Dobrá rada

Vyautovali ma bez toho, aby som to chcel. Čo mám teraz robiť?

gay

Takáto situácia môže byť veľmi stresujúca. Pocity a emócie ako napríklad úzkosť, strach alebo hnev sú prirodzené a úplne v poriadku. Tlak sprievodných emócií nás núti konať ihneď. Nadobúdame pocit istej naliehavosti, ktorá nás núti do okamžitého vyriešenia situácie. Ale opak je pravdou. Nemusíš to riešiť práve teraz v tejto sekunde…

Prvým krokom je zachovať si pokoj. Pomôcť môže obklopenie sa priateľmi a priateľkami, ktorým dôveruješ. Navrhujem tiež spísať si, aký vplyv by mohlo mať vyautovanie na rôzne oblasti tvojho života. Ďalším pomocným krokom je vytvoriť si stratégie k jednotlivým situáciám, ktoré si si spísal/a (napr. ako reagovať pri konfrontácii a cvičiť si možné scenáre). Pokojne tvrdenia o tebe môžeš vyvrátiť. Ak nechceš byť out, tak nebuď. Je to oukej. Aj vďaka takejto príprave môžeš získať stabilitu v danej situácii. Vezmi si späť do rúk možnosť rozhodnutia. Nezabúdaj na následne ošetrenie rozbúrených emócií, neboj sa vyhľadať psychologickú pomoc, ak veci začnú byť príliš ťažké. V Prizme nájdeš bezplatné psychologické, sociálne a právne poradenstvo. 

Častokrát si neuvedomujeme možné negatívne dopady takéhoto nechceného vyautovania. Preto je nesmierne dôležité nechať toto rozhodnutie osobe, ktorej sa to priamo týka. Táto osoba pozná svoje možnosti a vie najlepšie vyhodnotiť, kedy, kde, komu a za akých okolností sa môže autnúť.  

trans košice
Richard Langdon, sociálny poradca PRIZMA

___

Úvodné ilustračné foto: Pixabay

Páčil sa vám tento príspevok? Prečítajte si aj ďalšie dobré rady.  Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!