Teplá story

Transrodoví ľudia na Slovensku a ich skutočné osudy

Sú to príbehy o odhodlaní byť sám sebou. Sú to príbehy, ktoré rozprávajú aj o predsudkoch a nenávisti, no najmä o dôvere a láske najbližších. Iniciatíva Inakosť zverejnila sériu Som trans, ktorá približuje osudy transrodových ľudí na Slovensku.

Som Paula

Paula je 22-ročná transrodová žena z Banskej Bystrice. Študuje maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde si so spolužiakmi prenajíma byt. Comingout pred rodinou urobila v dvadsiatich. Tento rok začala užívať hormonálnu terapiu. Rada cestuje a zaujíma sa o vizuálne umenie. Tu nájdete jej príbeh.

Som Samuel

Samuel je 20-ročný transrodový muž z Nitry. Vyštudoval gymnázium a chce sa stať učiteľom. Žije s rodičmi a súrodencom, comingout pred rodinou urobil ako 14-ročný. Tento rok v januári začal s hormonálnou terapiou. Má rád hudbu, výtvarné umenie, literatúru, hrá stolný tenis a počítačové hry. Tu si prečítate jeho príbeh.

Som Sofia

Sofia je transrodová žena, ktorá žije v Bratislave. Minulý mesiac oslávila tridsiate narodeniny. Má vyštudovanú masmediálnu a marketingovú komunikáciu, produkuje elektronickú hudbu, vystupuje ako DJ-ka, organizuje eventy, píše články. Je slobodná a bezdetná. Má psíka Lolu. O tom, že je transrodová, povedala najskôr najbližším priateľom, potom rodičom a všetci ju podporili. Pred rokom začala užívať hormonálnu terapiu a pred pár dňami si zmenila doklady. Medzi jej záľuby patrí móda, záhradkárčenie, cestovanie po svete a spoznávanie nových inšpiratívnych miest a ľudí. Tu nájdete jej príbeh.

Som Richard

Richard je 26-ročný transrodový muž. Študoval na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Pracuje ako poradca v Komunitnom a poradenskom centre PRIZMA Košice, ktoré sa venuje LGBT+ ľuďom. Comingout pred rodinou urobil, až keď sa osamostatnil. Prešiel tranzíciou a žije s partnerkou v Spišskej Novej Vsi. Zaujíma sa o tému queer ľudí v rómskej menšine, keďže súčasťou jeho identity je aj rómska etnicita. Jeho príbeh si prečítate tu.

Som Ben

Ben je 37-ročný transrodový muž. Pochádza zo Senca, kde má rodičov a brata. Žije v Bratislave, kde aj pracuje ako dátový analytik. Na to, že je transrodový, prišiel v 36 rokoch. O svojej identite povedal blízkym aj kolegom a všetci ho podporili. V súčasnosti absolvuje vyšetrenia, ktoré potrebuje na začatie medicínskej tranzície. Ben sa venuje písaniu, rád kreslí a fotí. Tu si môžete prečítať jeho príbeh.

Som Johann

Johann je osemnásťročný transrodový muž zo Žiliny. Študuje na gymnáziu v Prahe. Ako trinásťročný urobil comingout pred mamou, krátko na to aj pred otcom a sestrou. Predtým sa to dozvedeli kamaráti. Vďaka podpore najbližších začal ako pätnásťročný s hormonálnou terapiou. Minulý mesiac si zmenil doklady. Zaujíma sa o vedu, politiku, filozofiu i umenie, predovšetkým však o film, fotografiu a performance. Tu nájdete jeho príbeh.

Som Charlotte

Charlotte je 19-ročná transrodová žena zo Spišskej Novej Vsi. Vyštudovala tanec na konzervatóriu v Košiciach. Žije s rodičmi, coming-out pred nimi urobila minulý rok. Podstupuje vyšetrenia, aby mohla začať s hormonálnou terapiou. Okrem tanca miluje výtvarné umenie, divadlo a hudbu. Tu môžete spoznať jej príbeh.

Som Lukáš

Lukáš je 26-ročný transrodový muž z Košíc. Celý život sa venuje športu, v ktorom dosiahol mnoho úspechov. Ako 15-ročný získal titul majstra sveta a niekoľko rokov patril do reprezentácie Slovenska. Študoval na Ústave telesnej výchovy a športu UPJŠ, dnes pracuje v IT firme. Tento rok urobil comingout pred rodičmi a blízkymi, má štvorročný vzťah. V súčasnosti podstupuje vyšetrenia, vďaka ktorým bude môcť začať s hormonálnou terapiou. Rád chodí na prechádzky do prírody, cestuje alebo len tak zájde s kamarátmi do mesta. Jeho príbeh si môžeš prečítať tu.