Teplá story

Roman Samotný získal ocenenie Biela vrana 2022. Gratulujeme!

Tlačová správa


Roman Samotný je dlhoročný LGBTI+ aktivista a majiteľ kaviarne Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave. Od roku 2015 v nej vytváral bezpečný a prijímajúci priestor nielen pre queer ľudí. Po teroristickom útoku v polovici októbra sa stal neformálnym hovorcom potrieb komunity a tlačí na jej spoločenské zrovnoprávnenie.

Ocenenie Biela vrana je udelené Romanovi Samotnému za ľudskú odvahu a otvorenosť, za dlhodobé vytváranie bezpečného slobodného priestoru pre LGBT+ komunitu napriek dlhotrvajúcim stupňujúcim sa útokom časti spoločnosti, za vernosť ideálom a občiansku odvahu pokračovať v reprezentácii LGBT+ komunity aj po teroristickom útoku na Zámockej ulici v Bratislave v čase, keď bol existenčne najviac ohrozený a strach by bol legitímnou a veľmi pochopiteľnou reakciou.

Samotný založil Tepláreň v roku 2015 ako kaviareň, ktorá bola oknami otvorená do ulice. To, bolo pre miesto, kde sa mohli bezpečne a neskryto stretávať aj LGBTI+ ľudia, v našom preistore výnimočné. Mnohí mali obavu ukazovať sa verejne a byť videní v takto zadefinovanom priestore.

V Teplárni organizoval kabaret, cestovateľské kino, filmové premietania, literárny klub, či diskusie o finančnej gramotnosti alebo rodových stereotypoch. Návštevníci kaviareň opisujú ako prijímajúci priestor, v ktorom sa mohol cítiť dobre každý. Navštevovali ju aj ľudia mimo LGBTI+ komunity.

Napriek priateľskej atmosfére sa ľudia v Teplárni stretávali aj s prejavmi nenávisti, a to nielen v komentároch na sociálnych sieťach. Často nachádzali opľuté dvere, zoškrabanú dúhovú nálepku alebo po nich niekto vykrikoval z okoloidúceho auta.

Samotný organizoval kultúrne podujatia a párty nielen pre queer ľudí už pred založením kaviarne Tepláreň. Mnohí LGBTI+ ľudia si na nich spomínajú ako na slobodné akcie, na ktorých mohol byť každý sám sebou, a ktoré ich formovali v citlivom čase sebapoznávania. 

Okrem toho Samotný od roku 2010 spoluorganizuje Filmový festival inakosti, ktorý sa snaží zvyšovať povedomie verejnosti o LGBTI+ ľuďoch. Prevádzkuje tiež komunitný portál queerslovakia.sk, ktorý prináša informácie dôležité pre queer menšinu.

Po teroristickom útoku a vraždách pred kaviarňou Tepláreň sa Samotný prirodzene stal hovorcom potrieb LGBTI+ ľudí. Hoci v pre neho ťažkom období, v rozhovoroch a na protestoch citlivým jazykom vysvetľoval, prečo sme ku queer menšine často necitliví.

Komunikuje tiež za iniciatívu Ide nám o život, ktorá po vraždách vyzýva slovenských politikov, aby zaručili rovnoprávnosť a bezpečnosť LGBTI+ ľudí a ich rodín. Podpísali sa pod ňu desiatky organizácií a vyše 30-tisíc jednotlivcov.

„My, v PRIDE Košice a Saplinq, Romanovi úprimne gratulujeme k získaniu ocenenia Biela vrana 2022 a ďakujeme mu za jeho prácu, ako aj v našich vzdelávacích programoch, tak aj pri vedení magazínu PRIDE Košice. Roman, ďakujeme!“