Tipy na LGBT+ podujatia

Kde a kedy si budete môcť užiť Pride festivaly v Európe?

Leto je tu a s ním aj oslavy inakosti a lásky. Pripravili sme pre vás zoznam Pride festivalov a podujatí v európskych mestách, ktoré môžete navštíviť osobne alebo sledovať online. 

Dublin Pride, celý jún

Podujatie bolo oficiálne zahájené už 17.mája, avšak festival potrvá počas celého júna. Témou tohto ročníka je „komunita“. Festival je aj fundraisingovou udalosťou, výtažok poputuje na podporu teplých organizácií, ktoré postihla ekonomická kríza spôsobená pandémiou. 

Tento rok bude mať každý týždeň podujatia iné zameranie, prvý sa zaoberal meditáciou, reflexiou, rozjímaním a myslením. Druhý týždeň zasa kultúrou, umením a dedičstvom. Témou tretieho týždňa je zdravie a pohoda, záverečný štvrtý týždeň bude najmä o komunite. 

Tohtoročný sprievod sa nebude konať. Festival sa skončí v deň výročia nepokojov v Stonewall, v pondelok 28. júna. Ďalšie informácie o programe a ako podporiť festival nájdete na webovej stránke festivalu

Vienna Pride, 7. – 20. jún

Organizátori tohtoročného viedenského Pride nezáhaľali a pre návštevníkom prichystali niekoľko eventov. Medzi ne patrí napríklad Transition International Queer & Minorities Film Festival, Pride Talk na tému „queer univerzity”, Afro Rainbow Pride Picnic, Pride Yoga a mnoho ďalších. Celý zoznam môžete nájsť na stránke viedenského Pride

Počas podujatia sa budete môcť otestovať na HIV či syfilis (zadarmo a anonymne), a tiež na hepatitídu B a C (zadarmo s preukazom totožnosti s fotografiou). Na testovanie sa dá objednať online. Vrcholom Vienna Pride bude dúhový sprievod v sobotu 19. júna, ktorý pôjde po viedenskej Ringstrasse. Neskôr si budete môcť užiť atmosféru rôznych viedenských barov a klubov, ale tento raz s pandemickou večierkou o polnoci.  

Oslo Pride, 18. – 27. jún

Tento rok sa môžete zúčastniť Oslo Pride fyzicky aj digitálne! Organizátori pripravili množstvo zaujímavých eventov, ako napríklad diskusie na témy Gejovia a nacizmus či Potenciál gej digitálneho aktivizmu. Program ešte bude aktualizovaný, no novinky a informácie môžete nájsť na stránke festivalu alebo na Facebookovej stránke.

Oslo Pride, Amnesty International, Nórsky výbor a FRI vytvorili kampaň s názvom #Europe4All. Témou kampane je „medzinárodné spoločenstvo“, so zameraním na tri európske krajiny: Rusko, Poľsko a Turecko. Tieto tri štáty boli vybrané ako príklady vplyvných krajín v európskom priestore, ktoré zaznamenali výrazne negatívny vývoj v oblasti ľudských práv.. Prečo je to tak? A aké relevantné je to pre Nórsko? Toto všetko bude témou diskusie. 

Zürich Pride, 7. – 20. jún

Mottom tohtoročného Pride v Zürichu je: „Manželstvo pre všetkých! Teraz!“ Bohužiaľ, tento rok je podujatie iba v online forme. Priame prenosy politických vyhlásení, diskusií či koncertov môžete sledovať prostredníctvom tzv. Pride TV. Stream sa nezaznamenáva, preto ho možno sledovať iba naživo. Gejovia, lesby, bisexuáli aj trans, inter a asexuálni ľudia budú rozprávať svoje životné príbehy a priblížia neobvyklé osudy. Tie si budete môcť vypočuť prostredníctvom Zurich Pride Podcast. Dúhový pochod bol pre pandémiu presunutý na 4. septembra. 

Athens Pride, 18. – 25. júl

Vzhľadom na komplikovanú situáciu pre pandémiu COVID-19 bol tohtoročný aténsky Pride festival presunutý na tretí júlový týždeň. Viac informácií o podujatí organizátori ešte oznámia. Novinky môžete nájsť na facebookovej stránke aténskeho Pride.

Madrid Pride, 25. jún – 4. júl

Počas tohto týždňa si môžete užiť sériu pouličných osláv, kultúrnych podujatí, výstav, koncertov atď. Prvého júla sa bude konať medzinárodná konferencia o ľudských právach, na ktorej sa významní odborníci a ľudskoprávni aktivisti z celého sveta podelia o skúsenosti a vypracujú konkrétne návrhy na podporu práv LGBT+ ľudí, a to nielen v Španielsku. Dúhový pochod, ktorý je ústrednou udalosťou tohto veľmi rušného týždňa, a je jedným z najväčších v Európe, sa bude konať 3. júla. 

Roma Pride, jún – júl

Toto leto si tiež budete môcť užiť pride v Ríme naživo (niektoré akcie aj online). Je pripravený bohatý program plný diskusií, prezentácií, filmov a divadelných predstavení, ktorý začal už 11. júna. Organizátori na facebookovej stránke zverejnili, že tento rok sa množstvo akcií bude konať v divadlách, „pretože svet bez kultúry je oveľa ťažší život“. 

Budapest Pride, 25. jún – 25. júl

Susedné Maďarsko odštartuje festival otváracím ceremoniálom, na ktorý si už teraz môžete zakúpiť lístky online. Tešiť sa môžete na diskusie na témy ako napríklad LGBT+ dedičstvo v časoch populistických režimov a Ako môže EÚ zabezpečiť práva svojich LGBT+ občanov, na ktorej sa zúčastnia členovia Európskeho parlamentu. Organizátori Pridu a Amnesty International pripravili bežecký maratón s názvom RunForRights. Tešiť sa však môžete aj na zaujímave exhibície a workshopy. Celý zoznam eventov najdete na tomto linku.

Munich Gay Pride, 3. – 11. júl 

Pre pandémiu COVID-19 bude aj tento rok Pride v Mníchove bez veľkého pochodu a pouličného festivalu. Namiesto toho si môžete užiť PrideWeek so živými prenosmi, rôznymi menšími udalosťami a inými aktivitami. Program (len v nemčine) môžete nájsť na tomto linku. Na programe sa ešte pracuje, a bude zverejnený, aj s linkom na live stream. 

Berlin Christopher Street Day, 24. júl

Organizátori ešte nezverejnili žiadne informácie o podujatí. Vie sa však, že festival sa bude konať 24. júla a odštartuje o 12.00. Viac informácií budete môcť nájsť na facebookovej stránke

Prague Pride, 2. – 8. august

Témou už 11. ročníka pražského Pride je comingout. Informácie o programe ešte nie sú dostupné. Avšak vieme, že Pride Village bude tento rok na Střeleckém ostrově. Akcie sa budú konať aj na nádvorí Kasáren Karlín. Tento rok sa sprievod bohužiaľ konať nebude. Festival si budete môcť užiť aj online vďaka online Pride Streamu. Program, ktorý bude zverejnený už čoskoro, môžete sledovať na stránke Pridu alebo na facebookovej stránke.

Amsterdam Gay Pride, 31. júl – 8. august

Kvôli súčasnej situácii je nepredvídateľné, ako bude Amsterdam Pride 2021 vyzerať. V súčasnosti je možné očakávať, že udalosti sa budú konať s obmedzeniami. Avšak slávny sprievod cez kanále sa tento rok nemôže uskutočniť. Tešiť sa však môžete na pouličné večierky a tanečné zábavy. Na niektoré večierky a udalosti sa môžu vzťahovať obmedzenia na vstup, napríklad negatívny výsledok testu alebo očkovací pas. Zoznam akcií bude ešte aktualizovaný. Novinky môžete sledovať na facebookovej stránke pridu. 

Stockholm Gay Pride, 2. – 7. august 

Témou tohtoročného Pride festivalu v Štokholme je „Kľúč k slobode“. Ide o pripomienku toho, čím bolo hnutie Pride od začiatku, čiže demonštráciou a bojom za práva, ktoré umožnia slobodu byť tým, kým ste, a milovať tých, ktorých chcete.

Súčasný plán programu zahrňa novinku – Pride veľtrh, kde sa budú organizovať rôzne autorské prednášky a živé vystúpenia. Taktiež sa tu budete môcť naučiť rôznym škandinávskym remeslám a kúpiť si knihy či Pride merch. Bohužiaľ, pochod cez mesto tento rok nebude. Namiesto toho bude v sobotu 7. augusta vysielaný prejav zameraný na historickú perspektívu Pride pochodu. Vstupenky na rôzne akcie, informácie a livestream môžete nájsť na tomto linku.

Antwerp Pride,11. – 15. august

Ani organizátori Pride v Antverpách nezaháľali a pripravili program plný akcií. Už od 1. augusta si budete môcť užiť tzv. Trail of Stories, kde chodíte po špeciálnej trase, ktorá vás vedie okolo krásnych a zaujímavých miest v Antverpách. Počas prechádzky budete môcť vidieť 13 portrétov, cez ktoré môžete spoznať príbehy ľudí z LGBT+ komunity. Súčasťou programu sú aj panelové diskusie, prejavy a workshopy na tému ľudských práv. 

Pre festival bol vytvorená aj nová Pride village v centre mesta. Tu budete môcť navštíviť cez víkend 14. a 15. augusta. Naplánované je aj Pride Roller Skate (korčule si budete môcť požičať na mieste), Pride Date a Dare to Date, kde môžete stretnúť a porozprávať sa so zaujímavými ľuďmi. Zvyšok programu bude ešte aktualizovaný a sledovať ho môžete na tomto linku.

World Pride 2021 – Copenhagen, Malmö, 12. – 22. august

Tento rok Kodaň a Malmö organizujú najvýznamnejšie podujatie LGBTI komunity. WorldPride je kombináciou EuroGames, programu plného umenia a kultúry a najväčšieho fóra o ľudských právach LGBTI. Heslo podujatia je #YouAreIncluded. Otvárací ceremoniál sa uskutoční 13. augusta a pre COVID-19 obmedzenia bude online.  Počas festivalu sa budú konať stovky udalostí. V nadchádzajúcich týždňoch budú pridané ďalšie akcie. Kalendár môžete sledovať na webovej stránke alebo si môžete stiahnuť aplikáciu na svoje mobilné telefóny. 

Pre túto historickú udalosť bol vytvorený Podcast #YouAreIncluded, kde si môžete každý štvrtok vypočuť diskusie o športe, ľudských právach, umení a kultúre a celkovo o Pride. Každá epizoda sa zameriava na iný prvok festivalu. Podcast môžete počúvať cez Apple Podcast, Google Podcast a cez Spotify Podcast.

Cologne Gay Pride, 21. august – 5. september

Kolín Pride, resp. Christopher Street Day je veľmi populárny festival, ktorý priťahuje tisíce divákov z celej Európy. Organizátori podujatia tohtoročný program udržiavajú zatiaľ  v tajnosti. Dúhový pochod sa však bude konať 29. augusta. Ďalšie informácie môžete nájsť na stránke Pridu.

A nezmeškajte ani PRIDE Košice! Ten bude 21. – 29. 8.

Text: Daniela Stela Mrázová