Teplé správy

Poľský parlament rieši zákon o zákaze Pride pochodov

gay pride

Poľskí poslanci a poslankyne schválili tento návrh v prvom čítaní. Ak zákon prejde, nesmeli by sa vo Varšave a ani v ďalších poľských mestách konať každoročné sprievody na podporu LGBT+ komunity. 

Krzysztof Kasprzak, jeden z aktivistov, ktorí predložil návrh zákona, vo svojom príhovore označil hnutie za práva LGBT+ osôb za formu totalitarizmu a prirovnal ho k nacizmu. Obvinil hnutie zo snahy „zvrhnúť prirodzený poriadok a zaviesť teror“.

Wlodzimierz Czarzasty, poslanec poľského Sejmu zo Zväzu demokratickej ľavice, označil tieto slová za „jeden z najhnusnejších prejavov“ v poľskom parlamente. Pridali sa k nemu viacerí opoziční zákonodarcovia nielen z ľavice, ale aj zo stredových a dokonca aj z konzervatívnejších skupín. Tí navrhovavnú legislatívu označili za nehumánnu a homofóbnu, ktorá porušuje právo na zhromaždenie garantované ústavou krajiny.

Proti návrhu zákona vyšli okamžite do ulíc hlavného mesta protestovať stovky ľudí. Pred parlamentom vo Varšave sa zhromaždilo viac ako 300 ľudí, ktorí mávali dúhovými vlajkami a držali transparenty s nápismi: „Láska nepozná pohlavie.“

O čom je návrh zákona?

Prijatím zákona by sa upravilo právo Poliakov na slobodné zhromažďovanie sa a nepochybne by sa Poľsko dostalo do nového konfliktu s EÚ. Únia sa obáva o nezávislosť súdnictva v krajine a tiež rieši rozhodnutie poľského ústavného súdu, ktorý vyhlásil, že poľské právo nahrádza právo EÚ. Novela zhromažďovacieho práva stanovuje, že budúce verejné zhromaždenia nesmú „spochybňovať manželstvo ako vzťah medzi ženou a mužom“ a ani „propagovať rozšírenie manželstva na osoby rovnakého pohlavia“. Demonštrácie a Pride pochody by boli zakázané, pretože propagujú „inú sexuálnu orientáciu ako heterosexuálnu“.

Text: Daniela Stela Mrázová

Ilustračné foto: Parada Rownosci