Tipy na LGBT+ podujatia

Lesba v politike, prvý teplý aktivista, trans téma – to všetko riešili v Teplej vlne

Teplá vlna

Ak by ste chceli lepšie rozumieť LGBT+ svetu, tak určite sledujete Teplú vlnu. V tomto queer podcaste rozoberali viacero zaujímavých tém. Najnovšie to bola trans téma, o ktorej rozprával Christián Havlíček z inPoradne. O svojej tranzícii hovorí pre to, aby ľudia transrodovej skúsenosti lepšie porozumeli. 

V Teplej vlne spovedali aj Luciu Plavákovú. Ako advokátka sa vyše 10 rokov venuje právam osôb s inou sexuálnou orientáciou a rodovou identitou a ľudskoprávnemu aktivizmu. Aby mohla bojovať aj za práva LGBT+ ľudí, tak sa rozhodla vstúpiť do politiky, do parlamentných volieb kandidovala za koalíciu PS/Spolu. Lucia so svojou partnerkou vychováva dcéru.  

Hosťom bol aj Fero Joke, ktorý priblížil svoj coming out a aj to, aké to bolo pre neho ako geja vyrastať na konzervatívnej Orave. Prezradil, ako to prijali jeho rodičia. 

Témou Teplej vlny bola aj LGBT+ história na Slovensku. Fascinujúci príbeh nášho prvého teplého aktivistu Imricha Matyáša priblížila historička Jana Jablonická Zezulová, ktorá opísala jeho aktivity v prvej republike, pomoc blízkym počas druhej svetovej vojny a aj jeho neúnavný boj za práva LGBTI ľudí počas komunizmu.

________

Chcete spoznať slovenskú queer scénu, sledujte rubriku Tipy na LGBT+ podujatia. Ak by ste nás chceli podporiť pri písaní ďalších článkov, tak môžete prispieť cez Darujme.sk.

PS: Zdieľajte, prosím, naše články medzi svojimi priateľmi a priateľkami na Facebooku a pomôžte nám šíriť dobré správy z LGBT+ sveta. Ďakujeme!