžaduje, aby si bol/a súčasťou dúhovej komunty.

Zaujala ťa ponuka? Prihlás sa na tomto odkaze!

Prihlasovanie je otvorené do stredy 12. 1. 2022 (vrátane). 

V prípade otázok nám napíš na robert.furiel@pridekosice.sk.

Program bude prebiehať počas celého roku 2022 v online priestore. Po spoločnom teoretickom úvode bude nasledovať neplatená stáž v oddelení sociálnych sietí Saplinqu a v redakcii magazínu PRIDE Košice. Stáž ti zaberie zhruba 5 hodín týždenne a jej priebeh si flexibilne dohodneš s lektormi a lektorkami.

Účasť v programe je bezplatná.

Časový harmonogram programu

Prvá vlna prihlasovania do 5. 1. 2022

Druhá vlna prihlasovania do 12.1.2022

Výber a vstupné rozhovory do 16. 1. 2022

Výsledky prihlasovania sa dozvieš najneskôr do 17. 1. 2022

Úvodné spoločné webináre (vzdelávacia časť, online webináre, vždy v utorok od 17:00 do 19:00 cez Zoom):

18. 1. 2022 – Predstavenie projektu, teambuilding, úvod do LGBT+ tém a aktivizmu, situácia na Slovensku (spoločne)

1. 2. 2022 – Úvod do LGBT+ terminológie 

8. 2. 2022 – Predstavenie Saplinqu

15. 2. 2022 – Práca so zdrojmi

22. 2. 2022 – Mediálny obraz LGBT+ ľudí (najmä) na Slovensku

Marec – december 2022 Individuálna práca (stážistická časť) – 5 mesiacov v oddelení sociálnych sietí a 5 mesiacov v magazíne PRIDE Košice 

December 2022 – uzavretie programu a vyhodnotenie

Kto ťa bude v programe viesť?

Roman Samotný (magazín PRIDE Košice)

Roman vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského, pracoval vo viacerých médiách, z toho 8 rokov ako scenárista a dramaturg v TV  JOJ. V LGBT+ aktivizme sa pohybuje už vyše 12 rokov. Bol súčasťou viacerých projektov, no väčšinu času sa venuje marketingu Filmového festivalu Inakosť. Vytvoril aj vlastnú platformu Queer Slovakia, v rámci ktorej organizuje viacero podujatí, prevádzkuje bar Tepláreň a aj online magazín QueerSlovakia.sk. Popritom sa venuje aj tvorbe online magazínu PRIDE Košice, kde má na starosti aj vzdelávanie nových redaktorov a redaktoriek.

Kristína Papcunová (sociálne siete)

Kristína sa v Saplinqu venuje fundraisingu a komunikácii na našich sociálnych sieťach (Saplinq, PRIDE Košice, PRIZMA či Dúhová stužka). Popri tom, ako pripravuje informačné kampane a vymýšľa vizuály pre Saplinq, sa venuje aj štúdiu sociológie a skúmaniu feministického hnutia a aktivizmu. Striedavo žije v Košiciach a v Prahe, aj keď viac je doma na východe. 

Daniela Mužíková (sociálne siete)

Daniela Mužíková vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU a venovala sa rôznym projektom v oblasti filmu, televízie a filmových festivalov. V súčasnosti pôsobí ako koordinátorka kampaní a komunikácie v Amnesty International Slovensko, kde má medzi iným na starosti aj tvorbu obsahu na sociálnych sieťach. 

Čo na stáž v PRIDE magazíne povedali Valika a Alex, absolventky z roku 2020? Prečítaj si v tomto článku!

Program „Dúhové nové médiá 2022“ je súčasťou projektu InQubátor občianskej participácie, ktorý je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Program tiež podporili Nadácia Orange v rámci projektu Novými médiami proti nenávisti a Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva na Slovensku v rámci projektu New media against hate. Projekt realizuje Dúha na východe, o.z. v spolupráci so Saplinq, o.z.