Trends

Papier, pero a riadky plné lásky. Inšpiruj sa úryvkami z ľúbostných listov LGBTI+ osobností histórie

Kvír láska tu bola vždy.

Učebnice o nej mlčia, no dôkazy v ľúbostných listoch hovoria samé za seba. Zvečnite aj vy svoje city na papier. Prekvapte na Valentína svoju polovičku alebo iného, vášmu srdcu blízkeho človeka rukou písaným listom či pohľadnicou. 

Pre inšpiráciu vám prinášame fragmenty lásky, ktorú si pod rúškom listového tajomstva vyznávali osobnosti literatúry či dejín.

Virginia Woolf a Vita Sackville-West

Vedeli ste, že román Virginie Woolf Orlando je o jej vzťahu s poetkou Vitou Sackville-West? Vitin syn o ňom dokonca povedal, že je to najdlhší a najčarovnejší milostný list v literatúre. 

Virginia Woolf a Vita Sackville-West; Zdroj: Wikimedia Commons

Krátko po tom, čo sa Vita a Virginia do seba zaľúbili, Virginia píše:

„… pôjdeme do Hampton Court, navečeriame sa spolu pri rieke, prejdeme sa za mesačného svitu po záhrade a domov prídeme neskoro, dáme si fľašu vína, opijeme sa a ja ti poviem o všetkých myšlienkach, čo nosím v hlave, o miliónoch, myriádach…“

Oscar Wilde a Lord Alfred Douglas

Írskemu spisovateľovi Oscarovi Wildeovi učaroval v roku 1891 mladý anglický básnik Lord Alfred „Bosie“ Douglas. Ich korešpondencia patrí medzi tie najromantickejšie v histórii.

Oscar Wilde a Lord Alfred Douglas; Zdroj: National Portrait Gallery, London

Uchvátený Alfredovou poéziou, Oscar v jednom z listov píše:

„… bolo by to zvláštne, ak by tvoje pery červené ako listy ruže neboli stvorené aj pre opojenie hudbou a piesňou, len pre opojenie bozkami… S neutíchajúcou láskou, navždy, tvoj Oscar“

Láska k mužom sa však pre Oscara Wilda stala osudnou. Za „necudné správanie“ strávil vo väzení dva roky, po ktorých sa už nikdy nedokázal vrátiť k životu, aký viedol pred odsúdením.

Emily Dickinson a Susan Gilbert

Tesne pred dvadsiatymi narodeninami poetka Emily Dickinson stretla Susan Gilbert – svoju prvú a najväčšiu lásku. Autorka Maria Popova vo svojej knihe Figuring uvádza, že Susan sa stala Emilinou múzou, jej prvou čitateľkou a editorkou, jej najbúrlivejším vzťahom, jej „jedinou ženou na svete“.

Emily Dickinson a Susan Gilbert; Zdroj: Wikimedia Commons

V čase ich odlúčenia Emily píše:

„Susie… poď domov… a buď opäť moja a pobozkaj ma, ako si ma zvykla bozkávať…“

V inom zas: 

Tvoj list som vášnivo roztrhla a v nádeji po zbytkoch tvojej chuti som olízala pečať obálky.

Sue sa vydala za Emilinho brata, no s Emily si zostali blízke až do jej smrti. Emily jej venovala niekoľko básní a aj Sue sama skladala básne. „V mori prózy,“ píše Emily, „sme jediné poetky.“

Allen Ginsberg a Peter Orlovsky

Krstný otec bítnikov Allen Ginsberg a básnik Peter Orlovsky sa stretli v San Franciscu v roku 1954. Ich vzťah bol otvorený, obaja mali aj iných partnerov či partnerky.

Allen Ginsberg a Peter Orlovsky na letisku vo Frankfurte, 1978; Zdroj: Herbert Rusche, Wikimedia Commons

Na Valentína roku 1958 Allen píše Petrovi z Paríža:

„Napíš mi už čoskoro, zlato, ja ti asi napíšem dlhokánsku báseň, ako keby si bol Boh, ku ktorému sa modlím S láskou, Allen“

O pár dní neskôr mu z Paríža opäť píše: „… chýbaš mi, tvoje ruky, nahota a držanie sa navzájom – život bez teba zdá sa byť prázdnejší, chýba tu teplo duše…“

Allen a Peter boli životnými partnermi až do Allenovej smrti v roku 1997. Svoj vzťah označovali ako „manželstvo spečatené sľubmi“.

Eleanor Roosevelt a Lorena Hickok

Prvá dáma Eleanor Roosevelt spoznala žurnalistku Lorenu „Hick“ Hickok v roku 1928. Povaha ich tridsaťročného vzťahu zostáva predmetom špekulácií.

Eleanor Roosevelt a Lorena Hickok v Puerto Ricu, Marec, 1934; Zdroj: FDR Presidential Library & Museum, Wikimedia Commons

V deň manželovej inaugurácie v roku 1933 Eleanor píše Hick:

„Najdrahšia Hick, nemôžem ísť spať bez toho, aby som ti niečo napísala. Dnes večer som sa cítila, akoby malá časť zo mňa odchádzala. Stala si sa súčasťou môjho života natoľko, že bez teba je prázdny.“

„Bolo zvláštne, že som ti nemohla povedať ,je t’aime a ,je t’adore hoci som tak túžila… Nezabúdaj, hovorím to, zaspávam s myšlienkami na teba“, spomína Eleanor na spoločný telefonát.

„Láska, ktorá sa neodváži vysloviť svoje meno“

Takto v roku 1892 opísal lásku medzi dvoma mužmi básnik Lord Alfred Douglas v sonete Dve lásky. Táto metafora odznela aj v súdnom procese s Oscarom Wildeom, ktorý ju nebojácne a slovami plnými nehy obhajoval. 

V časoch, keď si svoje srdcia na papier vylievali Emily, Oscar či Virginia bola kvír láska naozaj tabu –⁠ nepochopená, odsudzovaná, kriminalizovaná. 

Žiaľ, ešte ani dnes  nemôžeme s radosťou povedať, že toto vnímanie je už úplne minulosť. Čaká nás ešte dlhá cesta za rovnoprávnosťou, nech sa ani naša láska nebojí vysloviť svoje meno. 

K zmene môžete prispieť aj vy. Pridajte sa k pravidelnému podporovateľstvu občianskeho združenia Saplinq a pomôžte nám budovať spravodlivú spoločnosť a dôstojný život pre LGBTI+ ľudí. Spoločne dokážeme viac!

Pripravila: Petra Kmecová