Do metropoly východu opäť zavíta dúha. V sobotu, dňa 26.9.2015 sa o 13:00 začína už tretí ročník sprievodu za práva LGBTI ľudí nielen na východe krajiny, PRIDE Dúhové Košice. Pod heslom „Dúha nás spája“ tak vyvrcholí týždeň rôznorodých aktivít na zviditeľnenie a podporu práv LGBTI komunity.

„Tretí ročník bude väčší a farebnejší. Okrem sprievodných podujatí chystáme i festival po samotnom sprievode. Verím, že si z ponuky každý niečo vyberie, niečo, čo ho pritiahne a umožní mu zakúsiť neopakovateľnú atmosféru PRIDE sprievodu. Práve z tejto atmosféry totiž môžeme čerpať silu na celý rok. Dáva nám to odvahu žiť naše životy v pravde, k sebe samým i k okoliu“, uviedol Róbert Furiel, riaditeľ podujatia.

Sprievod bude vyrážať z priestorov Kasární Kulturparku, ktoré ponúknu bezpečné miesto pre zhromaždenie. Festival nasleduje hneď po sprievode a uskutoční sa v priestoroch Tabačky Kulturfabrik. V rámci programu vystúpia prešovskí Odtiaľ potiaľ či českí hudobníci W.W.W., Slowmotiondancer a Videos. Festivalom bude sprevádzať košická rodáčka a herečka Judita Hansman. V priestoroch Tabačky sa predstavia rôzne ľudskoprávne organizácie nielen z východného Slovenska na Dúhovom trhu neziskoviek. Večer sa  návštevníčky a návštevníci môžu tešiť na vynikajúcu queer párty Tepláreň.

„Okrem festivalu do Košíc prinášame i týždeň sprievodných aktivít. Zatiaľ môžeme prezradiť, že budeme premietať úspešný britský film PRIDE, diskutovať o tom, ako sa na Slovensku žije gejom a lesbám a vyberieme sa aj na turistický výlet do okolia Košíc,“ dopĺňa Juraj Víg, člen organizačného tímu. „Sme presvedčení, že Slovensko potrebuje festival PRIDE, aby sa na situáciu LGBTI ľudí nezabudlo. Máme pocit, že celospoločenská diskusia po februárovom referende utíchla, čo nie je dobré. Iba jej udržiavaním máme šancu posúvať sa ďalej,“ dopĺňa Furiel.

PRIDE Dúhové Košice je dobrovoľná, nezisková akcia, zastrešená občianskym združením Saplinq a organizovaná skupinou aktivistiek a aktivistov.

PRIDE Dúhové Košice 2015 finančne podporili Slovensko-český ženský fond, Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických a súkromní donori. Projekt PRIDE Dúhové Košice – Sme v tom spolu bol podporený sumou 4189,50 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu PRIDE Dúhové Košice – Sme v tom spolu  je posilnenie aktívneho občianstva.