Tipy na LGBT+ podujatia

Svet podľa Gabriela: Blíži sa tretí ročník festivalu transrodovej kultúry

transgender

Festival, ktorý vznikol na základe príbehu zosnulého Gabriela Švábenského, sa bude tento rok konať 2. októbra v bratislavskej A4-ke. 

„Chceli sme povýšiť Gabrielovu smrť na odkaz, ktorý bude pomáhať iným ľuďom v podobnej situácii. Pretože ostať ticho je zničujúce,“ uviedol Gabrielov otec Waldemar Švábenský pre Pravda.sk.

Cieľom festivalu je rozšíriť povedomie o slovenskej transrodovej komunite. Na situáciu trans ľudí a ich príbehy upozorňuje cez rôzne diskusie, divadelné či filmové predstavenia, koncerty a výstavy. 

Ohrozuje politické kresťanstvo ľudské práva? To je názov diskusie, ktorú bude moderovať teológ a publicista Michal Havran. Diskutovať bude s političkou a aktivistkou Luciou Plavákovou a sociológom Michalom Vašečkom. Pridá sa k nim aj MUDr. Michal Patarák, ktorý bude mať aj samostatnú prednášku. „Putujem psychickými krajinami a stále hľadám odpoveď na otázku, kým to vlastne sme,” uviedol na margo prednášky Patarák. 

Okrem diskusie a prednášky sa môžete tešiť aj na koncert kapely Puding Pani Elvisovej a Vec Švidraň, ktorí vystúpia s mladou bubeníčkou Emou Kakarovou. V programe je aj divadelné predstavenie Šmátranie v širočine, ktoré uvedie diváka do „sveta samcov, šamanov, otcov, synov, mužov, básnikov, jednoducho do života potomstva Adamovho”. Festival ukončí after party s DJ-om Reverendom. Večerom bude sprevádzať herečka Lujza Garajová-Schrameková.

Viac informácií a celý program nájdete na webe festivalu alebo na facebookovej stránke podujatia. Podporiť tretí ročník môžete aj finančne cez zbierku na StartLabe.

Text: Daniela Stela Mrázová