Teplé správy

Čile je bližšie k manželstvám pre páry rovnakého pohlavia

gay pride

Dolná komora parlamentu v Čile schválila manželstvo pre gejské a lesbické páry, teraz sa čaká na súhlas senátu.

Kým na Slovensku sú pre teplú komunitu vzdialeným snom životné partnerstvá, na svete pribúdajú ďalšie krajiny, ktoré dali zelenú rovno manželstvám pre všetkých. Ako píše agentúra Reuters, najnovšie to vyzerá veľmi nádejne v Čile. Tamojšia dolná komora parlamentu posunula senátu návrh zákona, ktorý by umožnil gejom a lesbám povedať si svoje áno. Za hlasovalo 97 poslancov a poslankýň, proti ich bolo 35.

Podľa agentúry Reuters by sa medzi zákonodarcami v hornej komore (senáte) malo nájsť dostatok podporovateľov manželstiev pre rovnakopohlavné páry, aby zákon prešiel. Následne sa dostane návrh k prezidentovi Sebastianovi Pinerovi, ktorý už verejne ohlásil podporu manželstvám pre teplé páry.

Čile malo dlho reputáciu silne konzervatívnej krajiny, a to aj v porovnaní s ostatnými štátmi Latinskej Ameriky, ktoré sú nábožensky založené. A hoci hrozí, že sa prezidentom môže stať krajne-pravicový kandidát, Čile sa v sociálnych a kultúrnych otázkach posúva viac daľava a väčšina z 19 miliónov občanov a občianok dnes podporuje gejské a lesbické sobáše.

Životné partnerstvá sú v krajine v platnosti od roku 2015. Umožňujú rovnakopohlavným párom viaceré výhody, nie však úplne všetky, ktoré garantuje svadba, napríklad právo adoptovať si deti. Ak prejde nový zákon, budú si môcť dúhové páry osvojiť už aj potomkov.

Úvodné foto: CiudadanoGay

Pre viac informácií zo zahraničia, klikni na rubriku Teplé správy zo sveta.