Novinky PRIDE Košice

Oslavujeme 10 dúhových rokov! Týchto 10 vecí nám robí veľkú radosť

PRIDE Košice 2016

Už je to 10 rokov, od kedy vzniklo združenie Saplinq, ktoré stojí za podujatím PRIDE Košice aj komunitným centrom PRIZMA. Spýtali sme sa riaditeľa združenia Róberta Furiela, na ktorých 10 vecí z histórie Saplinqu je najviac hrdý.

Založenie Saplinqu

Saplinq, o.z. vznikol pred 10 rokmi. V tom čase som pôsobil v tíme Dúhového PRIDE Bratislava a v queer spolku pri Univerzite Karlovej, ktorý sa volal Charlie. Vďaka tomu som sa dostal do zahraničia na rôzne zaujímavé kurzy a školenia o mládežníckom LGBT+ aktivizme, ktoré mali neskutočný prínos na rozvoj účastníctva (vrátane mňa). Žiaľ, tieto ponuky po čase ustali, tak som sa rozhodol vytvoriť organizáciu, ktorej poslaním bude vzdelávanie nových aktivistov a aktivistiek a rozvoj komunít.

PRIDE Košice

Už rok po založení Saplinqu, v roku 2013, som spoluorganizoval prvý košický PRIDE. Skúsenosti som mal z tímu Dúhového PRIDE Bratislava, v tom čase som sa aj vrátil na Slovensko z Prahy a rozhodol som sa usadiť na rodnom východe. Najprv v Spišskej Novej Vsi, odkiaľ pochádzam, časom som sa presťahoval do Košíc. PRIDE Košice sa za ten čas (tiež tento rok oslavuje 10 rokov) rozrástol do nádhernej týždňovej akcie, ktorá prináša dúhu do srdca východu.

PRIZMA Košice

Logickým krokom v rozvoji komunity na východnom Slovensku bolo pre mňa poskytovanie dostupných a rešpektujúcich služieb nielen pre LGBT+ ľudí. Od nápadu (zhruba v roku 2015) k realizácii však ubehli skoro tri roky. Pri zrode PRIZMY stála Slávka Húšťová, bez mojej úžasnej kolegyne Zary Kromkovej a jej tímu by sme však nevydržali doteraz, poskytujúc rôzne služby stovkám nielen LGBT+ ľudí.

LGBT centrum Košice

Ľudia

Akýkoľvek úspech Saplinqu by sa nestal, ak by som nemal neskutočné šťastie na svojich kolegov a kolegyne. Saplinq pomohlo za tie roky budovať mnoho ľudí, nechcem ich ani začať menovať, lebo by som určite na niekoho zabudol, ale vy viete, kto ste. Nechali ste v tejto organizácii kúsok seba, vďaka vám máme šancu raz zo Slovenska urobiť krajinu, kde bude možná spravodlivá spoločnosť a dôstojný život pre LGBT+ ľudí

Dobrovoľnícky program PRIDE Košice

Dobrovoľnícky program je významnou a neoddeliteľnou súčasťou PRIDE Košice. Vždy ma fascinuje, ako sa v priebehu pár mesiacov dokážu väčšinou cudzí ľudia spoznať a vytvoriť funkčný tím, bez ktorého by celý festival nebol možný. Tento program tiež pomáha budovať komunitu v Košiciach, keďže jeho absolventky a absolventi pokračujú v stretávani sa aj po festivale.

Vzdelávacie programy

Saplinq vo svojich vzdelávacích programoch ročne vyškolí okolo 50 až 100 účastníkov a účastníčok. Väčšina z nich pochádza z rôznych krajín, ale od roku 2020 nám rastie počet ľudí zo Slovenska, ktorých sme vyškolili a dali im možnosť sa zapojiť do teplého aktivizmu. Od svojho vzniku sme sa vypracovali na jedného z najväčších poskytovateľov školení neformálneho vzdelávania v LGBT+ témach v Európskej únii.

Dúhová stužka a fundraising všeobecne

Dobré veci sa nedajú robiť udržateľne a kvalitne bez finančných prostriedkov. Paradoxne, počas pandémie sa nám podarilo začať budovať fundraisingové oddelenie, ktoré komunikuje, čo robíme a prečo by nás mali ľudia podporiť. Minulý rok som zažil šok, keď pôvodne malá akcia prerástla do celoslovenskej oslavy dúhy. Kampaň Dúhová stužka prekonala všetky očakávania, dostala dúhu do rôznych kútov Slovenska a priniesli tak potrebné financie na chod PRIZMY.

Podpora hnutia na Slovensku

V ostatných dvoch rokoch sa na nás začali obracať rôzne neformálne iniciatívy s prosbou o pomoc či radu. Z nich by som osobitne spomenul študentský spolok na Univerzite Komenského LIGHT, ktorému už rok mentorsky pomáhame rásť, s našou pomocou sa im tiež podarilo získať grant na rozvoj. Okrem nich ma tiež veľmi teší práca s LGBT+ skautmi a skautkami, ktorí tiež niečo chystajú.

pride košice

Dúha na východe

Vždy, keď vravím, že pôsobím na východnom Slovensku, mnoho ľudí vyjadrí poľutovanie a pochvália moju odvahu. Ja to tak nevnímam, je však pravda, že som rád, že sa nám darí prinášať na východné Slovensko teplé témy, vytvárať bezpečné priestory a budovať komunitu. Mojím snom je, aby mladí LGBT+ ľudia nemuseli z východného Slovenska odchádzať len kvôli svojej identite.

Že stále fungujeme

Vždy, keď sa nad tým zamyslím, uvedomím si, aké veľké šťastie máme, že stále fungujeme. Desať rokov je naozaj dlhá doba, za ktorú som videl mnoho ľudí z aktivizmu odísť a zopár organizácií zaniknúť. O to viac si vážim, že sa nám darí nielen prežívať, ale aj rozvíjať sa, realizovať nové aktivity a rásť. Mňa osobne táto práca veľmi baví a napĺňa a som šťastný, že sa v nej viem realizovať. Že to, čo robím, dosahuje výsledky a má potenciál meniť Slovensko k lepšiemu.

Róbert Furiel, riaditeľ Saplinqu