Novinky PRIDE Košice

K dúhovému hnutiu sa pridávajú ďalší ľudia, ktorí sa rozhodli aktívne pomáhať

LGBT Košice

Festival PRIDE Košice sa tento rok podarilo uskutočniť aj vďaka stážistom a štážistkám. Niektorých ste už mohli spoznať v predošlom článku. V tomto pokračujeme v spovedaní členov a členiek stáže s názvom Laboratórium snov.

Spoločne s hlavným tímom pripravili a zrealizovali program tohtoročného PRIDE festivalu. Začínajúce aktivistky a aktivisti v LGBT+ komunite sa chopili šance a vďaka pilotnému programu prijali výzvu priniesť viac dúhy na východné Slovensko. Po vzájomnom online spoznaní prešli k online poradám a tak ako stavitelia, ktorí budujú dom tehlu po tehle, tak aj stážisti a stážistky pomocou rozličných platforiem tvorili udalosť za udalosťou a vyskladali tak celý PRIDE festival.

Foto: PRIDE deň

Zrealizovala opekačku a počas PRIDE dňa bola jednou z animátoriek v detskom kútiku, postarala sa tiež o fotokútik. Stážistka Stela Kosztolányiová rada hrá na gitare, vo voľnom čase číta knihy či sleduje seriály a spolu s kamarátmi s nadšením navštevuje galérie, kiná či koncerty.

Prečo si sa do Laboratória snov prihlásila?

Bola to príležitosť spoznať nových ľudí, byť súčasťou tímu. Skúsiť niečo iné, nové.

S akou najväčšou výzvou si sa musela popasovať? Ako sa ti ju podarilo zdolať?

Čas. To bol najväčší nepriateľ nás všetkých. S pomocou mojich skvelých kolegov však išlo všetko ako po masle.

Čo si vďaka tejto stáži získala?

Získala som zážitky na celý život, priateľstvá, ktoré sa tak skoro nerozpadnú, ale taktiež aj veľa vedomostí. Skúsenosti z Laboratória snov mi ponúkli nadhľad na nepriaznivé situácie na Slovensku. Uvedomila som si vážnosť takýchto podujatí.

Najprv neznámi, neskôr kolegovia. Ako sa ti pracovalo s ostatnými stážistami a stážistkami počas príprav PRIDE festivalu?

Veľmi sme sa zblížili, pomáhali sme si ako najlepší kamaráti. Mám pocit, ako keby som niektorých poznala už roky.

Aká spomienka z celého programu Laboratória snov ti dokáže vyčariť úsmev na tvári? Odporučila by si túto stáž ostatným?

Videá a fotky z karaoke večera ma stále pobavia, aj keď som ich videla už niekoľkokrát. Určite by som túto stáž odporúčila každému, kto má záujem byť v takomto úžasnom tíme.

Tour de Košice s Local Nomads, júlový teambuilding

Rád sa obklopuje umením – píše, maľuje, počúva hudbu rôznych žánrov. Srší z neho kreativita a vždy si nájde čas obdivovať prírodné či mestské krásy. Stážista Lukáš Blaha na PRIDE festivale zorganizoval eko Dúhovú módnu prehliadku a počas PRIDE dňa mal stánok, kde ľudia mohli prísť a vyrobiť si transparent na pochod. Ako študent vizážistiky využil svoje schopnosti v stánku Get Ready With Us, kde ostatným pomáhal vylepšiť si make-up k už spomínanému pochodu.

Prečo si sa do Laboratória snov prihlásil?

Vždy som chcel byť súčasťou organizačného tímu môjho obľúbeného podujatia v Košiciach a spraviť ho ešte väčším. A tiež som sa cez pandémiu doma nudil a toto mi prišlo ako zmysluplné vyplnenie voľného času.

S akou najväčšou výzvou si sa musel popasovať? Ako sa ti ju podarilo zdolať?

Modelky. Na Dúhovú módnu prehliadku som potreboval 10 modeliek a stále, keď som si myslel, že už mám definitívne plný počet modeliek, sa niečo stalo a musel som zháňať nové. I v deň prehliadky mi jedna vypadla, ale nakoniec všetko skončilo dobre.

Čo si vďaka tejto stáži získal?

Väčšiu chuť byť kreatívny a tvoriť umenie. Taktiež mi to ukázalo, akým témam sa chcem v teplom aktivizme venovať a vybudovalo mi to pomyselnú cestičku ďalej v tomto svete. 

Najprv neznámi, neskôr kolegovia. Ako sa ti pracovalo s ostatnými stážistami a stážistkami počas príprav PRIDE festivalu?

Stali sme sa silnou partiou, priateľmi. Pomáhali sme si navzájom a oslavovali úspechy druhých. Lepší tím som si ani nemohol priať

Aká spomienka z celého programu Laboratória snov ti dokáže vyčariť úsmev na tvári? Odporučil by si túto stáž ostatným?

Offline team building v Košiciach. Vtedy sme sa naozaj navzájom v tíme spoznali a prekecali celé noci. Dúfam, že budúci rok nás bude ešte viac. Kto môže, nech sa pridá. Pre mňa bolo Laboratórium Snov nezabudnuteľný a nenahraditeľný zážitok.

Júlový teambuilding v Košiciach/ Foto: Alan Bujdák

Milovníčka králikov, metalu, orientálnych a afrických tancov Alex sa tiež zúčastnila stážistického programu Laboratórium snov. Pomáhala s fundraisingom, komunikáciou s médiami a bola jednou z tvorkýň Queer kvízu.

Prečo si sa do Laboratória snov prihlásila?

Počas lockdownu a pandemickej situácie som sa cítila veľmi znudene. Chcela som byť užitočná, spoznať nových ľudí z komunity, a presvedčiť sa, či som schopná dotiahnuť taký veľký projekt do konca.

S akou najväčšou výzvou si sa musela popasovať? Ako sa ti ju podarilo zdolať?

Bolo ich niekoľko – nedostatok času, keďže som zamestnaná na TPP; boj s nechuťou, keď som musela potlačiť niektoré prvky osobného života, aby som si urobila čas na prípravu PRIDE festivalu; pocit, že spoznávacia a teambuildingová fáza trvá príliš dlho a na reálnu pripravu festivalu ostáva málo času.

Čo si vďaka tejto stáži získala?

Super kolektív ľudí! A náhľad, ako sa PRIDE festival organizuje.

Najprv neznámi, neskôr kolegovia. Ako sa ti pracovalo s ostatnými stážistami a tážistkami počas príprav PRIDE festivalu? 

VÝ-BOR-NE!

Aká spomienka z celého programu Laboratória snov ti dokáže vyčariť úsmev na tvári? Odporučila by si túto stáž ostatným?

Najradšej spomínam na podujatie Pinkbus, ktoré bolo počas PRIDE dňa, a teambuildingový víkend v júli.

Júlový teambuilding, výstup na vežu Dómu sv. Alžbety

Text: Simona Srnková