PRIDE Košice 2022

Program PRIDE Košice 2022

pride košice 2022

Oslavou lásky, pestrosti a porozumenia bude tohtoročný festival PRIDE Košice. Už 10. ročník prinesie program ako vyšitý. Prinášame vám prehľad, na čo všetko sa môžete tešiť od 19. do 28. augusta v Košiciach, prípadne online. A super správa je, že vstup na všetky akcie je zdarma.

19. 8. piatok

18.00 – online diskusia s Olenou Schevchenko

Olena je ukrajinská feministka a kvír aktivistka, ktorá spoluzakladala združenie Insight. Za svoju prácu získala niekoľko medzinárodných ocenení. V online diskusii priblíži, ako sa dnes žije kvír ľuďom na Ukrajine, aké sú ich sny, vízie a zármutky. Debata bude skúmať, ako môže vyzera dúhové hnutie počas vojny. Diskusiu bude možné sledovať na našej FB stránke a bude po anglicky.

20. 8. sobota

15.30 – otvorenie festivalu PRIDE Košice 2022

Dúhové popoludnie a večer v Tabačke, kedy oficiálne otvoríme 10. ročník, a bude to zároveň možnosť pre vás, ako sa zabaviť v bezpečnom prostredí a stretnúť množstvo LGBTI+ ľudí pri kvalitnej hudbe. Na začiatku zaznejú dôležité príhovory a posolstvá. Následovať bude vernisáž výstavy „Worst fear. Best fantasy“, po ktorej bude pokračovať podujatie ako hudobný festival. Na pódiu sa budú striedať kapely, speváci a speváčky, hrať budú DJ-i. ⁠Hrať a spievať budú The Sages, Craggy Collyde, NaiKavols, DJ El, DJ Roland Kadela, DJ Majkl Kelso a DJ Ivanhoe. Detaily o otvorení PRIDE Košice nájdete v tomto článku.

21. 8. nedeľa

13.00 – Kundy Crew: workshop radikálneho vyšívania

Pripravte si fantáziu a jemnú motoriku! Krížová výšivka bude skúšať vašu trpezlivosť počas workshopu radikálneho vyšívania s Kundy Crew, na ktorý vás spoločne srdečne pozývame. K dispozícii bude pracovný materiál: ihly s tupou špičkou, nite, látky i dnes už legendárne predlohy z Kundy Crew dielne. Čaro výšivky od vytvorenia motívu až po jeho realizáciu vám sprostredkuje jedinečný tím lektoriek Kundy Crew.  

17.00 – diskusia o knihe Tá bolesť ťa prejde s autorkou Miou Žurekovou

„Ahoj, M. Zajtra je štvrtý november, Tvoje narodeniny. Presne rok, odkedy tu nie si.“ Tak sa začína prvý z listov jednej z protagonistiek deja, ktorá postupne odhaľuje udalosti, čo viedli k spoznaniu vzácneho človeka, jej transrodovej kamarátky. Práve otázky rodovej identity, nedostatočného povedomia a predsudkov väčšinovej spoločnosti voči trans ľuďom či otázky duševného zdravia sú spracované pútavým a autentickým spôsobom v útlej, no o to viac rezonujúcej knižke Tá bolesť ťa prejde. Čiastočne biografický príbeh tiež zobrazuje prežívanie blízkosti, straty, smútku, vysporadúvania sa so životom v spoločnosti bez rešpektu. O svojej debutovej knižke bude hovoriť priamo autorka a novinárka Mia Žureková.

22. 8. pondelok

17.00 – workshop o asexuálnom spektre Dobi sa s AAA

Koľko toho vieš o asexuálnom spektre? Veľa? Málo? Netušíš, čo to je? Nevadí! Na našom workshope sa naučíš nové poznatky nehľadiac na to, či patríš alebo nepatríš do ace spektra, alebo koľko vedomostí máš o danej téme. Čaká ťa večer plný zaujímavých aktivít a príjemnej atmosféry, ktorú si spolu budeme budovať v priestoroch PRIZMY. Ak máš záujem, vyplň tento formulár a stolička pre teba je zaistená!

20.30 – premietanie filmu Broadway

Nelly utiekla od svojej bohatej a panovačnej rodiny. Počas tancovania v striptízovom klube sa zoznámi s Marcosom, malým, ale charizmatickým gangstrom, ktorý jej pomôže utiecť pred poskokmi jej otca. Markos sa čoskoro stane jej ochrancom a milencom. Privedie ju na Broadway, do opusteného zábavného komplexu v Aténach, ktorý obýva malá komunita tanečníkov, tulákov, zlodejov a zajatej opice. Chvíľu je všetko v poriadku, no potom sa na Broadwayi objaví záhadný muž, zranený a obviazaný, ktorého prenasleduje najnebezpečnejšia mafia v Aténach. Keď Markosa zatknú a uväznia, nováčik získa v gangu nečakane dôležité miesto.

23. 8. utorok

16.00 – Nebinárna diskusia (online)

Čo to znamená, keď niekto nie je ani muž ani žena? Ako o sebe títo ľudia hovoria a aké sú osobné skúsenoti nebinárnych ľudí na Slovensku? Ktoré identity spadajú pod tento strešný pojem a ako sa vyznať v terminológii? Tieto a aj podobné otázky sa budú rozoberať na Nebinárnej diskusii, ktorá bude prebiehať online na našej FB stránke, ale budete si ju môcť tiež pozrieť v priestoroch Fabrik Space v Tabačke.

19.00 – Kvír kvíz

Príďte si otestovať svoje znalosti z kvír histórie, súčasnej scény a z …kvír budúcnosti? Ukážte, čo viete na Kvír kvíze v Tabačke v utorok 23. 8. o 19:00. Zaregistrujte sa na tomto odkaze, alebo ho pošlite ďalej svojim kamarátkam a kamarátom, s ktorými chcete tvoriť súťažný tím. Jeden tím môže pozostávať z maximálne 4 ľudí a výherné tímy si zaslúžene, okrem dobrého pocitu na duši, odnesú domov aj super dúhové odmeny! Ak nemáte s kým ísť, nezúfajte! Tím si viete vytvoriť aj priamo na mieste. Tak neotáľajte a prihláste sa náš kvír kvíz!

21.00 – premietanie filmov  The Art of Sin a Queer Mercury a diskusia s aktivistom z Holandska

Poďte si pozrieť dva podnetné filmy, ktoré ukazujú, čím si musia prechádzať LGBTI+ ľudia v rôznych kútoch svetach. The Art of Sin a Queer Mercury približujú stret kultúr a hľadanie bezpečného miesta, kde môže LGBTI+ osoba žiť dôstojne. Po premietaní bude nasledovať diskusia o tom, ako sa umenie prepája s aktivizmom, alebo sa dokonca stáva hybnou silou zmien. O tej téme a tiež o postavení queer ľudí v Holandsku bude hovoriť aktivista, režisér a filmový producent Chris Belloni z Amsterdamu.

24. 8. streda

18.00 – diskusia Večer s rodičmi

Táto diskusia vám priblíži nielen to, ako sa žije transrodovým ľuďom na Slovensku, ale budete mať možnosť vypočuť si aj skúsenosti rodičov, ktorí majú trans dieťa. Dozviete sa viac o tom, prečo je dôležité prijať identitu vlastného potomka, aké pocity zažívali rodičia, keď im ich dcéra oznámila, že je transrodová, a tiež, ako vnímajú rodičia útoky na transrodových ľudí zo strany verejne činných osôb. Je nám veľkou cťou, že naše pozvanie do diskusie prijali rodičia transrodovej ženy: Alena Srnčíková a jej manžel Peter Srnčík. Obaja manželia pôsobia v Združení rodičov a priateľov LGBTI+ ľudí. Ak ste rodič možno vám táto diskusia prinesie odpovede na niektoré z vašich otázok. Trojicu hostí a hostiek uzatvára Zara Kromková. Moderuje Róbert Furiel.

20.00 – tanečný workshop a vystúpenie Vogue velvet house

 

Slovenská priekopnička tanečného štýlu vogue Monika Prikkelová a jej skupina z House of Velvet opäť prinesú do Košíc energiu a atmosféru skutočného bálu! Tešte sa na kategórie, prehliadku a pripravili sme pre vás aj workshop, vďaka ktorému si tiež budete môcť lusknúť jednu-dve pózičky a zažiť na vlasnej koži energiu, ktorú ponúka tento jedinečný štýl, čo stvorila čierna LGBTI+ komunita.

25. 8. štvrtok

16.00 – Dúhové hry

Dúhové hry sú zamerané na zážitok a praktickú skúsenosť, ktorá sa prenáša do reálneho života za pomoci hier. Tímová spolupráca, komunikácia či kritické myslenie, to je len malá časť zručností, ktoré si počas tohto interaktívneho workshopu zlepšíte. Vybrané aktivity sú vďaka ľudskej jedinečnosti vždy originálne a neopakovateľné. Dúhovými hrami vás prevedú školitelia a školiteľky, ktorí absolvovali program Dúhové vzdelávania občianskeho združenia Dúha na východe.

18.30 – diskusia o duševnom zdraví

Aký je rozdiel medzi psychológom, psychoterapeutom a psychiatrom? Kedy a ako vyhľadať pomoc? Na čo si dať pozor a ako to celé funguje? Pozrieme sa na to, aké témy najčastejšie rezonujú u LGBTI+ ľudí v rámci psychologického poradenstva. Láska, samota, osamelosť, rodinné vzťahy, menšinový stres, (seba)prijatie, (seba)súcit či nastavenie hraníc – aj to budú témy, ktorým sa budeme venovať v diskusii so skúsenou psychologičkou a psychoterapeutkou Katy Franekovou. Pokiaľ máte otázku, ktorú by ste Katy chceli položiť, môžete tak urobiť aj vopred do 20. augusta 2022 (vrátane) odoslaním emailu na adresu otazky@pridekosice.sk.

20.30 – Open Mic Poetry Night

Prineste svoje veršíky na pôdu Tabačky a zazdieľajte ich pred kvír obecenstvom. Či máte voľný rým, združený rým, slam, či píšete o kvír témach alebo nie, na Open Mic Poetry Night sú všetky diela vítané. A ak nepíšete, tak sa príďte nasýtiť kultúrnym večerom.

26. 8. piatok

16.00 – prednáška o antikapitalizme v kvír hnutí

Ako súvisí nerovné postavenie kvír ľudí v spoločnosti s inými formami nespravodlivosti? Nastavuje súčasný socio-ekonomický systém (kapitalizmus) hranice emancipácii kvír ľudí a boju za ľudské práva? V prednáške sa pokúsime priblížiť logické prieniky kvír a antikapitalistického hnutia, ktoré sa nie vždy preniesli do praxe. Možnosť zamyslieť sa aj nad aktuálnosťou týchto tém pre súčasný svet, ako aj slovenský kontext, budete mať s kvír študentským spolkom Light* pri FiF UK v Bratislave.

18.00 – diskusia 10 rokov kvír hnutia na Slovensku

Pri príležitosti 10. ročníka PRIDE Košice sa porozprávame s hosťami a hostkami, medzi ktorými nebude chýbať ani riaditeľ nášho festivalu, Róbert Furiel. Spoločne budeme mapovať prvotné motivácie pre organizáciu PRIDE podujatí na Slovensku. Ako to vyzeralo, čo sa odvtedy zmenilo, prečo v tom dnes pokračovať a aký budúci vývoj naše hosťovstvo očakáva. Akým výzvam slovenské kvír hnutie za posledných desať rokov čelilo a čelí, čo sa podarilo dosiahnuť? Pozrieme sa tiež na to, ako kvír hnutia reflektujú celospoločenské otázky a aj tie globálne, ako na hnutia tento kontext vplýva a čo obnáša byť aktivistom či aktivistkou na Slovensku.

20.00 – Karaoke is a drag!

Rozlejte svoje hlasivky a slzy nad famoznými drag vystúpeniami a zaspievajte si svoje obľúbené hity. Moderátorstvo vám bude robiť Tor Túre a počas večera sa vám predstaví House of Q s Jasmine Richart a Chantall Licorne, vystúpia aj košické drag queens Abby Disappointing a REXY.

27. 8. sobota

10.00 – PRIDE deň

Toto je deň, na ktorý sa mnohí a mnohé zrejme tešite najviac. Bude to vyvrcholenie nášho kvír festivalu, ktoré bude spojené s dúhovým sprievodom cez mesto. Do areálu Kasárni Kulturpark môžete vyraziť už po 10.00. Začneme s výrobou transparentov, budeme si spolu chystať aj dúhový mejkap, súťažiť v behu na podpätkoch a tiež vás čaká speedfriending, čiže rýchla možnosť, ako spoznať nových LGBTI+ ľudí. O 13.00 sú v programe príhovory a prvé hudovné vystúpenie od Vermilien. O 14.00 vyrážame spolu do košických ulíc. Po sprievode mestom budeme pokračovať módnou prehliadkou a následne koncertami, vystúpi Miss Petty, Monoplastic, Haďaci a Lera. Čerešničkou na torte bude drag šou Queer Time. PRIDE deň sa nebude končiť ani po zatmení, v areáli kasárni bude aj afterparty s DJ-mi.

28. 8. nedeľa

10.30 – ekumenický PRIDE program

Na PRIDE Košice nesmie chýbať aj program, ktorým sa snažíme prepájať rôzne spoločenstvá a pohľady na to, aký môže byť LGBTI+ človek. Ekumenický PRIDE program chystáme v spolupráci so SIGNUM – Dúhovými kresťanmi a kresťankami. Tešiť sa môžete na tradičnú ekumenickú bohoslužbu, diskusie i či dokonca brunch. Detaily o ekumenickom programe nájdete v tomto článku.

Ak sa vám program páči a chceli by ste nás podporiť pri príprave, tak môžete nám pomôcť zrealizovať 10. ročník vďaka daru cez Donio. Získať môžete nielen dobrý pocit, ale aj zaujímavé dúhové odmeny.