Tipy na LGBT+ podujatia

Opera Štátneho divadla Košice uvedie projekt, ktorý sa zaoberá homosexualitou

gay košice

Opera Štátneho divadla Košice sa nebráni netradičným projektom, ktorých ponúkla v posledných mesiacoch divákom viacero či už priamo v priestoroch divadla alebo prostredníctvom online streamovania. Jedným z nich je autorská inscenácia Petra Mazalána s názvom Už stačí/Ich habe genug. Pôvodne sa premiéra mala uskutočniť začiatkom decembra za prítomnosti divákov, no kvôli pandemickým opatreniam sa v daný dátum podarilo urobiť len záznam predstavenia. Premiéra priamo na javisku a za prítomnosti divákov bude 13. marca o 18. hodine v Historickej budove ŠDKE.

Cieľom projektu je prispieť k diskusii o rovnosti a tolerancii medzi ľuďmi. Bachova kantáta v spojení s textami Hermanna Hesseho sa v inscenácii stáva nahliadnutím do prežívania homosexuálne orientovaného človeka,“ približuje autor projektu Peter Mazalán. V diele sú podľa jeho slov spojené činoherné, vokálne a tanečné prvky. Vystupuje v ňom päť hlavných protagonistov, ktorí predstavujú jednu osobu. Tá zo seba vystupuje a vzájomne sa sleduje a vzniká medzi ňou samou interakcia (dve herecké postavy, dvaja speváci, tanečník). Ako približuje autor a zároveň režisér projektu, na javisku môžeme sledovať organické prepojenie všetkých spomenutých zložiek. Inscenácia je koncertom, ktorý sa stáva prinajmenšom inscenovanou úvahou. 

https://www.youtube.com/watch?v=NOvql84vbXM

Je priam absurdné, že sa ešte stále hovorí o homosexualite ako téme, ktorá rozdeľuje. Je to niečo, čo by nemalo byť témou. A už vôbec nie takou, ktorá generuje politicko-spoločenské tábory a averzie. Jeden projekt nepomôže toto nastavenie zvrátiť. Snaží sa poukázať na to, že byť homosexuálom nie je nič, čo by malo byť v najširšom zmysle slova diskvalifikujúce, vulgárne, nemravné alebo choré,“ dodáva autor projektu.

Peter Mazalán vyštudoval spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po štúdiu architektúry na Fakulte architektúry STU tu získal aj doktorát. Stal sa laureátom viacerých medzinárodných vokálnych súťaží, napr. Medzinárodná vokálna súťaž Hilde Zadek vo Viedni, Concorso per Giovani Cantanti Lirici d’Europa v Como či Medzinárodná vokálna súťaž Antonína Dvořáka. K jeho najvýznamnejším angažmánom patrí operné štúdio Bayerische Staatsoper v Mníchove, kde spieval Lesníka v Janáčkovej Liške Bystrouške či Conte Peruchetto v Haydnovej La fedelta premiata. Spieval aj v Stadttheater Klagenfurt v Rakúsku. Peter Mazalán v súčasnosti spolupracuje na originálnych intermediálnych projektoch, prelínajúcich klasické vokálne umenie, súčasné divadlo, performanciu a vizuálne umenie.

Tu nájdete viac informácií o predstavení aj možnosť kúpiť si lístky.

Titulné foto: Jozef Marčinský