Novinky PRIDE Košice

Základy advokácie a občianskej participácie

Základy advokácie a občianskej participácie

Chceš prispieť k tomu, aby bolo Slovensko lepším miestom pre LGBT+ ľudí? Chceš zmeniť aktuálnu situáciu, ale nevieš ako? Chceš vedieť, ako sa ozvať proti nespravodlivosti a postaviť za svoje práva? 

V našom novom vzdelávacom programe „Základy advokácie a občianskej participácie” získaš vďaka skúsenému lektorkovi a lektorky teoretické znalosti v téme advokácie a kampaňovania a pod ich vedením si ich aj vyskúšaš v praxi. Okrem iného sa naučíš, ako naplánovať a zorganizovať/uskutočniť kampaň, aké nástroje použiť, ako lobovať u kompetentných či pracovať s médiami a ešte o mnoho viac. 

Poď sa spolu s nami vzdelávať o advokácii za práva LGBT+ ľudí na Slovensku a hľadať spôsoby, ako prispieť k spravodlivejšej spoločnosti a dôstojnému život pre LGBT+ ľudí.

Program „Základy advokácie a občianskej participácie” pozostáva zo vzdelávacej a stážistickej časti, čo znamená, že dostaneš teoretický úvod a následne si budeš pod odborným vedením skúšať rôzne prístupy v advokácii a tvorbe kampaní. V rámci programu sa naučíš, ako identifikovať problém a vytvoriť spolu s ostatnými kampaň, ktorá má šancu ho vyriešiť.

Pre koho je program určený? Čo vyžadujeme?

  • Máš chuť učiť sa
  • Dokážeš venovať programu najbližších 12 mesiacov 
  • Zaujímaš sa o práva LGBT+ ľudí
  • Máš rešpektujúci prístup k dúhovej komunite

Program nie je vekovo ohraničený, práve naopak – v rôznorodosti je sila. Znalosť angličtiny či predchádzajúce skúsenosti s advokáciou a kampaňovaním sú vítané, nie sú však nutné.

Zaujala ťa ponuka? Prihlás sa do 13. 1. 2022 (vrátane) na tomto odkaze.

V prípade otázok nám napíš na robert.furiel@pridekosice.sk

Program bude prebiehať počas celého roku 2022 v online priestore s minimálne dvoma offline stretnutiami. Stáž ti zaberie zhruba 5 hodín týždenne a jej priebeh si flexibilne dohodneš s lektorom a lektorkou.

Účasť v programe je bezplatná.

Časový harmonogram programu

Prvá vlna prihlasovania do 6. 1. 2022

Druhá vlna prihlasovania do 13. 1. 2022

Výber a vstupné rozhovory do 16. 1. 2022

Výsledky prihlasovania sa dozvieš najneskôr do 17. 1. 2022

Úvodné spoločné webináre (vzdelávacia časť, online webináre, vždy v stredu od 17:00 do 19:00 cez Zoom):

19. 1. 2022 – Predstavenie projektu, teambuilding, úvod do LGBT+ tém a aktivizmu, situácia na Slovensku 

26. 1. 2022 – Úvod do LGBT+ terminológie 

2. – 23. 2. 2022 – Teoretický úvod do advokácie a kampaňovania

4. – 6. 3. 2022 – Offline víkendový meeting (miesto bude upresnené, pravdepodobne okolie Košíc)

Marec – december – Individuálna práca (stážistická časť) – práca na vlastnej kampani a mentoring

Jún – Offline víkendový meeting (termín si dohodneme spoločne, miesto bude upresnené, pravdepodobne okolie Košíc)

December 2022 – uzavretie programu a vyhodnotenie

Kto ťa bude v programe viesť?

Alexandra Demetrianová

Alexandra Demetrianová je koordinátorka kampaní v občianskom združení Saplinq. Do sveta LGBT+ aktivizmu prišla z pozície koordinátorky kampaní a aktivizmu v Amnesty International Slovensko, kde sa venovala viacerým témam, vrátane kampane proti sexualizovanému násiliu a mobilizácií za reprodukčné práva. 

Aj keď sa v súčasnosti venuje predovšetkým aktivizmu za rodovú rovnosť a ľudské práva, jej občianska angažovanosť siaha aj do aktivizmu za práva zvierat a udržateľný rozvoj. Podieľala sa na úspešnej kampani za zákaz kožušinového chovu na Slovensku, zakladala hnutie 269 Slovakia a organizovala bratislavský DIY eko-festival Fest Planéta. V kampanierstve sa špecializuje na komunikáciu, kde sú jej k úžitku skúsenosti z novinárčiny. 

Vyštudovala žurnalistiku a masmédiá v Bratislave a medzinárodné vzťahy v Bangkoku, kde pôsobila v rokoch 2010 – 2017 ako spravodajkyňa a výskumníčka. V Juhovýchodnej Ázii sa venovala najmä témam miestnych rozmanitých menšín, udržateľného rozvoja a dobrého vládnutia.

Juraj Rizman

Aktívny v mimovládnom sektore od roku 1993. Dlhodobo pôsobil v organizácii Greenpeace (v rokoch 2008 – 2013 ako riaditeľ slovenskej pobočky). Ako predstaviteľa ochranárskych organizácií ho zvolili do Grémia 3. sektora. Bol dlhoročným členom Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie. Medzi rokmi 2016 až 2019 pracoval pre organizáciu VIA IURIS ako koordinátor programového piliera obrany občianskej spoločnosti.

Podieľal sa na mnohých kampaniach na Slovensku (napríklad somza.to – zrušenie Mečiarových amnestií, Skládka nepatrí do mesta!, Stop uránu či proti plánovanej ťažbe zlata), ale aj na kampaniach v Chorvátsku, Maďarsku či Slovinsku. Ako poradca a inštruktor občianskych kampaní tiež pôsobil v Česku, Maďarsku, Rakúsku a Slovinsku.

V rokoch 2019 – 2021 pôsobil ako poradca prezidentky Zuzany Čaputovej a neskôr podpredsedu NR SR Juraja Šeligu.

V roku 2008 bol ocenený cenou Hovorca roka v kategórii „Verejný a neziskový sektor“ a v roku 2017 cenou „Top hovorca roka“ – za komunikáciu kampane na podporu zrušenia Mečiarových amnestií. Aktuálne pôsobí ako poradca mimovládnych organizácií v oblasti organizácie občianskych kampaní a komunikácie.

Program „Základy advokácie a občianskej participácie“ je súčasťou projektu InQubátor občianskej participácie, ktorý je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou. Program realizuje Dúha na východe, o.z. v spolupráci so Saplinq, o.z.