Novinky PRIDE Košice

Nový vietor v LGBT+ aktivizme aj vďaka stáži Laboratórium snov

Mladí aktivisti a aktivistky sa prihlásili do pilotného ročníka stáže Laboratórium snov, priložili ruku k dielu a spolu s organizačným tímom sa podieľali na realizácii tohtoročného PRIDE festivalu. O tom, čo predchádzalo vzniku programu a ako vnímal jeho priebeh, nám porozprával riaditeľ občianskeho združenia Saplinq Róbert Furiel. 

Ako by si v krátkosti opísal Laboratórium snov pre tých, ktorí nevedia, o čo ide?

Laboratórium snov (LS) je dlhodobý vzdelávací a stážistický program pre nových LGBT+ aktivistov a aktivistky. V tej vete sú obsiahnuté všetky podstatné časti – je to dlhodobý program, trval cez 6 mesiacov. Je vzdelávací, cieľom a podstatnou časťou bolo vzdelávať sa. Je stážistický, takže poskytoval aj reálnu pracovnú skúsenosť. A je zameraný na ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do LGBT+ aktivizmu.

Róbert Furiel, riaditeľ PRIDE Košice

Aký zámer stál za jeho vytvorením?

Prvá vlna korony ma prinútila zastaviť sa a začať premýšľať o svojej práci, o jej udržateľnosti. Uvedomil som si, že ak sa nič nezmení, tak budem mať čoraz viac aktivít, lebo situácia na Slovensku je naozaj vážna. V porovnaní so západným svetom zaostávame a zaostávať budeme, pokiaľ sa niečo nezmení a ak sa do hnutia nezačne zapájať viac ľudí. To pôvodne viedlo k vzniku projektu KompAkt v druhej polovici roku 2020. Na ňom sme si otestovali, že je možné kvalitne a prakticky vzdelávať ľudí aj v online priestore (pôvodne som bol skeptický). KompAkt však trval iba tri mesiace a ľudia si mali sami vytvoriť projekt, na ktorom pracovali.

Laboratórium snov išlo o niečo ďalej, cieľ bol jasný – priniesť do LGBT+ aktivizmu nových ľudí. Prostriedkom bola účasť na naplánovaní a realizácii PRIDE Košice 2021.

Na tomto mieste by som chcel poďakovať Slovensko-českému ženskému fondu za podporu, bez ktorej by Laboratórium snov 2021 nebolo možné.

S akými očakávaniami si prišiel na prvé stretnutie? Boli tu aj pochyby, že stáž nedopadne celkom podľa predstáv?

Bol som nervózny už počas prihlasovania. Vzhľadom na to, aký náročný program to bol, panovali aj v mojom okolí obavy, či sa vôbec niekto prihlási. Nakoniec sa prihlásilo cez 20 ľudí už v rámci prvého termínu na prihlasovanie. Bolo to niečo, čo ma veľmi prekvapilo. A v momente, keď sa program rozbehol, sa akékoľvek pochyby rozplývali po každej porade – prihlásilo sa dosť motivovaných mladých ľudí, pre ktorých to bola príležitosť zapojiť sa a byť súčasťou niečoho veľkého.

Pred samotnou organizáciou prebiehalo najprv vzájomné spoznávanie členov stážistického tímu. Je niečo, čo si z programu odnášaš ty sám?

 Okrem skvelých spomienok a nových priateľstiev si odnášam skúsenosť, že niečo takéto je vôbec možné. V slovenskom LGBT+ aktivizme je stále nedostatok ľudí a aj vďaka Laboratóriu snov som našiel spôsob, ako dať mnohým možnosť sa zapojiť tak, aby to bolo zmysluplné pre nich a prínosné pre komunitu.

Aká sa ti javila dynamika stážistického tímu? Podelíš sa s nami o moment s tímom, na ktorý rád spomínaš?

Bolo fascinujúce sledovať, ako sa zo skupiny cudzích ľudí, ktorí a ktoré sa ani fyzicky nestretli, rodí tím a súdržná skupina. Mám dva silné momenty, na ktoré rád spomínam. Prvý bol, keď som sa pozrel na Trello (nástroj, ktorý sme používali na plánovanie týždňa sprievodných podujatí) a videl som týždeň nabitý veľmi zaujímavými udalosťami. Tieto udalosti dali dohromady z veľkej časti ľudia, ktorí sa nevideli a niektorí z nich ani nikdy neboli v Košiciach. Druhý príjemný moment, na ktorý rád spomínam, sú raňajky počas júlového teambuildingu, keď som mal pocit blízkosti a komunity, ktorú tím vytvoril.

Júlový teambuilding v Košiciach / Foto: Daniel K.

Ako si vnímal samotný proces tvorby programu PRIDE Košice 2021?

„Miestami to bolo náročné a občas panoval mierny chaos, ale bol som prekvapený, s čím všetkým ľudia z Laboratória snov prišli a nakoniec dokázali zrealizovať. Myslím, že nám pomohli pravidelné porady, ktoré podporovalo už spomínané Trello. Zároveň tento proces ukázal, ako veľa vecí ešte stále dokáže stáť na pár ľuďoch z „jadrového“ tímu, ktorí a ktoré majú najviac skúseností a ktoré potrebujeme niekam zapísať a tak ich sprístupniť.

Máme takmer 2 mesiace po PRIDE festivale. Ako hodnotíš samotný festival? Naplnili sa tvoje očakávania spred marca?

Naplnili a prekonali. Keď som v marci uvažoval o PRIDE, bolo to opatrné, nakoľko nebolo jasné, aké bude leto, aké budú podmienky, situácia s pandémiou. Trochu som dúfal, že to bude ako leto 2020, ktoré bolo úplne otvorené a skoro bez obmedzení. Delta variant nám to trochu skomplikoval, ale i tak sme spoločne dokázali priniesť dúhu do Košíc. Spoločne sme dali dohromady ďalší nezabudnuteľný dúhový týždeň.  

Môžeme v budúcnosti čakať podobné programy? Alebo sa rovno tešiť na Laboratórium snov 2022?

Určite! Už teraz viem povedať, že ako KompAkt, tak Laboratórium snov sa dočkajú pokračovania v roku 2022.

Rozhovor: Simona Srnková