Novinky PRIDE Košice

Máme právo žiť svoje životy, odkázala Zara Kromková na PRIDE Bratislava

zara kromková

Prinášame vám príhovor Zary Kromkovej z Prizmy, ktorý predniesla počas Dúhového PRIDE Bratislava.

Podpore, poradenstvu a presadzovaniu ľudských práv LGBT+ ľudí sa venujem od roku 2014. Každý deň si uvedomujem, aké dôležité je zaujímať sa vzájomne o seba a neostávať lahostajnou, voči tomu, čo sa deje okolo nás. 

LGBT+ ľudia na Slovensku často počúvajú: „Veď vás tu nikto nezabíja.“ „Stačí, ak sa nebudete držať za ruky a všetko je predsa ok.“ „Stačí, ak nebudeš okolie nútiť rešpektovať tvoju sukňu, dáš si nohavice a všetko bude v poriadku.” V poslednom období sa nám tu navyše rozmáha akýsi nešvar, keď nám iní privilegovaní ľudia, oplývajúci spoločenským statusom a mediálnym priestorom, hovoria, že ak požadujeme rešpekt a ohradíme sa voči nenávistným prejavom, sme extrém. A navyše nás vyzývajú na diskusiu s tými, ktorí nás nenávidia. Rada všetkým pripomeniem, že diskutujeme o našich životoch denne. S rodičmi, so súrodencami, s priateľkami a priateľmi, so známymi a tie a tí z nás, ktorí môžu, aj verejne. S médiami, so štátnymi inštitúciami, s ministerstvami, s ľuďmi, ktorí dočasne spravujú veci verejné. Často diskutujeme aj o konkrétnostiach z našich životov, o ktorých sa pri iných ľuďoch nediskutuje, lebo majú právo na súkromie. My ho stále nemáme.

Transrodoví ľudia navyše nemajú ani to, čo je v prípade mnohých z nich životne dôležité. Dostupnosť k zdravotnej starostlivosti spojenej s tranzíciou je na Slovensku v katastrofálnej situácii. Na odborné usmernenie sme čakali viac ako 40 rokov a keď ho odborníčky a odborníci pripravili a ministerstvo po troch rokoch vyčkávania vydalo, nenávisť voči nám dosiahla obludných rozmerov. Až takých, že ministerstvo presne po šiestich týždňoch od vydania pozastavilo platnosť odborného usmernenia a opäť sme tam, kde sme boli. Alebo lepšie povedané, situácia je ešte horšia ako predtým. Čakáme. Nikoho však už nezaujímajú dopady, nikoho nezaujíma kontext. Odporcovia rovnosti LGBT+ ľudí dosiahli, čo chceli, a transrodoví ľudia sú vydaní na pospas systému, ktorý ich nielen nerozpoznáva, ale aktívne im bráni žiť ich životy v súlade so sebou a dovolí im iba prežívať. Nie žiť.

Žijeme život – to je hešteg, ktorý používa na svojom instagrame riaditeľka Dúhového Pride-u Bratislava – moja drahá priateľka Filoména. Dnes aj nás všetky a všetkých chcem povzbudiť, žime svoje životy, postavme sa za ne, neuspokojme sa s prežívaním, nechcime toleranciu. Požadujme rešpekt, máme právo žiť svoje životy, kvalitne a bezpečne v tejto krajine, u nás na Slovensku. Neostávajme ticho, aby sme raz aj my mohli žiť naplno s heštegom „žijeme život“.

Zara Kromková

Foto: Jakub Kováč pre Dúhový PRIDE Bratislava