Novinky PRIDE Košice

PRIDE magazín: Spoznajte naše redaktorky

Pride Košice

Sme veľmi radi, že sa redakčný tím online magazínu PRIDE Košice rozrástol o nové členky.  Valika a Alex (na foto vľavo) mali počas jesene u nás stáž a v písaní článkov chcú pokračovať aj naďalej. Aby ste ich lepšie spoznali, spravili sme s nimi krátky rozhovor. Veríme, že vás ich príbehy inšpirujú a prihlásite sa do novej výzvy na stáž.

Čo vás motivovalo prihlásiť sa na stáž?

Valika: Chcela som využiť možnosť viac priblížiť ľuďom niektoré LGBT+ témy a taktiež som bola zvedavá na názor profesionála, čo sa týka môjho štýlu písania. 

Alex: Pre mňa to bola možnosť posunúť sa ďalej v aktivizme a mať platformu, kde by som sa venovala témam, ktoré považujem za dôležité. 

Čo bolo pre vás počas stáže najväčšou výzvou? 

Valika: Výzvou pre mňa bolo samotné prihlásenie sa na stáž. 🙂 Nevedela som presne, čo ma čaká, avšak bolo mi úsmevné, že by som v rámci LGBT+ témy nevedela napísať článok. Navyše pod vedením a s pomocou profesionálneho novinára. Práca počas stáže prebiehala super. Vždy som dostala presné inštrukcie, ako mám napísať článok a po odovzdaní aj detailnú spätnú väzbu, takže som vedela, čo mám nabudúce urobiť lepšie. 

Alex: Najväčšou výzvou pre mňa bola zodpovednosť, pretože tie články číta veľa ľudí a tak chcem, aby bol obsah kvalitný a zrozumiteľný. Mala som však k dispozícii rady od profesionála, no zároveň som mala voľnú ruku vo výbere tém, čo sa mi veľmi páčilo. Tiež som vždy dostala super spätnú väzbu, ktorá mi pomohla zdokonaliť sa v písaní.  Som rada, že som sa rozhodla zapojiť.

Na ktorý článok ste hrdé a prečo? 

Valika: Asi najviac som hrdá na článok o základných LGBT+ vlajkách. Najmä o dúhovej a medvedej vlajke koluje množstvo dezinformácií a rôznych teórií, tak som rada, že sa mi po dlhšom hľadaní podarilo nájsť priame vyjadrenia autorov vlajok.

Alex: Jednoznačne to je článok o tzv. konverzných terapiách. Bola to reakcia na to, že týmto „terapiám“ vyjadrili podporu Konferencia biskupov Slovenska a niektorí poslanci. Je to jedna z tém, ktoré nie sú práve príjemné, no myslím si, že o tom treba hovoriť. Konverzné „terapie“ môžu mať tragické následky a preto by o nich mali byť ľudia informovaní. 

Ktorým témam by ste sa ešte chceli venovať a nestihli ste?

Valika: Nemám vopred vybrané témy článkov, takže nemám pocit, že by som niečo nestihla. Keď mi napadne nejaká téma alebo dostanem zadanie, tak sa ju pokúsim spracovať čo najlepšie.

Alex: Určite by som sa rada venovala témam súvisiacim s politikou a postavením LGBT+ ľudí v spoločnosti. To, ako niektorí politici (a nie je ich práve málo) zobrazujú LGBT+ komunitu, je strašné. Názory týchto politikov a političiek ovplyvňujú aj verejnú mienku. V tejto oblasti (žiaľ) bude ešte dlho o čom písať. Dúfam, že by moje články mohli aspoň trochu prispieť k vytvoreniu protiváhy voči negatívnemu a skreslenému obrazu o LGBT+ komunite.

Pridaj sa aj ty do tímu magazínu PRIDE Košice! 

Poď sa rozvíjať v práci s informáciami, textom a príbehmi, staň sa súčasťou nášho milého tímu redaktorov a redaktoriek PRIDE magazínu a získaj dôležité zručnosti pod vedením odborníka. Trojmesačná stáž v redakcii online magazínu PRIDE Košice zahŕňa písanie článkov, približne 1 článok za 2 týždne (prípadne podľa vašich možností).

Stážovať budeš pod vedením Romana Samotného, editora a LGBT+ aktivistu, ktorý ti bude zadávať prácu a poskytovať spätnú väzbu. Stáž bude prebiehať od 15. januára do 15. apríla, bude bezplatná a na základe zmluvy o dobrovoľníckej činnosti. V prípade obojstranného záujmu a spokojnosti bude možné pokračovať ďalej aj na platenej pozícii.

Ako sa prihlásiť?

Napíš článok o niektorom slovenskom LGBTI združení, čomu sa venuje, aké má aktivity, v krátkosti spomeň históriu, rozsah textu na 2 normostrany. Plus aj treba uviesť zdroj a priložiť foto materiál. Článok má byť v slovenčine.

Vypracované zadanie následne pošli na adresu robert.furiel@pridekosice.sk a do predmetu mailu napíš „Zadanie pre stáž: PRIDE magazín“. Termín na zaslanie je 10. 1. 2021.